Home inne Strona internetowa dla biblioteki

Strona internetowa dla biblioteki

Innowacja może czyhać wszędzie. Czy wiedzieliście, że za założenie konta bankowego można otrzymać… stronę internetową? Wydaje się, że to kolejna szansa dla bibliotek, żeby w dość tani sposób założyć nowoczesną stronę www.

Strona stronie nie równa

Dziś ponad 60 % internautów wchodzi na strony www przez smartfony. Niestety większość stron internetowych bibliotek nie jest responsywna, czyli nie wyświetla się dobrze na urządzeniach mobilnych.  A wiadomo, że ma to znaczący wpływ na promocję, kontakt z klientem, ilość odwiedzin a co za tym idzie zwiększanie zasięgu działania instytucji kultury. 

Młode pokolenia często używają sformułowania “jeżeli nie ma cię w internecie to znaczy, że nie istniejesz”. To samo tyczy się wszelkich instytucji i firm. Jeżeli ktoś będzie chciał znaleźć w Internecie “bibliotekę w Pcimiu” i nie trafi na żadne informacje na jej temat, dojdzie do wniosku, że takowa najwyraźniej nie istnieje (choć akurat biblioteka w Pcimiu korzysta z Facebooka, zamiast tworzyć własną stronę www). Ponieważ w każdej gminie musi być biblioteka, podstawowe informacje na jej temat mogą znajdować się na portalu urzędu gminy. Niemniej nie jest to pierwsze miejsce, w które zajrzy przypadkowy internauta. Dzisiaj nikomu się nie chce poświęcać  czasu na poszukiwania informacji, które powinny być dostępne na wyciągnięcie ręki. Jeśli chcemy aby czytelnik do nas trafił, musimy mu to ułatwić.

Jakie funkcje powinna pełnić strona www biblioteki?

  • informacyjne: ludzie szukają najbardziej podstawowych informacji, ale nie zawsze znajdują się one na stronie, albo nie są na niej wyróżnione. Wiecie, że najczęściej wyszukiwaną informacją są godziny otwarcia placówki? W witrynie obowiązkowo eksponujemy adres, dojazd, informacje o miejscach parkingowych czy dane do kontaktu mailowego lub telefonicznego.
  • marketingowe: biblioteka powinna się promować! Przecież nawet małe filie nie próżnują, więc warto pisać o spotkaniach autorskich, zajęciach z biblioterapii czy możliwości wynajęcia sali na konferencję. Dobrym pomysłem jest też opublikowanie kalendarium wydarzeń.
  • więzi: interakcja z czytelnikiem to podstawa. Tym chętniej będzie wracał tak, gdzie będzie czuć się dobrze. Jeżeli pojawią się zdjęcia, wyniki konkursu na lokalnego poetę lub miejsce, gdzie będzie można skomentować wydarzenia, to łatwo będzie widzieć siebie jako część bibliotecznej rodziny. Niech strona internetowa dla bibliotek będzie spoiwem lokalnej społeczności.
  • reprezentacyjna: jeżeli Wasza biblioteka jest nowoczesnym miejscem, w którym panuje XXI wiek, to warto żeby strona to udowadniała. Pamiętajmy, że kreowanie wizerunku następuje na wielu polach.

Czy każda strona biblioteki jest dobra?

„Raport Biblioskan. Monitoring i ewaluacja w bibliotekach publicznych” zrealizowany w 2016 roku przez Fenomen Fundację Normalne Miasto analizuje stan m. in. stron www wybranych bibliotek miejskich. Oceniano najważniejsze elementy witryn internetowych, takie jak:

  • Identyfikacja- nazwa instytucji, logo, nazwa organizatora instytucji.
  • Dane kontaktowe- adresy siedziby głównej oraz filii, numer telefonu, adres e- mail, dostęp do mediów społecznościowych.
  • Udostępnianie-  godziny otwarcia, informacje jak zapisać się do biblioteki, regulamin korzystania,
  • Aktualności- częstotliwość udostępniania oraz ich rodzaj.
  • Zbiory- informacja ogólna o zbiorach, także tych dostępnych on-line oraz innych bibliotek.
  • Oferta- opis usług zwykłych i specjalnych, cennik usług, opis oferty kulturalnej i edukacyjnej.

Po obliczeniu wyników zgodnie z powyższymi kryteriami i ustaleniu ich rangi, okazało się, że spośród siedmiu bibliotek publicznych najlepszy wynik, czyli 84%, osiągnęła strona Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, a najsłabiej wypadła strona Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Widzew, mając zaledwie 54%.

Jak widać, każdej było daleko do perfekcji. Dodajmy, że nie badano takich aspektów jak: estetyka, responsywność  (wygląd na różnych urządzeniach,  także mobilnych), czy dbałość o widoczność witryny w przeglądarkach.

Wymarzona strona w prezencie

Niestety jedną z głównych przeszkód by mieć swoje profesjonalne miejsce w sieci jest budżet. Jeżeli jednak strona internetowa dla biblioteki jest ważna, warto rozejrzeć się za różnymi opcjami jej sfinansowania. Jedną z nich jest po prostu… zmiana banku. Do końca kwietnia Raiffeisen POLBANK prowadzi akcję „Wymarzona Strona”, która ma na celu pomóc małym przedsiębiorcom promować się w sieci. Wystarczy założyć rachunek bankowy, by móc wybierać wśród kilku pakietów o różnych cenach i opcjach. Najkorzystniejszy pakiet o nazwie”Optymalny” i kosztuje 97 zł miesięcznie przy umowie na 36 miesięcy.

Co otrzymuje się w zamian za założenie konta?

  • stronę www do pięciu podstron
  • indywidualny, podrasowany projekt dzięki Wings Bridge
  • pewność, że powstanie ona do 30 dni
  • łatwy w obsłudze system zarządzania treścią
  • doradztwo w zakresie marketingu internetowego
  • 5  kont mailowych w domenie biblioteki
  • 350 zł na kampanię Adwords wraz z konfiguracją konta
  • analizę kampanii Adwords wraz z raportowaniem
  • logo firmy
  • projekt i druk wizytówek

Korzyści jest oczywiście znacznie więcej, dlatego polecamy osobiście zapoznać się z ofertą Raiffeisen POLBANKU. Oczywiście sens posiadania strony internetowej dla bibliotek także pozostawiamy Państwa ocenie.

I żeby było jasne – NIE MAMY NIC WSPÓLNEGO z tą promocją :)

Zobacz także