Home szkolenia online Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy bibliotekarza

Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy bibliotekarza

Spójrzmy na ostatnie miesiące, na pandemię i związane z nią obostrzenia. Wytyczne reżimu sanitarnego utrudniają znacznie organizację i przeprowadzanie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych w bibliotekach. Gdy biblioteki były zamknięte na wiosnę wiadomo było, że nie ma szans na przeprowadzenie i zorganizowanie jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych czy też edukacyjnych.. Zdecydowana większość działań przeniosła się więc do sieci także tych związanych z prowadzeniem szkoleń i warsztatów.

Bibliotekarska kreatywność

Technologie w biblioteceKreatywne podejście bibliotekarek i bibliotekarzy do organizacji takich wydarzeń zaskoczyła piszącego te słowa. Bardzo pozytywnie zaskoczyła. Jako pracownik pedagogicznej biblioteki wojewódzkiej, na co dzień pracujący z nauczycielami, śledziłem poczynania wielu bibliotek pedagogicznych. Zobaczyłem jak wiele ciekawych działań skierowanych do środowiska nauczycielskiego przeprowadzają biblioteki pedagogiczne. 

Technologie informacyjno-komunikacyjne w sieci

Technologie komunikacyjno-informacyjne w bibliotece - prezentacjaCzęścią tych ciekawostek podzieliłem się z uczestnikami szkolenia „Technologie informacyjno-komunikacyjne w bibliotece”, które odbyło się online. Webinarium i spotkanie z pracownikami Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu podczas którego rozmawialiśmy o metodologii, merytoryce, sposobach projektowania zajęć i wykorzystaniu narzędzi związanych z nowymi technologiami. Swoimi doświadczeniami od zawsze dzielę się bardzo chętnie.

Slajd z prezentacji Jaką książkę ostatnio czytałeś

 Bibliotekarki i bibliotekarze nauczyciele z Zamościa chętnie również pokazali swoje narzędzia, które wykorzystują w pracy. Nasze spotkanie przebiegało jednak pod presją i widmem potencjalnego lockdownu. Dlatego też bardziej skoncentrowaliśmy się na możliwościach przeprowadzenia różnych szkoleń i wystaw w przestrzeni wirtualnej. 

Oczywiście takie zajęcia nie odbędą się w tradycyjnej formie. Ale przecież można na jednej z wielu platform do tworzenia wirtualnych wystaw i quizów wykorzystać zbiory biblioteki! I w ten sposób pokazać pracownikom oświaty możliwości wirtualnego zwiedzania i uczestnictwa w warsztatach wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne. 

Darmowe narzędzia dla bibliotekarzy

Narzędzie do robienia filmów da bibliotekW sieci można znaleźć bardzo dużą liczbę różnorodnych darmowych narzędzi, które mogą posłużyć jako elementy, które możemy wykorzystać do interakcji z uczestnikami wirtualnych warsztatów. Na przykład platforma kahoot.com do tworzenia interaktywnych quizów czy też bardzo rozbudowane narzędzie Genial.ly, które jest prawdziwym kombajnem do tworzenia wirtualnych escape roomów, quizów, zagadek, zgadywanek. Uczestnicy szkolenia poznali sposoby pracy z tymi narzędziami, przekazali również swoje pomysły i rozwiązania na przykład jak artsteps.com – platforma służąca do tworzenia wirtualnych wystaw.  Webinarium przebiegało, przynajmniej takie miałem wrażenie, w twórczej i kreatywnej atmosferze.

Bardzo żałuję, że nie mogło odbyć się w realu. Jednak na razie w obecnej sytuacji forma warsztatu online jest najbezpieczniejsza dla wszystkich.

szkolenia online dla kultury

Biblioteka hybrydowa

Chcesz zorganizować takie szkolenie w swojej bibliotece stacjonarnie lub online?
Napisz do nas na szkolenia@goodbooks.pl lub zadzwoń: +48 530 752 569.

Zobacz także