Home news Czytniki e-booków w bibliotece. Nowe wyzwania i możliwości.

Czytniki e-booków w bibliotece. Nowe wyzwania i możliwości.

Czy e-booki i czytniki zagrażają tradycyjnej bibliotece? Jak przygotować do e-czytelnictwa użytkowników biblioteki i samych bibliotekarzy? I w końcu czy ta nowa usługa nie spowoduje, że bibliotekarze stracą pracę? Na te ważne pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas warsztatów zorganizowanych dla pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu 20 października 2018 r.

 E-czytanie to też czytanie!

Do takiego wniosku doszliśmy wspólnie podczas otwierającej szkolenie dyskusji, w trakcie której każdy z uczestników mógł wyrazić swoje wątpliwości, lęki, a także porównać wady i zalety korzystania z czytnika e-booków. Zgodnie uznaliśmy, że aby dobrze przygotować się do ich udostępniania warto najpierw dowiedzieć się czegoś o e-czytelnictwie – zapoznać się ze statystykami, problemami i perspektywami rozwoju polskiego rynku e-booków i czytników. Te podstawowe informacje pozwoliły nieprzekonanym spojrzeć na czytanie e-książek jako na alternatywną, ale jednakowo wartościową formę percepcji literatury. Ważnym zagadnieniem, które tytułem ogólnego wprowadzenia również omówiliśmy było funkcjonowanie e-czytelnictwa w bibliotekach.

A więc bibliotekarze zapoznali się z współpracującymi z bibliotekami dystrybutorami e-booków (IbukLibra i Legimi), omówione zostały zasady funkcjonowania konsorcjów bibliotecznych, a także przypomnieliśmy podstawowe kwestie prawno-autorskie związane z korzystaniem z e-publikacji.

Czytniki w bibliotece – wdrożenie do oferty

czytniki w biblioteceDruga część szkolenia miała praktyczny charakter. Korzystając z doświadczeń wiodących w tym temacie polskich bibliotek publicznych omówiliśmy sobie krok po kroku cały proces wdrażania czytników e-booków do oferty usług bibliotecznych. Poczynając od pozyskania środków na zakup czytników, poprzez sformułowanie regulaminu, po system monitoringu wypożyczeń. Porozmawialiśmy sobie także o motywacjach użytkowników wypożyczających czytniki.

Szczególną uwagę zwróciliśmy też na dobre przygotowanie bibliotekarzy nie tylko do wypożyczeń, ale też pod kątem szkoleń z obsługi urządzeń. Z tego też powodu szkolenie zakończyły prawie godzinne ćwiczenia z będącymi już
w zasobach raciborskiej biblioteki czytnikami Pocketbook Touch Lux 3. Biblioteka zakupiła te urządzenia już jakiś czas temu, ale nie wiedziała, jak wprowadzić je do swojej oferty.

W najbliższym czasie w Raciborzu dokona się rewolucyjna zmiana. Biblioteka uruchomi nową usługę – wypożyczanie e-czytników. Kibicuję im z nadzieją, że wiedza i doświadczenia przekazane podczas warsztatów pomogą łagodnie wykonać ten technologiczny skok.

Powodzenia!

 

Zobacz także