Home książki Współczesna literatura niemiecka na polskim rynku wydawniczym

Współczesna literatura niemiecka na polskim rynku wydawniczym

Nowa literatura niemiecka

„Cierpienia młodego Wertera” czy „Blaszany bębenek” bez wątpienia należą do kanonu literatury niemieckiej. Ale przecież nie samą klasyką żyje czytelnik! Literatura naszych zachodnich sąsiadów ma do zaoferowania tak dużo, że szkoda by było nie przyjrzeć się jej bliżej. Dlatego właśnie w Książnicy Pomorskiej Szczecinie spotkaliśmy się z bibliotekarzami i wzięliśmy pod lupę co ciekawsze literackie nowinki zza Odry.

Podczas intensywnego, pięciogodzinnego szkolenia zapoznaliśmy się z mnóstwem autorów i ich książkami, które ukazały się w Polsce w ciągu ostatnich paru lat. Znalazło się więc coś dla zwolenników literatury pięknej, obyczajowej, nie zabrakło literackich krwawych kąsków dla fanów kryminałów i thrillerów ani też książkowych ciekawostek dla najmłodszych. Omówiliśmy też parę publikacji, które trochę wymykają się standardowej klasyfikacji.

Przejdźmy jednak do konkretów. O jakich ciekawych książkach niemieckich autorów rozmawialiśmy w Szczecinie? I jakie książki możemy znaleźć na półkach bibliotek?

Polecamy książki

Zwolennikom monumentalnej prozy spodobać może się „Ósme życie” Nino Haratischwili. To bardzo ciekawa książka opisująca historię Gruzji w XX wieku i pewnej wyjątkowej gruzińskiej rodziny. Fanom literatury nastrojowej, plastycznego języka i niespiesznej fabuły do gusty przypaść może Zsuzsa Bánk i jej powieść „Jasne dni”.

nowa literatura niemieckanowa literatura niemieckanowa literatura niemiecka

Coś dla fanów kryminałów? Proszę bardzo! Charlotte Link znają pewnie wszyscy, ale Sebastiana Fitzka na pewno nie. A szkoda! „Pasażer 23” albo „Przesyłka” z pewnością spodobają się czytelnikom szukającym mocnych wrażeń. A jeśli lubicie serie, to koniecznie poszukajcie na półkach książek Klausa Petera Wolfa i jego książek z Fryzją Wschodnią w tle. Nie zawiedziecie się!

nowa literatura niemiecka

Jedną z tych trudno-klasyfikowalnych książek jest arcyciekawa publikacja „Mózg się myli” Henninga Becka. Autor rozprawia się z mitem, jakoby ludzki mózg był niezawodnym, świetnie pracującym organem. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę nasze mózgi to bardzo omylne i leniwe bestie. Nie wierzycie? Przeczytajcie!

 

I jeszcze na koniec autor, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – Peter Wohlleben. Autor książek o tajemnicach przyrody, fascynat natury i znakomity jej obserwator. Poniżej filmowa zapowiedź jego ostatniej książki – „O czym szumią drzewa”. O tyle wyjątkowej, że skierowanej dla dzieci. Poza tym niebanalnie napisanej i pięknie wydanej. Przekonajcie się sami:

Ciekawych niemieckich książek można by wymienić jeszcze wiele, o czym pewnie wiedzą uczestnicy szczecińskiego szkolenia.

Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie za gościnę a uczestnikom za aktywny udział!

Zobacz także