Home news Druk 3D w bibliotece – wprowadzamy nowe technologie!

Druk 3D w bibliotece – wprowadzamy nowe technologie!

Druk 3D jest coraz bardziej powszechny i coraz częściej wkracza do naszego życia. Technologia ta używana jest równie w bibliotekach, uczeniach, firmach, ale także swoje zastosowanie znajduje w innych działach. Myślę, że każdy chciałby usłyszeć od swojego partnera pytanie w niedzielę z rana: “W jakim kształcie chcesz zjeść naleśniki na śniadanie?” A potem zjeść takie — wydrukowane na drukarce 3D. Pewnie każdy również chciałby wydrukować fikuśną formę z czekolady do deseru. Jest to technologia przyszłości: domy drukowane w jeden dzień czy organy wewnętrzne człowieka z witaminy B12. To tylko początek tego, co może nas czekać w przyszłości. A jak można zastosować druk 3D w bibliotece?

 

Druk 3D w bibliotece w Tczewie

Miałam okazję poprowadzić warsztaty z druku 3D w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Pierwszą część zajęć poświeciliśmy teorii, a kolejną — zajęciom praktycznym. Omówiliśmy historię druku 3D, a później przeliśmy do budowy drukarki oraz używanego oprogramowania i materiałów. Część teoretyczna pozwoliła usystematyzować wiedzę. Niektórzy uczestnicy dowiedzieli się czegoś nowego, inni zaś uzupełnili wiadomości. W trakcie prezentacji uczestnicy zdobywali punkty za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania z ciekawostką. Najbardziej aktywni słuchacze otrzymali na końcu warsztatów nagrodę.

Drukowanie 3d w biblioteceBudowa drukarki 3dDrukarka 3dSzkolenie z druku 3d w biblioteceForma ryby wydrukowana w drukarce 3D w bibliotece

Nie taki straszny diabeł jak go malują, czyli modelowanie dla każdego 

Początki w praktycznym projektowaniu druku 3D są najtrudniejsze, natomiast uczestnicy warsztatów świetnie sobie poradzili. Zaznajomiliśmy się wspólnie z interfejsem programu, a później przygotowaliśmy zakładki do książki. Każdy z uczestników otrzymał zakładkę z literą swojego imienia. Kolejnym krokiem było wykonanie bardziej skomplikowanego obiektu — płatka śniegu. Śmiało mogę stwierdzić, że każda śnieżynka była jedyna w swoim rodzaju.

Po przećwiczeniu  modelowania, przygotowania do druku przeszliśmy do zadania kreatywnego. Grupę podzieliłam na dwusoosbowe zespoły. Reprezentant każdego zespołu losował kategorie i cechy charakterystyczne obiektu, jak na przykład filiżanka w stylu gotyckim z okularami. Tak powstały trochę śmieszne, wykraczające poza nasza wyobraźnie obiekty. Przysporzyło nam to dużo zabawy, ale zmusiło grupę do zadawania pytań i szukania odpowiedzi w internecie. Uczestnicy wyszukiwali wiadomości zarówno dotyczące wyglądu danego produktu, cech charakterystycznych obiektu, jak i nowe, jeszcze niepoznane funkcję programu. 

Projektowanie 3d w biblioteceSzkolenie z drukowania 3d w biblioteceProjektowanie 3d w biblioteceUczestnicy szkolenia z druku 3d w bibliotece

Zastosowanie druku 3D w bibliotece

Finalnym punktem szkolenia była dyskusja z uczestnikami warsztatu na temat wykorzystania druku 3D w bibliotece. Kto będzie wiedział lepiej niż oni sami jak wykorzystać tę nową technologię w swojej placówce? Myśleliśmy o zrobieniu zarówno gadżetów do biblioteki takich jak breloczków z logiem, postaci do gier planszowych, biżuterię nie tylko dla małych dziewczynek, ale też dla kobiet. Rozmawialiśmy o wydruku rzeczy, które nie istnieją w życiu realnym, między innymi złoty znicz lub różdżka z Harry’ego Pottera.

Mamy nadzieję, że szkolenie rozwiało wątpliwości co do druku 3D w bibliotece. Uczestnicy usłyszeli odpowiedzi na nurtujące ich pytania i zostali wprowadzeni w fascynujący świat druku przestrzennego. Wystarczy pomysł, odpowiedni model i już można stworzyć coś fizycznego — dużego czy małego, pięknego lub śmiesznego. Drukarka 3D może wspierać codzienną pracę i dobrze służyć przy odkrywaniu jej nowych możliwości.

Drukarki 3D w biblioteceWarsztaty z druku 3dUczestnicy szkolenia z druku 3dUczestnicy szkolenia Druk 3D w biblioteceDrukarka 3D w bibliotece

Zobacz także