Home szkolenia Bibliotekarze chcą pracować z młodzieżą

Bibliotekarze chcą pracować z młodzieżą

W Szczecinie udało nam się spotkać z interesującą grupą bibliotekarek i bibliotekarzy (w zasadzie pan był jeden, ale pełnił bardzo znaczącą rolę, zwłaszcza podczas jednej z zabaw) zainteresowanych trudną sztuką nawiązywania relacji z młodymi czytelnikami.

Bibliotekarze i młodzież

Szkolenie “Dlaczego Kuba nie chodzi do biblioteki? – budowanie relacji bibliotekarz-nastoletni czytelnik” odbyło się 15 maja w imponującej siedzibie Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, a przeznaczone było dla bibliotekarzy z Województwa zachodniopomorskiego. Chociaż część uczestników musiała wstać przed świtem, żeby dotrzeć na nasze spotkanie, od początku, już podczas kuluarowych rozmów, dało się zauważyć żywe zainteresowanie tematem i chęć do pracy. I nastrój ten utrzymał się przez pięć godzin szkolenia, pomimo iż aura skłaniała raczej do zaszycia się z książką w jakimś zacisznym miejscu. 

Od teorii do praktyki

Zaczęliśmy od sporej dawki teorii, która obejmowała elementy psychologii rozwojowej, socjologii, pedagogiki i poradnictwa, aby stopniowo przechodzić do bardziej praktycznych wskazówek i sposobów na badanie potrzeb młodych odbiorców, komunikowanie się z nimi, organizowanie zajęć, wykorzystywanie nowych technologii, a nawet urządzanie biblioteki. Omówiliśmy kilka mitów na temat młodzieży i nie tylko (tak, ustalmy to raz na zawsze – Szczecin nie leży nad morzem!), aby móc bez uprzedzeń czerpać z dobrych praktyk innych instytucji. Częścią warsztatów były też ćwiczenia i zabawy. Podczas jednej z nich dość spontanicznie doszło do wymyślenia nowego, integracyjnego tańca, a także rytuału łączącego parę. :)

Szkolenie to także rozmowa

Chociaż tematy związane z pracą z młodzieżą w bibliotekach są dość często wybierane, a w związku z tym prowadzimy takie szkolenia w wielu miejscach, nigdy nie wyglądają one tak samo. Nie tylko dlatego, że prezentacje, ćwiczenia i przykłady staramy się dostosowywać do miejsca szkolenia, ale przede wszystkim ze względu na energię grupy. Tym razem pojawiały się bardzo ważne pytania i przemyślenia, uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, podawali przykłady ze swojej praktyki zawodowej i z życia, brali udział w dyskusjach, za co pięknie dziękujemy.

Radosna Książnica Pomorska

Doświadczenie zawodowe, umiejętność i gotowość do dzielenia się nim, mądre, krytyczne spojrzenie na swoją pracę to elementy, które składają się na udaną pracę grupową, podczas której pojawiają się nowe pomysły, a chęć do działania zostaje wzmocniona. Mamy nadzieję, że podczas szkolenia w Szczecinie udało nam się uzyskać taką atmosferę, na pewno tak właśnie wyglądało to z perspektywy prowadzącej. 

Bibliotekarze chcą pracować z młodzieżą

Zobacz także