Home szkolenia online Jakie książki polecać młodzieży?

Jakie książki polecać młodzieży?

To było pod wieloma względami wyjątkowe szkolenie. Chociaż zazwyczaj z ogromną przyjemnością odwiedzamy Kotlinę Kłodzką, tym razem musieliśmy zadowolić się spotkaniem online. Czas, jaki mieliśmy na omówienie tematu także był trochę krótszy niż zwykle. A w dodatku udało nam się połączyć na jednym szkoleniu dwa ważne zagadnienia: 

Pokolenie Z czy S?

Podczas tej błyskawicznej wizyty w bibliotekach, ale także w domach bibliotekarek i bibliotekarzy z Kłodzka i okolic, rozmawialiśmy o tym, czym się charakteryzuje pokolenie Z. Jak do niego dotrzeć, czego oczekuje od życia współczesna młodzież. Czym się interesuje, w jaki sposób funkcjonuje w świecie, jak spędza wolny czas. I oczywiście: jak najchętniej komunikuje się z innymi. Zastanawialiśmy się, dlaczego smartfony i gry są tak istotne i w jaki sposób możemy to wykorzystać w pracy z młodym czytelnikiem w bibliotece. Podzieliliśmy się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z poznawaniem nowych technologii i powrotami do tradycyjnych gier planszowych i karcianych. Omówiliśmy także różne sposoby wykorzystania gier mobilnych w bibliotece. Nie tylko do gamifikowania literatury, ale także do pomocy w prowadzeniu lekcji bibliotecznych, oprowadzaniu po bibliotece czy wybieraniu kolejnej lektury.

Jak i jakie książki polecać młodzieży?

Druga część spotkania w całości poświęcona była literaturze dla młodzieży. Omówiliśmy podczas niej terminy takie jak young adult fiction i new adult fiction, trigger warning, fanfic, slash, fluff, fandom, mpreg, boomer, zoomer… I jeszcze kilka innych słów, które zdecydowanie ułatwiają zrozumienie powieści dla młodszych czytelników. :)

Poznaliśmy tematy, które najczęściej pojawiają się w książkach dla młodych odbiorców. Czyli przede wszystkim nazwiska najpopularniejszych autorów i adresy stron, które mogą pomóc w wyszukaniu ciekawych tytułów. Aż w końcu nastąpiła ulubiona część wielu uczestników szkoleń o tym, jak i jakie książki polecać młodzieży – omawianie konkretnych tytułów. :) Lista, na której znajdują się powieści, opowiadania, komiksy, tomiki poezji, poradniki i książki naukowe, jest na bieżąco aktualizowana, dlatego chętnie przyjmujemy od bibliotekarek i bibliotekarzy sugestie na temat tego, co jeszcze powinno się na niej znaleźć.

Co jeszcze sprawiło, że to szkolenie było wyjątkowe? Aktywność i doświadczenie uczestników, wypowiedzi na czacie, dzięki którym szkolenie online nie stało się wykładem, tylko prawdziwym spotkaniem. Dziękujemy i do zobaczenia!

Chcesz zorganizować szkolenie „Jak i jakie książki polecać młodzieży”? Zostaw swoje dane kontaktowe – zadzwonimy!

    Zobacz także