Home gamifikacja Mobilne questy literackie – nowa forma promocji czytelnictwa

Mobilne questy literackie – nowa forma promocji czytelnictwa

Śmierć literatury i czytelnictwa była i jest ogłaszana tak często, że gdyby naprawdę wszyscy przestali nagle czytać, bylibyśmy mocno zaskoczeni, że nasze wróżby się sprawdziły. Na szczęście, wygląda na to, że do tego daleka droga. Czytelnictwo cały czas jest całkiem bezpieczne. Okazuje się również, że jego tzw. nie przyjaciele, czyli nowe media i multimedialna rozrywka, już niedługo mogą stać się cennymi sojusznikami promocji czytelnictwa. Między innymi dzięki literackim questom…

Problemy z czytaniem

Na to, czy ktoś czyta, czy nie ma wpływ wiele najróżniejszych aspektów. Czy zaczął czytać w młodym wieku? Wyniósł czytelnicze wzorce z domu? Czy trafił do czytającego środowiska? Tych pytań można by mnożyć bardzo dużo. A i tak głównymi winowajcami pozostaną gry komputerowe. Ostrożnie można jednak przyjąć, że jeśli naszą czytelniczą pasję uda się zachować do końca liceum, powinna ona towarzyszyć nam już przez resztę życia (chyba, że dorosłość przygnie nas zbyt dużą liczbą obowiązków). 

Osób, które czytają, nie trzeba specjalnie do tego zachęcać. Wystarczy dać im dostęp do preferowanych przez nich lektur i nie zarzucić innymi aktywnościami, a czytelnicza pasja będzie się miała wyśmienicie. Gorzej z tymi, dla których czytanie nie jest przyjemnością, a raczej torturą i bezsensownym marnotrawieniem cennego czasu. 

W końcu dobrze byłoby się nimi zająć, problem tylko w tym, że jak na wiele prób kończyło się niezbyt dobrze…

Problemy promocji czytelnictwa

“Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka”, “Czytaj i myśl”, “Czytanie rozwija myślenie/wyobraźnię/kreatywność/inne pozytywne cechy”. Tak wygląda większość akcji społecznych i promocji czytelnictwa. Tworzone przez czytelników, dla czytelników, o nie-czytelnikach wspominają tylko w pasywny sposób. Jaki? Że są oni gorsi. Chcesz dołączyć do elitarnej grupy czytelników? To zacznij czytać, głupcze! 

Z chęcią posłucham o wszystkich osobach, które po odsłuchaniu tego, jacy to czytelnicy są inteligentni (w przeciwieństwie do osób nieczytających), chwytają za książki, po to, żeby stać się “lepszymi”. Oczywiście nie znaczy to, że nie istnieją wartościowe kampanie czytelnicze! Wręcz przeciwnie. Jednak najnowsze trendy pokazują, że aby dotrzeć do niego za pomocą partycypacji, a nie namawiania. 

Jeśli sam zauważy, że czytanie może znajdować się w rejestrach jego zainteresowań… to pierwszy krok ma już za sobą. Wtedy najczęściej wystarczy go już tylko delikatnie popchnąć. 

Czytelniczy koń trojański

Ale jak? Jak zachęcić np. wieloletniego komputerowego gracza do tego, aby chciał przeczytać książkę? Podstępem. 

Niczym Odyseusz pod Troją, musimy przygotować coś, co nie będzie wzbudzało podejrzeń, a pozwoli nam wedrzeć się do wnętrza młodego umysłu. Właśnie w tym miejscu na scenę wchodzą questy literackie. 

Czyli gry, które pod powłoką gry skrywają mnóstwo informacji i nawiązań do literatury. A jeśli to wszystko ubrane będzie w formę aplikacji na smartfona. Możemy tylko patrzeć, jak młodzi poznają coraz więcej literackich wiadomości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. 

Dobrze przygotowany quest nie tylko zapewni sporo rozrywki. Rozbudzi również zainteresowanie książką i przy dobrych wiatrach sprawi, że być może nowy czytelnik po tę książkę sięgnie. 

I choć gamifikacja i promocja czytelnictwa poprzez gry są w naszym kraju cały czas rzadko poruszanym tematem, to polskie biblioteki i instytucje kultury wielokrotnie próbowały swoich sił w przekładaniu języka literackiego na język gier. Questy na podstawie książek Wojciecha Chmielarza, Katarzyny Bondy, Orsona Scotta Carda, czy Antoine de Saint-Exupéry, to tylko kilka przykładów udanych akcji. 

Sprawdź sam, czy i w twojej instytucji jest miejsce na nowoczesne podejście do promocji czytelnictwa. To nic trudnego, a efekty potrafią naprawdę zaskoczyć. 

good gamesOdwiedź stronę Good Games i sprawdź jakie questy tworzą biblioteki!
Zwróć szczególną uwagę na:

Chcesz stworzyć własną grę? Napisz na adres: info@goodgames.pl

Zobacz także