Home gamifikacja Bibliokreacje 3.0 – gry i nowe technologie w bibliotece

Bibliokreacje 3.0 – gry i nowe technologie w bibliotece

Bibliotekarze cały czas szukają nowych sposobów na dotarcie ze swoją ofertą do młodzieży. Nie oszukujmy się – spokojny świat książek przegrywa u najmłodszych z krzykliwymi aplikacjami, grami i dobrodziejstwami wirtualnej rzeczywistości. Nie należy się jednak z tego powodu obrażać. Znacznie lepiej wykorzystać potencjał nowych technologii do podniesienia wskaźników czytelnictwa. Jak to możliwe?

Biblioteka przyszłości

BibliokreacjeW Wałbrzychu odbyła się konferencja Bibliokreacje 3.0, podczas której zaprezentowano arsenał nowoczesnego bibliotekarza. Uzbrojony w smartfon i innowacyjne oprogramowanie tworzy gry mobilne wykorzystujące multimedia. To on uczy dzieciaki, jak projektować gry i otwiera przed nimi świat nowatorskich technologii. Nie jest już reprezentantem minionej epoki, tylko przewodnikiem zabierającym młodych w przyszłość. Jak to możliwe? Wszystko zaczęło się od zakupu aplikacji i oprogramowania Action Track przez Bibliotekę „pod Atlantami”. Fińskie rozwiązanie dało jej możliwość samodzielnego konstruowania gier mobilnych, które gracze mogą bezpłatnie pobrać na swój telefon. Zaczęto tworzyć rozgrywki, które zaangażowały dzieci i młodzież, a przecież to właśnie zaangażowanie jest dzisiaj najbardziej pożądaną postawą, jaką chcemy widzieć u naszych odbiorców.

Wałbrzyskie legendy 3.0, czyli zrób sobie grę

Arkadiusz ŁapkaPodczas konferencji można było wysłuchać wystąpień dotyczących doświadczeń z aplikacją. Arkadiusz Łapka, koordynator bibliotecznych gier, opowiedział o cyklu wiązanym z nowymi lokalnymi legendami miejskimi. W ciągu ostatnich miesięcy powstały aż trzy gry: „O powstaniu Pełcznicy w Śródmieściu”, „O piaskowych ludkach na Piaskowej Górze” i „O kamiennym lesie” (w tym przypadku chodzi o osiedle bloków na wałbrzyskim Podzamczu). Jak podkreślał, młodzież, z którą pracował była pozytywnie zaskoczona, że zamiast tradycyjnych prac plastycznych daje im się projektować gry mobilne. Efekty ich pracy są już powszechnie dostępne, więc cały Wałbrzych, nie tylko uczniowie, zyskał dzięki temu nowy rodzaj miejskiej rozrywki.

Patronat Good Books

Marcin Skrabka BibliokreacjeJesteśmy dumni, że Bibliokreacje 3.0 odbywały się pod naszym patronatem. Również wzięliśmy aktywny udział w spotkaniu i opowiadaliśmy o Action Tracku z naszej perspektywy. Cały czas śledzimy dokonania bibliotek, które pracują z aplikacją. W całej Polsce jest ich już kilkanaście, a lista cały czas się wydłuża. Staramy się wspierać pracujących w ten sposób bibliotekarzy, uczestnicząc w przygotowywanych przez nich eventach i doradzając w trakcie ich projektowania. Nieustannie spotykamy się z nowymi pomysłami na zastosowanie fińskiego oprogramowania – głowy bibliotekarzy to istne kopalnie pomysłów. Podkreślamy przy tym, że praca z nowymi technologiami nie ma odciągać od książek, tylko stać się nową drogą do czytelnictwa. Jak mówił Marcin Skrabka, założyciel i twórca Good Books:

Smartfon nie jest najważniejszy, jest tylko pretekstem.

Adam Flamma BibliokreacjePraca z telefonem jest tylko formą, nie treścią. Podczas warsztatów projektowania gier młodzi ludzie muszą sięgać do tekstów źródłowych, wertować powieści, doczytywać historie, zdobywać informacje, a nwet tworzyć ilustracje, grafiki i zdjęcia. To bardzo rozwojowe zajęcia, które mają inspirować, uczyć warsztatu i samodzielności oraz rozbudzać zainteresowanie literaturą.

O samej wartości gier mówił inny ekspert Good Books, Adam Flamma. Adam na co dzień jest wykładowcą Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu i zajmuje się grami wideo od strony naukowej.  Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać wykładu „Między literaturą a grami wideo  – co, jak i dlaczego?” oraz popracować z nim na warsztatach „Od gry wideo do książki, czyli jak budować czytelnictwo literatury pięknej przy wykorzystaniu gier”. Oba szkolenia są dostępne w naszej ofercie.

Od teorii do praktyki

Action Track i BibliokreacjeUwieńczeniem wałbrzyskiej konferencji była oczywiście gra. Bibliotekarze musieli chwycić za smartfony i, podobnie jak uczniowie, zmierzyć się z zadaniami zapisanymi w aplikacji. Szybko okazało się, że dorośli też dają się wciągnąć w wir zabawy. Jedna z grających tak podsumowała rozgrywkę na łamach portalu Wałbrzych.DlaWas.info: 

Gra jest świetna, bardzo angażująca i skoro tak działa na dorosłych, wywołuje u nich ochy i achy, i okrzyki typu „hurra, zdobyłem!”, to co powiedzieć o dzieciach?

Trzeba przyznać, że Bibliokreacje 3.0 były wyjątkowe. Dziękujemy Bibliotece Pod Atlantami za gościnę i zaproszenie nas do projektu. Cieszymy się, że wydarzeniu towarzyszyło tyle inspirujących spotkań i że frekwencja tak dobrze dopisała. To już trzecia odsłona konferencji – już nie możemy się doczekać tego, co wałbrzyscy bibliotekarze przygotują w 2019 roku!

Fot. Magdalena Sakowska (walbrzych.dlawas.info) i bibliotekarze z Biblioteki „pod Atlantami”

Film: TV Wałbrzych

Zobacz także