Home dotacje Pisanie wniosków to źródło cierpień (i udanych projektów)

Pisanie wniosków to źródło cierpień (i udanych projektów)

by Kalina
piszemy wnioski do mkidn

praktyka czyni mistrza

czyli warsztat pisania wniosków do MKiDN

Spisanie pomysłu, ułożenie adekwatnego kosztorysu oraz skrupulatne przeanalizowanie regulaminu i wytycznych – to trzy najważniejsze kroki, które powinny poprzedzić aplikowanie do programów dotacyjnych. O tym, jak robić to skutecznie, rozmawialiśmy podczas szkolenia, które odbyło się 26 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Zawierciu. W kilkugodzinnym kursie połączonym z praktycznym warsztatem pisania wniosków wzięły udział przedstawicielki 10 bibliotek z powiatu zawierciańskiego.

Rzuć wszystko i chodź pisać wnioski (byle z wyprzedzeniem)

Rzuć wszystko i chodź pisać wnioski – pod koniec roku dla wielu bibliotekarzy i animatorów kultury hasło satyrycznej społeczności internetowej staje się faktem. Za późno. Na ostatnią chwilę. Niedokładnie. Bez analizy potrzeb, bez optymalizowania kosztorysu i skrupulatnego przygotowania formalnego – dobrze napisany wniosek o dotację ministerialną nie powinien powstawać “na kolanie”, w ostatnim tygodniu naboru. Wstępną koncepcję projektu warto przygotować dużo wcześniej, nawet w pierwszej połowie roku. Dobrze opracowany i atrakcyjnie opisany wniosek to większa szansa na otrzymanie dotacji i realizację udanego projektu w bibliotece.

Zagłębie pomysłów dla bibliotek – szkolenie w Zawierciu

Jak pisać wnioski? W jaki sposób sformułować cele, rezultaty i koncepcję projektu? Jak przygotować kosztorys? Co zawrzeć w opisie syntetycznym zadania? O tym, że nie taki wniosek straszny, jak go malują, przekonały się bibliotekarki z Zagłębia Dąbrowskiego. W ciągu kilkugodzinnego szkolenia udało nam się omówić aż 5 programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w których o dotacje mogą starać się m.in. biblioteki publiczne (Partnerstwo dla książki, Promocja czytelnictwa, Edukacja kulturalna, Kultura Dostępna, Kultura – Interwencje).

Podczas części warsztatowej uczestniczki szkolenia opracowały własne koncepcje zadania i opisy syntetyczne. Przez ponad dwie godziny zespół Good Books analizował szczegółowo treść każdego wniosku. Dzięki udzielonym wskazówkom biblioteki z powiatu zawierciańskiego przygotowały wstępne koncepcje wniosków (wraz z opisami syntetycznymi), które mogą zostać złożone w naborach do programów ministerialnych pod koniec roku.

Praktyka czyni mistrza – warsztat pisania wniosku to najlepszy sposób na stworzenie dobrego projektu przed oficjalnym naborem ministerstwa.

W szkoleniu wzięły udział: Miejska i Powiatowa Bibliotek Publiczna w Zawierciu, Miejsko-Gminna Biblioteka w Ogrodzieńcu, Gminna Biblioteka Publiczna w Irządzach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy, Miejsko-Gminna Biblioteka w Pilicy, Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kroczycach, Gminna Biblioteka Publiczna we Włodowicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowcu, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach.

pisanie wniosków do mkidn

Źródło: www.facebook.com/chodzpisacwnioski

Zobacz także

    [mc4wp_form id=”896″]