Home news Organizacja i prowadzenie spotkań autorskich w bibliotekach

Organizacja i prowadzenie spotkań autorskich w bibliotekach

Czy lepiej zapraszać do biblioteki telewizyjnych celebrytów czy pisarzy? A jeśli już pisarzy to których – znanych czy tych debiutujących? A może reporterów lub podróżników? Kogo najbardziej potrzebują nasi czytelnicy i jak rozpoznać ich potrzeby? A jakie korzyści może spotkanie przynieść nam samym – bibliotekarzom?

Rozpoznanie gruntu

powadzenie spotkań autorskichNad tymi problemami zastanawialiśmy się z bibliotekarzami w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. M. P. Orsetti w Chełmie. A gdy już każdy z osobna rozpoznał powody dla których w swoim środowisku potrzebuje konkretnego rodzaju spotkania autorskiego, zajęliśmy się symulacją procesu jego organizacji. Krok po kroku maszerowaliśmy po długim szlaku – od kontaktu z pisarzem, poprzez promocję wydarzenia, wybór prowadzącego i jego przygotowanie merytoryczne oraz techniczne, aranżację sali, aż po sposoby, by atmosferą udanego wieczoru autorskiego zarażać jak najdłużej czytelników biblioteki. Każdemu etapowi naszej wędrówki przyglądaliśmy się w dodatku z trzech różnych perspektyw – nie tylko naszej organizacyjnej, ale i tej należącej do uczestników spotkania oraz samego gościa. Szukaliśmy potencjalnych błędów organizacyjnych, ćwiczyliśmy odpowiedzi na różne trudne sytuacje losowe i tworzyliśmy listę właściwych praktyk.

Kuszenie i uwodzenie autorów

prowadzenie spotkań autorskichNie zajmowaliśmy się jednak oczywiście jedynie teorią oraz nie dzieliliśmy tylko własnymi doświadczeniami z organizacji spotkań z pisarzami i pisarkami. Przede wszystkim chwyciliśmy za pióra i napisaliśmy maila do pewnego znanego reportera, w którym próbowaliśmy go namówić na spotkanie za bardzo skromne honorarium – skusić naszym pomysłem na rozmowę z nim, uzasadnieniem dlaczego zależy nam na wizycie i, przede wszystkim, profesjonalną postawą organizacyjną. Wszystko wskazuje na to, że by nie odmówił! A gdy już otworzył się horyzont naszych możliwości, zasymulowaliśmy spotkania z dwiema poczytnymi autorkami, przygotowując dla nich zestaw niebanalnych, wnikliwych i efektownych pytań, które rozpaliłyby wyobraźnię publiczności i dały pisarkom pewność, że ich twórczość nas wszystkich prawdziwie intryguje.

__

Warsztat w którym brało udział dwudziestu uczestników prowadził Rafał Grzenia – organizator , prowadzący i gość kilkudziesięciu spotkań autorskich oraz autor bloga Warsztaty Biblioteczne.

Zobacz także