Home gry miejskie Literackie domowe gry mobilne – bibliotekarze projektują

Literackie domowe gry mobilne – bibliotekarze projektują

Od marca biblioteki są zamknięte w związku z koronawirusem. Nasze ulubione miejsca pracy, zawsze wypełnione ludźmi, obecnie są puste. Jedyny kontakt, który biblioteki mają ze swoimi użytkownikami jest online. Poniżej chcemy Wam pokazać, jak niektóre biblioteki radzą sobie z pracą z domu i tworzą między innymi domowe gry mobilne dla swoich użytkowników. Można w nie zagrać nie wychodząc z domu!  

Domowe gry mobilne – ActionTrack w służbie czytelnictwa

Wszyscy w większym czy mniejszym stopniu przywiani do naszych smartfonów. A skoro smartfony występują już prawie w kazdym domu można je wykorzystać do promocji i animacji czytelnictwa, zwłaszcza wykorzystując gry mobilne, które projektują sami bibliotekarze. W przypadku kwarantanny może to bym mobilna gra domowa, czy inaczej mówiąc mobilna gra „kanapowa”. I mówiąc o takich grach nie mamy na myśli gier-zabijaczy czasu, typu Candy Crash. Tylko gry edukacyjne, które w rezultacie mogą zachęcić graczy do przeczytania prawdziwej książki.

Niektóre biblioteki, korzystając z fińskiej platformy ActionTrack, proponują swoim odbiorcom takie gry na telefony.  Zalety takich gier są następujące:

  1. Dadzą nam możliwość odpocząć od komputera.
  2. Korzystając z telefonu, możemy zagrać w każdej części naszego mieszkania, a nie tylko siedząc na krześle przed ekranem laptopa.
  3. W takie gry można zagrać wspólnie z dzieciakami.  A i seniorzy wcale nie muszą być zaawansowanymi Internautami, żeby kliknąć pod kod QR, który pozwoli wejść do rozrywkowego quizu literackiego.

Od bibliotek dla czytelników: domowe gry mobilne

Poniżej publikujemy przegląd ostatnich bibliotecznych produkcji gier, z których mogą skorzystać wszyscy bibliotekarze w Polsce. Wystarczy zeskanować kod QR i oddać się przyjemności grania.

Wrocław – Miejska Biblioteka Publiczna

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu już od trzech lat tworzy terenowe gry mobilne działające na podstawie GPS. Odkąd biblioteki przeszły na tryb pracy zdalnej, bibliotekarze  projektują i udostępniają dla swoich czytelników, w tym potencjalnych i przyszłych, domowe gry mobilne.

Plakat gry mobilnej ActionTrack Filcowy KróliczekPlakat mobilnej gry ActionTrack Na zdrowie!Plakat gry Zemsta Strzygi

Żeby zagrać w taką grę, wystarczy mieć telefon z dostępem do internetu oraz zainstalowaną aplikację ActionTrack.  W ciągu ostatniego miesiąca Biblioteka zaproponowała kilka nowych gier. Tak powstał „Filcowy Królik” – gra dla dzieci. Dla starszych użytkowników powstała gra pt. „Na zdrowie”.

A poprzednio gra terenowa – „Zemsta Strzygi” została zaadaptowana pod domową grę mobilną, która nie wymaga wyjścia z domu.  Wszystkie te gry znajdziecie na stronie www Miejskiej Biblioteki Publicznej  we Wrocławiu lub na facebooku tejże Biblioteki.

Wałbrzych – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Pod Atlantami”

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Wałbrzychu „Pod Atlantami” tak samo regularnie projektuje i publikuje na swoich kanałach społecznościowych kanapowe gry mobilne. Skupia się przede wszystkim na grach dla dzieci. A to z kolei jest ogromną ulgą i ciekawą edukacyjno-rozrywkową propozycja dla rodziców na czas domowej kwarantanny.

Pojedziemy, panie Kaziu?” – jest to najnowsza wirtualna wycieczka dla, wszystkich stęsknionych podróży i spacerów, rodziców z dziećmi.

„Elfia przygoda” – gra, inspirowana baśnią pt. „Calineczka” H.C. Andersena. Łączy w sobie przygodę i przyrodę – uczy i bawi. Dodatkiem do gry jest czytający bibliotekarz. Kody QR do gier, które należy zeskanować, będąc w aplikacji ActionTrack, są  niżej.

QR kod gry Elfia przygoda
Elfia przygoda
QR kod gry Pojedziemy panie Kaziu
Pojedziemy Panie Kaziu

 

Lubań – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Grę pt. „Zakażeni sportem” zaprojektowali bibliotekarze w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.  O co chodzi i jak rozprzestrzenia się sportowy wirus? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie, grając w grę. Kod QR do gry znajdziecie po prawej stronie.

Wejherowo – Miejska Biblioteka Publiczna

Nie mniej intrygujący przykład  można znaleźć na social media  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.  Podstawą do stworzenia scenariusza i zaprojektowania gry była książka Moniki  Kubisiak „Durwiwal” – Tajemnice pierścienia Wejherów. Podczas ferii zimowych, razem z Filarmonią Kaszubską – Wejherowskim Centrum Kultury, Biblioteka udostępniła terenową grę mobilną typu PokemonGo z tajemnicami Wejherowa. Obecnie, kiedy spacery są ograniczone, w grę „Durwiwala” możemy zagrać też w domu i rozwiązać wszelkie zagadki. Kod QR znajdziecie po prawej stronie.
Jesteśmy ciekawi, jakie jeszcze gry zaprojektują biblioteki.

QR kod do gry DurwidalOkładka katalogu DurwidalQR kod do gry Durwidal
Durwidal

Instrukcja, jak zagrać w gry mobilne

  1. Weź smartphone i sprawdź, czy na pewno masz dostęp do internetu.
  2. Zainstaluj DARMOWĄ aplikację ActionTrack – jest dostępna naa Android oraz na iOS
  3. Po zainstalowaniu, wejdź w ActionTrack
  4. Wybierz opcję „zeskanuj kod dołączenia” i zeskanuj kod QR do gry, w którą chcesz zagrać.
  5. Miłej zabawy ;)

Zadbajmy o przyszłe spotkania z czytelnikami na żywo

Nie mamy dokładnych statystycznych i socjologicznych danych na temat tego, jak nasi czytelnicy zachowują się w trakcie kwarantanny. Natomiast widzimy zachowanie nasze i naszych bliskich. Możemy śmiało powiedzieć, że koronawirus wpłynął, i nadal wpływa, na nasze relacje szczególnie z rodzinami. Stajemy się bliżsi, bardziej się troszczymy i więcej czynności robimy razem. Tak samo razem możemy grać w domowe gry mobilne.

Bibliotekom, które jeszcze nie projektowały takie gry, polecamy spróbować. Sporo zabawy jest przy tworzeniu, a jeszcze więcej zabawy jest wtedy, kiedy możemy o naszej grze potem porozmawiać z ludźmi, którzy zagrali.  Ale to oczywiście jak już wrócimy do zwykłej pracy w naszych filiach.

Wszystkie plakaty oraz kody QR są ściągnięte ze stron bibliotek, wspomnianych w tekście.

Zobacz także