Home dotacje Są pieniądze na mobilne gry terenowe w szkole!

Są pieniądze na mobilne gry terenowe w szkole!

Właśnie wystartowała kolejna część dotacyjnego programu Niepodległa, w ramach którego można otrzymać dotację na mobilne gry terenowe i miejskie. „Godność. Wolność. Niepodległość” to inicjatywa nastawiona na świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem operatorem programu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej a oferta kierowana jest do szkół. Jeden wnioskodawca może otrzymać od 3.000 do 10.000 zł dofinansowania.

Gry terenowe w ramach programu „Godność. Wolność. Niepodległość”

W ramach zadania można zrealizować różne projekty. My zachęcamy do przygotowania historycznej mobilnej gry terenowej na smartfony, która rozbudzi w dzieciach i młodzieży uczucia patriotyczne w sposób przystępny i nienachalny. Wśród propozycji na zagospodarowanie pieniędzy z dotacji organizatorzy inicjatywy wymieniają tę formę aktywności, dostrzegając tym samym drzemiący w niej potencjał.

Dlaczego gra mobilna gra terenowa? Bo jest to nowoczesna forma spaceru historycznego, która budzi autentyczną ciekawość i zaangażowanie młodych ludzi z pokolenia Z i Alfa. Korzysta z nowych technologii będących ich naturalnym ekosystem, dzięki czemu łatwiej przemycać w niej wartości, które chcemy im przekazać. Gra może być elementem wycieczki szkolnej. I to takiej do której trzeba się przygotować!

Jakie wybrać oprogramowanie? Najlepiej sprawdzone w innych systemach edukacji. My szczególnie polecamy fińskie oprogramowanie ActionTrack od Team Action Zone. Od wielu lat używane w fińskich szkołach podstawowych i średnich pozwala samodzielnie tworzyć gry terenowe typu PokemonGO i potem rozgrywać je w plenerze. 

W przypadku takiego projektu przebieg działań powinien być następujący:
1 – Etap gromadzenia wiedzy gry terenowe w szkole

Młodzież szuka informacji o danym miejscu/wydarzeniu historycznym/postaciach, które będą wiązały się z grą.

2 – Etap projektowania gry

Uczestnicy projektu zmieniają swoje pomysły w zadania; zebrana wiedza staje się materią, z której powstaje gra dla innych uczniów. Na tym etapie młodzież nie tylko uczy się o historii, ale i rozwija swoją kreatywność.

3 – Etap przygotowania wydarzenia

Młodzi muszą zaplanować rozgrywkę, w której weźmie udział szkoła – zająć się jej testowaniem, promocją itd.

4 – Etap rozgrywki 

Sama gra może być przeprowadzona w czasie wycieczki szkolnej, a jej finałem lub inauguracją może być wystawa związana z nią tematycznie.

Pamiętajmy, że grze MUSI towarzyszyć wycieczka szkolna i wystawa, bo jest to warunek postawiony przez Ministerstwo Edukacji. To dogodna sytuacja, bo ścisły związek między tymi działaniami pozwala lepiej zagospodarować materiał zebrany na potrzeby którąkolwiek z inicjatyw. Gra terenowa wzbogaci wycieczkę, nada jej sens i treść, a wystawa będzie fantastycznym podsumowaniem wysiłku, jaki włożyliśmy we wszystkie przygotowania.

Jeśli szukacie argumentów, które wesprą Wasz wniosek o dotację na grę, zapoznajcie się z tekstem, w którym opisujemy wszystkie plusy płynące z jej organizacji. 

Jak wypełnić wniosek do programu?

Przygotowując wniosek do programu trzeba wypełnić prosty formularz. Jak to zrobić? Przyjrzyjmy się mu punkt po punkcie.

1 – Opis grup odbiorców

W tym przypadku odbiorcami projektu są dzieci i młodzież szkolna. Warto wpisać wiek grupy, z którą pracujemy, być może profil klasy, z którą pracujemy lub jej ogólną charakterystykę.

2 – Zakładane cele realizacji zadania

W takim miejscu zawsze należy odnieść się do celów wskazanych przez organizatora konkursu, o których piszemy powyżej. Zastanówmy się jednak samodzielnie, po co przeprowadzamy taki projekt? Jego uczestnicy stykają się na pewno z wiedzą podaną w nowy sposób. W ten sposób przekonujemy ich do tego, że nauka może przebiegać niesztampowo i interesująco. Naszym celem będzie więc rozwinięcie w młodych ludziach pasji, ciekawości i zaangażowania. Chcemy uruchomić w nich chęć działania i zaszczepić odwagę do podejmowania własnych inicjatyw. Realizując zadanie, uzupełniamy ich wiedzę, zachęcamy do samodzielnej pracy, wychodzenia poza ramy 45-minutowych lekcji i szukania informacji na własną rękę. Wciągając młodych ludzi w projekt i pozwalając im na samodzielność, udowadniamy, że szkoła ma im do zaoferowania więcej niż dotychczas.

3 – Sposób, formy i miejsce realizacji zadania 

Opisujemy tu formalne strony projektu, uwzględniając jego lokalizację i typ. W przypadku gry terenowej zawieramy informacje o jej trasie oraz sposobie organizacji – zaznaczamy, że zadanie rozpoczyna się już na etapie projektowania gry i poszukiwania informacji niezbędnych do jej stworzenia.

4 – Opis i harmonogram realizacji poszczególnych działań objętych zadaniem

Tworząc harmonogram, dobrze jest wyróżnić w nim wszystkie etapy związane z jego przygotowaniem i realizacją. Pamiętajmy, że im lepszy plan, tym większa szansa, że nasza inicjatywa wypadnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Tę rubrykę wypełniamy również po to, by uporządkować swój wywód i nie pominąć nic istotnego na etapie planowania.

5 – Zakładane rezultaty

Możemy wymienić wśród nich wzrost poziomu wiedzy wśród uczestników projektu, zmianę ich postawy względem edukacji, zwiększenie zainteresowania podejmowanym tematem itd. W rezultacie projektu powstaje gra, która może służyć całej szkole, w której została zaprojektowana (również uczniom, którzy nie brali bezpośrednio udziału w zadaniu).

6 – Informacja o doświadczeniu i osiągnięciach szkoły w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej lub obywatelskiej

Zachęcamy do śmiałego chwalenia się dotychczasowymi sukcesami. Każda szkoła i placówka edukacyjna ma na swoim koncie udane przedsięwzięcia. Pamiętajmy, że za wymienienie ich można otrzymać dużo punktów, co może zadecydować o przyznaniu dotacji.

7 – Informacja o zakresie współpracy szkoły  ze środowiskiem lokalnym dotyczącej realizacji zadania

Większość programów ministerialnych zachęca do łączenia sił z pobliskimi podmiotami. Współpraca jest wartością, dlatego nie bójmy się proponować jej innym placówkom. W tym przypadku bardzo dobrym pomysłem jest zaproszenie do współpracy lokalnej biblioteki, domu kultury lub grupy seniorów, którzy interesują się historią.

Kryteria oceny wniosków

Inicjatywa Ministerstwa ma na celu „kształtowanie postawy opartej na wspólnych dla Polaków wartościach: wolności, godności, solidarności, prawach człowieka”. Chodzi o zaszczepienie młodym ludziom postawy patriotycznej  i wzmocnienie ich świadomości własnej tożsamości narodowej. Planując projekt, musimy cały czas pamiętać o przyświecającym nam priorytetach!

Punkty zdobędziemy m.in. za:

1 – zaangażowanie całej szkoły i środowiska lokalnego w nasze przedsięwzięcie
2 – trzymanie się celu, który wskazało Ministerstwo
3 – rozsądny kosztorys
4 – rzeczowość i spójność działań (w przypadku gry terenowej można to bardzo dobrze zaprezentować: od projektowania gry do rozgrywki, w którą angażuje się cała szkoła)
5 – dobór form realizacji zadania do grupy odbiorów (mobilna gra terenowa jest tego najlepszym przykładem! Korzystamy tu z narzędzi znanych młodemu pokoleniu i wykorzystujemy je do działań edukacyjnych)
6 – stopień upowszechnienia działań wśród odbiorców (nie zapominajmy o wspomnieniu o naszych działaniach promocyjnych we wniosku, np. w jego harmonogramie)
7 – jakość koncepcji (tak, dobry pomysł jest najważniejszy!)
8 – doświadczenie szkoły w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej lub obywatelskiej

Podsumowanie:

wysokość dotacji: od 3.000 do 10.000 zł
wkład własny: 20%
termin składania wniosków: 11 czerwca 2018
termin realizacji zadania: 30 listopada 2018
termin ogłoszenia decyzji przez MEN: 17 sierpnia 2018
więcej informacji: strona Ministerstwa

Zobacz także