Home inne Długi weekend w bibliotece- nasze 10 propozycji

Długi weekend w bibliotece- nasze 10 propozycji

Tegoroczna wiosna, szybciej niż zwykle przerodziła się w lato, co może wpływać na nas wszystkich. Upały przywołują wspomnienia wakacji, wzbiera ochota na grillowanie i wylegiwanie się plackiem na plaży. Z pomocą przychodzi długi weekend, oczywiście jeżeli także piątek ma się wolny od pracy. Więc jak? Lenimy się czy wychodzimy z domu?

Subiektywny przegląd wydarzeń na długi weekend w bibliotece (i nie tylko tam)

Oczywiście można poczytać pod chmurką (do czego zachęcamy), ale długi weekend w bibliotece, zwłaszcza tej klimatyzowanej, może być równie atrakcyjny. Warto sprawdzić, czy coś ciekawego nie dzieje się w naszej okolicy. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które przyciągnęły naszą uwagę. Jeżeli zainteresuje Was, któraś z nich, to śmiało klikajcie w linki zamieszczone w opisie po więcej szczegółów. Oczywiście, w Polsce dzieje się o wiele więcej, tak więc poniższy przegląd będzie bardzo subiektywny. Zachęcamy także do dzielenia się z nami Waszymi rekomendacjami.

Odjazdowy bibliotekarz – 7 miast w Polsceodjazdowy bibliotekarz

Odjazdowy bibliotekarz to propozycja dla aktywnych. Fundacja Fenomen od 2010 roku koordynuje przejazdy rowerowe bibliotekarzy i bibliofilów w całej Polsce. Mówiąc w skrócie: wsiadasz na rower i jedziesz szlakiem, który prowadzi w pobliżu bibliotek, antykwariatów, księgarni i innych miejsc związanych z literaturą. Dodatkowym wspólnym mianownikiem jest kolor pomarańczowy jako znak rozpoznawczy, więc warto założyć koszulkę w tym kolorze. A poza tym? Każde miasto może mieć na to wydarzenie swój własny pomysł. Motywem przewodnim mogą być wydarzenia historyczne, sąsiedzka więź, a nawet pszczoły! W tym roku akacja trwa od maja do końca lipca, a najbliższą sobotę 2 czerwca odbędzie się w 7 miejscach w Polsce. Pełną listę można znaleźć na stronie akcji.

Nintendo w Mediatece w Zielonej Górze

Zielonogórska mediateka jest miejscem wyjątkowym. Może zachęci Was informacja, że znajduje się ona w palmiarni na wzgórzu winnym i nazywa się „Szklana Pułapka”. To miejsce może przyciągnąć nie tylko turystów, ale i dzieci oraz młodzież. Już 2 czerwca odbędzie się tam Nintendo Show. Oprócz możliwości zagrania w gry na konsoli czy wzięcia udziału w konkursie, atrakcją będzie także strefa grania retro. Jeżeli darzysz sentymentem starsze generacje konsol to nie zawiedziesz się!

Tajemnica Pani Bukowca – Bukowiec koło Jeleniej GóryGra w Bukowcu

Książnica Karkonoska, czyli biblioteka mieszcząca się w Jeleniej Górze zorganizowała mobilną grę miejską. Używając oprogramowania od naszego partnera, czyli fińskiego Team Action Zone. W zeszły weekend podczas inauguracyjnej rozgrywki była testowana przez bibliotekarzy z Czech, Niemiec i Polski, ponieważ jest dostępna aż w trzech wersjach językowych. Taki sposób wykorzystania smartfona motywuje, zwłaszcza najmłodszych, aby ruszyć się z miejsca i przez kilka godzin podejmować wyzwania, które rzuca gra.  Szczególnie w tak urokliwym miejscu jakim jest park pałacowy w Bukowcu.

Grę można ją ściągnąć używając poniższego kodu QR. Żeby  zagrać trzeba udać się do Bukowca w województwie dolnośląskim. Tamtejszy park ma ciekawą historię związaną z dawnymi właścicielami i ich tajemnicą. Najlepiej odkrywać ją wraz z aplikacją ActionTrack, która poprowadzi nas przez miejsca związane z fabułą gry. Połączenie współczesnych podchodów i zagadki historycznej? Warto!

Festiwal Słowa w Lubaczowie

Z Dolnego Śląska przenosimy się na drugi kraniec Polski. W podkarpackim Lubaczowie, zamieszkałym przez niespełna 13 tys osób., już po raz dwudziesty możecie wziąć udział w Festiwalu Słowa. W programie tej trzydniowej imprezy są m.in. koncerty, warsztaty teatralne, konkurs recytatorski czy też nocne czytanie poezji Edwarda Stachury.

Kosmiczny dzień dziecka w Sopocie

A co nad morzem? Miniteka, czyli czytelnia dla dzieci w Bibliotece Sopockiej organizuje odlotowy Dzień Dziecka! A gdzie odlatujemy? W kosmos! Kosmiczny Dzień Dziecka jest inspirowany „Gwiezdnymi Wojnami”, ale nie oznacza to, że jest dedykowany tylko fanom sagi. Jest to motyw przewodni dla zabaw (bitwa na miecze świetlne), zajęć plastycznych (konstruowanie własnego robota BB) i teatrzyku („Jak Luke spotkał mistrza Jedi”). Organizatorzy zapewniają, że przygotowali także wiele innych atrakcji, ale najlepiej chyba sprawdzić to na miejscu by długi weekend w bibliotece spędziły także dzieci.

Wrocławskie atrakcje

Mimo, że Good Books działa w całej Polsce to nasza siedziba główna mieści się we Wrocławiu. Dlatego lokalny patriotyzm każe polecać długi weekend w naszym mieście. A dzieje się tu wiele. Stąd aż trzy biblioteczno-kulturalne propozycje na długi weekend naszym ukochanym mieście.

  • Jak projektować książki? Czym jest projektowanie graficzne? Czy uczenie o zasadach projektowania jest jednocześnie uczeniem o estetyce? A jak ilustrować teksty? Czy ilustracja powinna być dokładnym odwzorowaniem tekstu? Czy może powinna rozmawiać z jego znaczeniem? I jak uczyć o ilustrowaniu? Czy ilustrator to artysta? Czy może jedynie projektant obrazów? „Kopublikacja. Wystawa nie tylko o książce.” według organizatorów może pomóc odpowiedzieć na te pytania. Polecamy odwiedzić Galerię Dizajn by przekonać się czy jest to w ogóle możliwe.
  • Aktualnie trwa już X edycja festiwalu Europa na Widelcu! Jak co roku na początku czerwca wrocławski rynek okupowany jest przez fanów dobrego jedzenia.  Można się rozpłynąć z zachwytu nad lokalnymi winami, kuchnią innych krajów i niespotykanymi przetworami…, ale co to ma wspólnego z biblioteką? Otóż wśród wydarzeń towarzyszących znalazło się także miejsce na działania w przestrzeni Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.  Kulinarna Noc w Bibliotece ma jeden minus – jest tylko dla dzieci. Jeżeli rodzic nie chce posłać swojego potomka na nocne gotowanie i seans filmowy z nocowaniem, zawsze może też skorzystać z dziennych atrakcji Kulinarnego Dnia Dziecka. Tę część polecamy także z racji że odbędzie się w Centrum Innowacji Przejście – innowacyjnym miejscu którego projekt był współtworzony przez zespół Good Books.
  • „Sztuka druku- Europejskie oficyny wydawnicze w starodrukach Biblioteki Muzeum Narodowego we Wrocławiu” to trzecia wrocławska propozycja na którą składa się aż 125 starodruków do zobaczenia w jednym miejscu. Można spodziewać się różnorodnych inkunabułów z różnych krajów, obejmujących całe varia tematów. Nie martwcie się, jeśli nie uda się Wam w ten weekend – wystawę można zobaczyć do 15 lipca.

Warsztaty muzyczne w Bydgoszczy

Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy udowadnia, że inspiracje literaturą mogą być mniej oczywiste. Aktualnie odbywa się już trzecia edycja „Poszerzenia pola dźwięku”, cyklu wydarzeń muzycznych, na scenie na Strychu, gdzie panują znakomite  warunki akustyczne. Po kilku koncertach oraz widowisku muzyczno-literackim przyszła pora na wykład połączony z setem DJa. By sprawdzić co Emiter (czyli Marcin Dymiter) przyszykował dla gości warto nadstawić uszu 1 czerwca o g. 19.00, na Rynku 24 w Bydgoszczy.

Dzień Dziecka z Małym Księciem w KrakowieDzień Dziecka w Krakowie

Istnieje kilka książek, o których dorośli mówią, że uwielbiają je i nadal poczytują, mimo że teoretycznie są skierowane dla dzieci. Obok „Alicji w Krainie Czarów” czy też „Ani z Zielonego Wzgórza”, na pewno do tego grona zalicza się „Mały Książę”. Właśnie on stał się motywem przewodnim Dnia Dziecka w Centrum Kultury Podgórza. Zajęcia plastyczne oraz z animatorem pewnie zadowolą dzieci. Dla starszych przygotowano słuchanie czytanych na żywo fragmentów dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w akompaniamencie mis tybetańskich, gongów oraz dzwoneczków koshi. Całość brzmi jak relaksujący plan na piątek.

Darmowe książki w Białymstoku

Jednym z powodów by kochać biblioteki, jest możliwość czytania książek bez konieczności ich kupowania. Jak więc nie kochać Książnicy Podlaskiej? Po raz kolejny białostoccy bibliotekarze postanowili na rynku miasta… rozdawać książki za darmo! „Książka na weekend”, bo tak nazwano ten cudowny pomysł, oczywiście spotkała się z entuzjazmem Podlasian. Warto śledzić stronę internetową biblioteki, by nie przegapić kiedy znowu będzie możliwość otrzymania interesujących dzieł na własność. Trzymanie ręki na pulsie jest tym bardziej wskazane, gdyż do tej pory już po 10-15 minutach brakowało książek do rozdania.  Dodatkowy plus: w dużej mierze były to dzieła autorów mieszkających lub związanych z Podlasiem. Świetny sposób na promocję regionu!

Rondo sztuki w Katowicach

Spotkanie z autorem książki

Rondo sztuki, czyli galeria ASP w Katowicach ma do zaoferowania aż trzy powody by ją odwiedzić. Dwie wystawy poświęcone są ilustracji książek dla dzieci: „Książka Dobrze Zaprojektowana – Zacznijmy od Dzieci” jest wystawą pokonkursową, natomiast „Tu czy tam” to prace 14 zawodowych ilustratorów i projektantów graficznych. Ten kto się orientuje w temacie, wie, że coraz piękniej i ciekawiej wydawana polska literatura dziecięca, wyznacza trendy na świecie, więc będzie na co popatrzeć.

2 czerwca o g. 16.00 odbędzie się tam spotkanie autorskie. Sebastian Frąckiewicz opowie o swojej książce „Ten łokieć źle się zgina”, czyli ciąg dalszy tematu ilustracji, lecz tym razem potraktowany znacznie szerzej. Jego publikacja to zbiór rozmów z 11 twórcami z różnych pokoleń i o różnych poglądach na temat swojego zawodu i roli ilustracji.

Nie tylko od święta

Oczywiście nie potrzeba specjalnych okazji by wyjść z domu do biblioteki. Bibliotekarze starają się cały rok by biblioteka nie była tylko wypożyczalnią książek. Jeżeli spodobał się Wam ten wpis piszcie śmiało o tym co dzieje się u Was nie tylko przez najbliższe dni. Kto wie? Może to początek nowego cyklu? Zapraszam do kontaktu w komentarzach lub wysyłając maila na joanna@goodbooks.pl.

Zobacz także