Home inne Book Space – Good Books na ukraińskich targach książek

Book Space – Good Books na ukraińskich targach książek

Z wrocławskiego ciepłego klimatu do dnieprowskiego upału – tylko 2….przeloty. I jeszcze półtorej godziny jazdy samochodem. Pokonaliśmy ponad 1600 kilometrów, nie tylko po to, żeby opowiedzieć, ale również pokazać mieszkańcom ukraińskiego miasta Dnipro, czym jest gamifikacja — nowa forma życia dla zapomnianych (i nie tylko) książek, opowieści i wydarzeń kulturalnych.

Good Books w Dnieprze

Na dnieprowskim festiwalu książki Book Space byliśmy jedynymi prelegentami z Polski.

W tym roku od 21 do 23 czerwca odbywała się druga edycja festiwalu, w ramach projektu „Kulturalna stolica”. Book Space to trzy dni intelektualnego święta: prelekcje, szkolenia, wspólne czytanie, dyskusje i targi książki. Tematem pierwszej edycji festiwalu były „Transformacje”. Tegoroczna edycja została poświęcona „nowym formom życia”  w najróżniejszych dziedzinach kultury. Dlaczego nowe formy życia? Ponieważ coraz częściej stykamy się z czymś zupełnie nowym. Nawet tradycyjne papierowe książki przekształcają się w seriale lub gry. Book Space zorganizował kilka stref festiwalu, poświęconych przyszłości, w tym „Książki przyszłości”, gdzie opowiadaliśmy o gamifikacji.

Gamifikacja na Book Space

Zmagając się z piekielnym słońcem i 38 stopniami w cieniu, Marcin Skrabka, jeden z głównych gości festiwalu Book Space, opowiadał o tym, jak gamifikacja książek i wydarzeń kulturalnych może zachęcić pokolenie millenialsów i internetowe pokolenie „instant” do uczestnictwa w kulturze i do czytania.

Statystyki potwierdzają, że gracze częściej niż niegrające osoby chodzą do kina, do teatrów, na koncerty, na różne wydarzenia, na imprezy sportowe, do muzeów. Także częściej czytają. Przeżywają emocje w różnych światach, a potem są bardziej otwarci na nowe doznania, w tym kulturalne. Dla czytających graczy książka, tak samo jak gra, jest przygodą. Jaki cel ma gracz-czytelnik? Przeczytać całą książkę. Jakie zadania ma rozwiązać? Pokonać przeszkody typu: walka ze snem, pojedynek z dekoncentracją, niesprawdzanie swojego smartfona i sieci społecznościowych.

Jak zachęcić nieczytających do czytania?

Dać im zagrać w grę na podstawie książki!  Nauka poprzez granie jest najlepszym sposobem na zapamiętywanie informacji. Można również pozwolić nieczytelnikom zrobić grę samodzielnie. Jak? Stosując fińskie oprogramowanie ActionTrack oraz metodyki tworzenia gier edukacyjnych.

Drugiego dnia słońce jeszcze bardziej rozgrzało milionowy Dniepr. Pochłonęło także całą rzekę, płynącą przez trzy kraje — Ukrainę, Białoruś i Rosję. Nie zwracając uwagi na ten ognisty upał, poprowadziłam warsztaty uczestników festiwalu Book Space. Słuchacze dowiedzieli się więcej o narzędziu do tworzenia gier, a później wspólnie opracowaliśmy tekst, żeby krok po kroku zobaczyć, jak można zgamifikować krótkie opowiadanie. Omówiliśmy całą ścieżkę głównego bohatera, postawiliśmy sobie najważniejsze pytania dotyczące podróży postaci. Próbowaliśmy wspólnie przekształcić liniową narrację tekstu na nieliniową. Zwróciliśmy uwagę na najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać, tworząc grę, a potem ją wdrażając.

Edutainment

Edutainment, czyli naukę i rozrywkę, można zaobserwować w pracy z dziećmi. Jak uczymy dzieci? Poprzez grę: rysując, licząc, poruszając się. Dlaczego by więc nie zastosować tej metody na młodzieży i dorosłych ludziach?

Gamifikacja jest stosunkowo nową formą angażowania, a sposobów na to, jak ją wykorzystywać w kulturze i promowaniu czytelnictwa jest wiele. Do gamifikowania są potrzebne: świeży umysł, kreatywne podejście, pomysł na grę oraz odpowiednie narzędzie do zakodowania pomysłu. O tym uczestnicy festiwalu przekonali się na własnej skórze. Na końcu warsztatu poszli zagrać w osadzoną przez nas na Book Space’ie grę. Zobaczyli możliwości gamifikacji i edutainmentu nie tylko od strony projektanta, ale także od strony gracza.

Dziękujemy serdecznie Polskiemu Instytutowi w Kijowie oraz organizatorom Book Space, dzięki którym mieliśmy wspaniałą okazję nie tylko pokazać, czym jest gamifikacja, ale także podziwiać wschodnio-południową Ukrainę, która jest tak bogata w niesamowite krajobrazy.

Zobacz także