Home dotacje UE rozdaje pieniądze na bezprzewodowy internet

UE rozdaje pieniądze na bezprzewodowy internet

Jeżeli chcesz mieć darmowe WiFi w swojej miejscowości, to już niedługo Unia Europejska otwiera możliwość składania wniosków o dofinansowanie hotspotów. Czym są hotspoty? To miejsca, w których  udostępnia się bezprzewodowe połączenie do Internetu (WiFi). Oznacza to, że każdy może połączyć się z siecią za pomocą własnego urządzenia mobilnego (laptopa, tabletu, smartfona itd.)

Na lata 2017-2019 przeznaczono na ten cel 120 milionów euro w ramach programu WiFi4EU. Wszystko to zgodnie ze słowami przewodniczącego Komisji Europejskie Jeana- Claude Junckera, który stwierdził, że  

wszyscy powinni odnosić korzyści z łączności, oznacza, że ani miejsce zamieszkania, ani poziom dochodów nie powinny mieć przy tym znaczenia.

Kto i kiedy może aplikować?

O pieniądze może ubiegać się każda gmina oraz podmioty działające w imieniu gmin np. biblioteka, dom kultury, muzeum (pełen wykaz podmiotów kwalifikujących się można znaleźć tutaj). Możliwość złożenia wniosków zostanie otwarta 15 maja br. o godzinie 13. Już teraz można zarejestrować się na stronie programu WiFi4EU.

Termin ten jest bardzo ważny, gdyż liczy się kolejność składania wniosków i na tej podstawie będą wybierane gminy do otrzymania dotacji.

Warunki wykorzystania bonu na Internet

Każda gmina, której wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie dostanie bon w wysokości 15 tysięcy euro (około 64 tys. złotych). Jest ich 8 tysięcy i będą one rozdysponowane na 28 państw członkowskich.  Może wydać te pieniądze na:

  • zainstalowanie hotspotów Wi-Fi oraz sam sprzęt
  • modernizację starego sprzętu i zastąpienie poszczególnych urządzeń nowocześniejszymi i lepszymi
  • częściowe sfinansowanie projektu o wyższej wartości

Musi natomiast zobowiązać się, że z własnego budżetu pokryje przez co najmniej 3 lata:

  • abonament połączenia do Internetu
  • koszty konserwacji sprzętu

Gdzie i dlaczego warto mieć darmowe WiFi w miejscowości?

Gminy, które otrzymają bon, będą musiały wskazać “skupiska życia publicznego”, w których zainstalowane zostanie darmowe WiFi dla mieszkańców i innych użytkowników miasta. Jak wybrać takie miejsca?

Oto nasze przykłady:

  1. Biblioteki– które przecież od dawna są źródłami wiedzy i informacji. Znakomita część zbiorów bibliotek jest już dostępna online. Jeśli biblioteka będzie oferowała dobry Internet pojawią się tam przedstawiciele pokolenia Y oraz Z  a także seniorzy, którzy przyjdą z niego skorzystać.
  2. Miejsca turystyczne– takie jak muzea, rynki miast czy skanseny. Ułatwi to wyszukiwanie informacji np. dotyczących dojazdu do innych obowiązkowych do odwiedzenia atrakcji w okolicy. W oczach turystów zbuduje wizerunek nowoczesnej miejscowości. Ponadto wyobraźcie sobie, że w tej przestrzeni tworzycie mobilną grę miejską, która tym bardziej pomoże w zwiedzaniu!
  3. Placówki edukacyjne– tam przez wiele godzin dziennie przebywają uczniowie i studenci. Jest to dobre rozwiązanie, bo nie każdą młodą osobę stać na płatny internetu 3G. Dając wszystkim dostęp do darmowego WiFi zmniejszamy wykluczenie takich osób. Dostęp do książek w formie e-booków, platformy e-learningowe oraz niekończące się zasoby wiedzy w coraz bardziej pomagają nowym pokoleniom w nauce. Wiele szkół i uniwersytetów nie wyobraża już sobie, by nie łączyć nowych technologii i tradycyjnych metod w swoich działaniach.
  4. Place, skwery, deptaki, parki– to będzie aktywować ludzi! Ktoś dzięki temu zorganizuje lekcję tańca w plenerze, freelancerzy wyjdą pracować poza dom, a grupy znajomych od razu będą wrzucać do mediów społecznościowych zdjęcia jak świetnie bawią się na świeżym powietrzu.

Zobacz także