Home news Dotacje dla bibliotek na szkolenia w 2017 r.

Dotacje dla bibliotek na szkolenia w 2017 r.

written by goodbooks Listopad 14, 2016

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił na początku listopada wiele programów dotacyjnych, z których biblioteki mogą pozyskać środki. Polecamy szczególnie program Partnerstwo dla książki, dzięki któremu można otrzymać do 50 tyś. zł na szkolenia i dokształcanie bibliotekarzy.

Środki MKiDN, szczególnie z programu Promocja czytelnictwa oraz Conrad 2017 można wykorzystać do wdrożenia w bibliotece narzędzi metodycznych i informatycznych służących do samodzielnego gamifikowania literatury pięknej na smartfonach w formie gier typu PokemonGO.

Zachęcamy do sprawdzenia jakie tematy szkoleń i warsztatów przygotowaliśmy w Good Books na 2017 r.

Nowe technologie:

 1. NOWOŚĆ: Gamifikowanie literatury pięknej na smartfonach, czyli jak tchnąć ducha mobile w tradycyjne książki.
 2. NOWOŚĆ: Zakupy oprogramowania oraz multimediów do bibliotek – techniki negocjacji, dystrybutorzy, warunki umów.
 3. Strony www dla bibliotek – tworzenie, obsługa, narzędzia i technologie, zasady wyceny.
 4. Skuteczne wysyłanie maili – czyli jak korzystając z programów mailingowych dowiedzieć się więcej o swoich czytelnikach.
 5. Publikuj z Issuu – szkolenie i warsztaty z obsługi aplikacji portalu i aplikacji Issue. Strategie wykorzystania w bibliotece.
 6. Zostań mistrzem Prezi – szkolenie i warsztaty z obsługi portalu i aplikacji Prezi. Strategie wykorzystania w bibliotece.

Literatura:

 1. NOWOŚĆ: Afryka niejedno ma imię – literatura krajów Afryki w Polsce – tematy, autorzy, kultura. Przegląd aktualnej, polskiej oferty wydawniczej oraz zapowiedzi nowych przekładów.
 2. NOWOŚĆ: Lengyel, magyar – két jó barát… (Polak Węgier dwa bratanki…) – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce. Spotkanie spotkanie z książkami węgierskich autorów ale także pisanych o Węgrzech, prezentacja kultury Węgier.
 3. NOWOŚĆ: Skandynawia to nie tylko kryminał – przegląd przekładów współczesnej prozy z krajów skandynawskich (Islandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia)
 4. NOWOŚĆ: Zagraniczna literatura fantasy i science -fiction – jak odnaleźć się baśniowych światach, postapokaliptycznych wizjach. Omówienie najnowszych i planowanych przekładów.
 5. NOWOŚĆ: Od Wędrowycza po Achaję. Polska literatura fantasy i science-fiction – przegląd najnowszych i planowanych tytułów oraz zasady dopasowywania ich do potrzeb i gustów czytelników.
 6. NOWOŚĆ: Nie tylko Biblia, czyli czym jest powieść i reportaż religijny oraz dlaczego warto je mieć w zbiorach biblioteki. Wprowadzenie do oferty powieści i reportaży opartych na wartościach wielkich religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa (w tym także protestantyzmu i prawosławia), islamu oraz religii dalekowschodnich.
 7. Współczesna literatura rosyjska i ukraińska w Polsce – dobór nowości do księgozbiorów bibliotecznych.
 8. Współczesna literatura bałkańska w Polsce – dobór nowości do księgozbiorów bibliotecznych
 9. Współczesna literatura czeska i słowacka w Polsce – dobór nowości do księgozbiorów bibliotecznych.

Promocja czytelnictwa i audience development:

 1. NOWOŚĆ: Biblioteka jako wydawca książek – jak skutecznie i tanio stworzyć małe wydawnictwo działające przy bibliotece.
 2. NOWOŚĆ: Innowacyjna obsługa klienta w bibliotece – nowe standardy i trendy.
 3. Organizacja i prowadzenie spotkań autorskich w DKK– technika, dobre praktyki, perspektywa gościa i gospodarza, nowe technologie, aspekty prawne, podatkowe, marketingowe.
 4. W poszukiwaniu lektury idealnej czyli jak skutecznie pogłębić wiedzę o nowościach książkowych i literaturze oraz budować system pozyskiwania takiej wiedzy.
 5. Jak przyciągnąć Millenialsów oraz pokolenie „Z” do instytucji kultury. Praktyczne wykorzystywanie oraz budowa potencjału instytucji kultury wobec wyzwań nowych pokoleń.
 6. Uatrakcyjnianie spotkań w bibliotece (DKK, spotkania autorskie etc.) m.in. pobudzanie, organizowanie dyskusji, sposoby zachęcania do pisania recenzji.
 7. Strategie marketingowe dla biblioteki i DKK– tworzenie brandingu, pozycjonowanie na rynku i wykorzystywanie nowych technologii informacyjnych.
 8. Jak pisać i publikować ciekawe treści w Internecie – specyfika, zasady tworzenia, prawo autorskie
 9. Promocja działalności biblioteki i DKK na Facebooku oraz w innych mediach społecznościowych, m.in. strategia, narzędzia, zasady.
 10. Praca z grafikami oraz innymi twórcami – jak napisać skuteczny brief, zawrzeć bezpiecznie umowę, wycenić czas i środki na ten cel.

Prawo

 1. Prawo autorskie w pracy bibliotekarza.
 2. Ochrona wizerunku w bibliotece.
 3. Dzieła osierocone w bibliotece.

Zapraszamy do współpracy – zapytania prosimy kierować na goodbooks@goodbooks.pl

You may also like

Leave a Comment