Home gry miejskie Literackie domowe gry mobilne – bibliotekarze projektują, czytelnicy grają

Literackie domowe gry mobilne – bibliotekarze projektują, czytelnicy grają

by Bożena
Domowe gry mobilne

Darmowe gry mobilne dla czytelników

Od marca biblioteki są zamknięte w związku z koronawirusem. Nasze ulubione miejsca pracy, zawsze wypełnione ludźmi, obecnie są puste. Jedyny kontakt, który biblioteki mają ze swoimi użytkownikami jest online. Poniżej chcemy Wam pokazać, jak niektóre biblioteki radzą sobie z pracą z domu i tworzą między innymi domowe gry mobilne dla swoich użytkowników. Można w nie zagrać nie wychodząc z domu!  

Domowe gry mobilne – ActionTrack w służbie czytelnictwa

Wszyscy w większym czy mniejszym stopniu przywiani do naszych smartfonów. A skoro smartfony występują już prawie w kazdym domu można je wykorzystać do promocji i animacji czytelnictwa, zwłaszcza wykorzystując gry mobilne, które projektują sami bibliotekarze. W przypadku kwarantanny może to bym mobilna gra domowa, czy inaczej mówiąc mobilna gra „kanapowa”. I mówiąc o takich grach nie mamy na myśli gier-zabijaczy czasu, typu Candy Crash. Tylko gry edukacyjne, które w rezultacie mogą zachęcić graczy do przeczytania prawdziwej książki.

Niektóre biblioteki, korzystając z fińskiej platformy ActionTrack, proponują swoim odbiorcom takie gry na telefony.  Zalety takich gier są następujące:

  1. Dadzą nam możliwość odpocząć od komputera.
  2. Korzystając z telefonu, możemy zagrać w każdej części naszego mieszkania, a nie tylko siedząc na krześle przed ekranem laptopa.
  3. W takie gry można zagrać wspólnie z dzieciakami.  A i seniorzy wcale nie muszą być zaawansowanymi Internautami, żeby kliknąć pod kod QR, który pozwoli wejść do rozrywkowego quizu literackiego.

Od bibliotek dla czytelników: domowe gry mobilne

Poniżej publikujemy przegląd ostatnich bibliotecznych produkcji gier, z których mogą skorzystać wszyscy bibliotekarze w Polsce. Wystarczy zeskanować kod QR i oddać się przyjemności grania.

Wrocław – Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu już od trzech lat tworzy terenowe gry mobilne działające na podstawie GPS. Odkąd biblioteki przeszły na tryb pracy zdalnej, bibliotekarze  projektują i udostępniają dla swoich czytelników, w tym potencjalnych i przyszłych, domowe gry mobilne.

Żeby zagrać w taką grę, wystarczy mieć telefon z dostępem do internetu oraz zainstalowaną aplikację ActionTrack.  W ciągu ostatniego miesiąca Biblioteka zaproponowała kilka nowych gier. Tak powstał „Filcowy Królik” – gra dla dzieci. Dla starszych użytkowników powstała gra pt. „Na zdrowie”.

A poprzednio gra terenowa – „Zemsta Strzygi” została zaadaptowana pod domową grę mobilną, która nie wymaga wyjścia z domu.  Wszystkie te gry znajdziecie na stronie www Miejskiej Biblioteki Publicznej  we Wrocławiu lub na facebooku tejże Biblioteki.

Wałbrzych – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Pod Atlantami”

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Wałbrzychu „Pod Atlantami” tak samo regularnie projektuje i publikuje na swoich kanałach społecznościowych kanapowe gry mobilne. Skupia się przede wszystkim na grach dla dzieci. A to z kolei jest ogromną ulgą i ciekawą edukacyjno-rozrywkową propozycja dla rodziców na czas domowej kwarantanny.

Pojedziemy, panie Kaziu?” – jest to najnowsza wirtualna wycieczka dla, wszystkich stęsknionych podróży i spacerów, rodziców z dziećmi.

„Elfia przygoda” – gra, inspirowana baśnią pt. „Calineczka” H.C. Andersena. Łączy w sobie przygodę i przyrodę – uczy i bawi. Dodatkiem do gry jest czytający bibliotekarz. Kody QR do gier, które należy zeskanować, będąc w aplikacji ActionTrack, są  niżej.

Elfia przygoda
Pojedziemy Panie Kaziu

 

Lubań – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Grę pt. „Zakażeni sportem” zaprojektowali bibliotekarze w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.  O co chodzi i jak rozprzestrzenia się sportowy wirus? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie, grając w grę. Kod QR do gry znajdziecie po prawej stronie.

Wejherowo – Miejska Biblioteka Publiczna

Nie mniej intrygujący przykład  można znaleźć na social media  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.  Podstawą do stworzenia scenariusza i zaprojektowania gry była książka Moniki  Kubisiak „Durwiwal” – Tajemnice pierścienia Wejherów. Podczas ferii zimowych, razem z Filarmonią Kaszubską – Wejherowskim Centrum Kultury, Biblioteka udostępniła terenową grę mobilną typu PokemonGo z tajemnicami Wejherowa. Obecnie, kiedy spacery są ograniczone, w grę „Durwiwala” możemy zagrać też w domu i rozwiązać wszelkie zagadki. Kod QR znajdziecie po prawej stronie.
Jesteśmy ciekawi, jakie jeszcze gry zaprojektują biblioteki.

Durwidal
Durwidal

Instrukcja, jak zagrać w gry mobilne

  1. Weź smartphone i sprawdź, czy na pewno masz dostęp do internetu.
  2. Zainstaluj DARMOWĄ aplikację ActionTrack – jest dostępna naa Android oraz na iOS
  3. Po zainstalowaniu, wejdź w ActionTrack
  4. Wybierz opcję „zeskanuj kod dołączenia” i zeskanuj kod QR do gry, w którą chcesz zagrać.
  5. Miłej zabawy 😉

Zadbajmy o przyszłe spotkania z czytelnikami na żywo

Nie mamy dokładnych statystycznych i socjologicznych danych na temat tego, jak nasi czytelnicy zachowują się w trakcie kwarantanny. Natomiast widzimy zachowanie nasze i naszych bliskich. Możemy śmiało powiedzieć, że koronawirus wpłynął, i nadal wpływa, na nasze relacje szczególnie z rodzinami. Stajemy się bliżsi, bardziej się troszczymy i więcej czynności robimy razem. Tak samo razem możemy grać w domowe gry mobilne.

Bibliotekom, które jeszcze nie projektowały takie gry, polecamy spróbować. Sporo zabawy jest przy tworzeniu, a jeszcze więcej zabawy jest wtedy, kiedy możemy o naszej grze potem porozmawiać z ludźmi, którzy zagrali.  Ale to oczywiście jak już wrócimy do zwykłej pracy w naszych filiach.

Wszystkie plakaty oraz kody QR są ściągnięte ze stron bibliotek, wspomnianych w tekście.

Zobacz także

    [mc4wp_form id=”896″]