Home Szkolenia dla bibliotekarzy DKK i literatura

DKK i literatura

Zdajemy sobie sprawę, że praca moderatora DKK nie jest łatwa, tak samo jak wybór nowych lektur dla czytelników. Szkolenia z tego działu mają inspirować do odkrywania nieznanych jeszcze książek z różnych, mniej lub bardziej popularnych, kręgów kulturowych. Wśród propozycji znajdują się również literatura skierowana do konkretnych grup użytkowników: mężczyzn, miłośników kryminału, reportażu, poezji itd.

Literatury narodowe

 1. Literatura niemiecka – nowości, przegląd rynku i ciekawe propozycje.

 2. Dwa Bratanki, czyli nowa literatura węgierska w DKK i bibliotece – edycja 2019.

 3. Literatura Bliskiego Wschodu – omówienie trendów, przegląd nowości.

 4. Co Dima ma na półce? Współczesna literatura rosyjska i ukraińska – omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.

 5. „Gdyby Bałkany nie istniały, należało by je wymyślić.” Dlaczego słowa Hermanna Keyserlinga są nadal aktualne? – Omówienie trendów w bałkańskiej literaturze, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.

 6. Literatura turecka - omówienie trendów, przegląd nowości oraz książek dostępnych w polskiej dystrybucji.

Gatunki literackie

 1. Najlepsze współczesne reportaże – kogo czytać, kogo zapraszać?

 2. Biografie, listy, wspomnienia – nowy trend w literaturze non-fiction – co powinien wiedzieć bibliotekarz?

 3. Powieść kryminalna – jakie kryminały wybierać do zbiorów biblioteki. Najlepsze współczesne reportaże – kogo czytać, kogo zapraszać?

 4. Poezja w bibliotece. Kogo czytać, kogo zapraszać co kupować.

 5. Science fiction i fantasy w bibliotece – jak wprowadzić i działać z najbardziej popularnymi wśród młodzieży gatunkami literackimi?

 6. Groza nie musi być taka straszna – jak przyciągnąć młodzież do biblioteki za pomocą straszydeł starych i nowych?

 7. Literatura sportowa w bibliotece – dobór nowych tytułów i selekcja książek

Spotkania wokół literatury

 1. W poszukiwaniu lektury idealnej. Skuteczne pogłębianie wiedzy o nowościach książkowych i literaturze. Budowanie systemu pozyskiwania wiedzy o książkach w bibliotece.

 2. Organizacja i prowadzenie spotkań autorskich w bibliotekach – technika, dobre praktyki, perspektywa gościa i gospodarza, nowe technologie, aspekty prawne, podatkowe i marketingowe.

 3. Modelowe spotkanie klubu książki – praktyczny warsztat moderatora.

 4. Męskie czytanie – jakie książki polecać, gdy mężczyzna wkracza do biblioteki?

 5. O modnej literaturze. Przegląd najgłośniejszych powieści i reportaży ostatniego roku, poszukiwanie książek które można z nimi skojarzyć.

 6. Biblioteka jest dla hipsterów. Jak zbudować ofertę, co kupować, kogo zapraszać (architektura, dizajn, sztuka)?

 7. O nowych książkach, trendach i twórcach w literaturze polskiej i światowej. Jak odejść od stereotypowych zakupów i poszukiwać książek, przyciągających innego czytelnika, niż ten który się zazwyczaj pojawia w bibliotece.

Inne

 1. Od przeglądania prasy do połykania książek – gazety i czasopisma w bibliotece jako ścieżka rozwoju czytelnika. E-prasa, magazyny hobbystyczne, prasa zagraniczna.

 2. Książkowe gry planszowe. Jak stworzyć idealnie współgrającą biblioteczkę gier i książek? Co będzie chciał przeczytać fan “Kronik Zbrodni” , a co “Posiadłości Szaleństwa”?

Wroć do listy kategorii