Home szkolenia Newsletter biblioteki

Newsletter biblioteki

Jeśli komuś wydaje się, że prowadzenie kampanii e-mailowych w bibliotece nie ma sensu, jest w ogromnym błędzie! Moc i możliwości newsletterów są ogromne, ale żeby się o tym przekonać w pierwszej kolejności musimy zgłębić to, czym tak de facto newsletter jest. Na wstępie należy zapomnieć o błędnych przekonaniach. Newsletter nie służy tylko i wyłącznie do przedstawienia produktu i „namówienia” konsumenta do jego kupna.  Nieprawdą jest również przeświadczenie, że do przygotowania newslettera potrzebny jest specjalista i odpowiednie narzędzia. Żeby obalić mity i pokazać, że sami możemy stworzyć w naszej bibliotece ciekawą kampanię newsletterową, zaprojektowaliśmy nowe szkolenie dla bibliotekarzy.

Newsletter biblioteki? Zaczynamy!

„Stwórz newsletter swojej biblioteki. Praktyka e-mail marketingu. Darmowe platformy do wysyłania maili i techniki pisania.” – tak brzmi pełna wersja szkolenia, które odbyło się w Miejsko-Gmienno Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kazimierzy Wielkiej. Nasze spotkanie podzielone było na dwa etapy, pierwszy z nich to część teoretyczna, po której nastała część praktyczna. Zwieńczeniem naszego spotkania było samodzielne przygotowanie newslettera.

Część teoretyczna składała się z dziesięciu tematów:

  1. Czym jest newsletter – definicje
  2. Historia powstania newslettera
  3. Cele newslettera – omówienie
  4. Baza odbiorców – tworzenie
  5.  Przygotowanie nagłówków i tekstów
  6. Przygotowanie materiałów – zdjęcia i grafiki
  7. Wybór sposobu / narzędzia do maillingu
  8. Projektowanie newslettera – teoria
  9. Określenie dnia i godziny wysyłki – teoria
  10. Pierwsze kampanie – testy i analiza – teoria

Tylko dogłębne wdrożenie ww. zagadnień sprawi, że zaczniemy rozumieć istotę newsletterów i będziemy mogli samodzielnie przystąpić do najważniejszego etapu podczas budowy kampanii –  określenia celu. Każdy z wymienionych elementów ma wpływ na skuteczność naszych działań. Jednym z kluczowych wydaje się tworzenie i rozbudowywanie własnej bazy adresów mailowych, co w przypadku biblioteki, nie powinno być dużym problemem. Nawet dobór odpowiedniej platformy do wysyłki wiadomości ma znaczenie, dlatego warto sprawdzić kilka zanim postawi się na jakieś oprogramowanie.

Od teorii do praktyki

Druga połowa spotkania to część praktyczna, podczas której wspólnie zaangażowaliśmy się w rozwiązywanie zadań i ćwiczeń, a także poznaliśmy niuanse niezbędne podczas tworzenia newslettera naszej biblioteki. Tematami części praktycznej były:

  1. Wybór najlepszych celów oraz targetowanie newslettera w bibliotece.
  2. Tworzenie nagłówków w kampanii w bibliotece.
  3. Tworzenie treści newslettera biblioteki.
  4. Dobór grafiki/zdjęć dla newslettera biblioteki.
  5. Temat wiadomości – dobre praktyki na przykładzie biblioteki
  6. Przykłady bardzo dobrych newsletterów.

newsletter w biblioteceKażdy z tych elementów jest istotny i przekłada się bezpośrednio na sukces lub porażkę naszej kampanii. Przykucie uwagi czytelnika chwytliwym nagłówkiem i utrzymanie jej ciekawą treścią to nie lada sztuka, w której należy się ciągle ćwiczyć. Odpowiedni dobór grafik również jest ważny. Obrazki przyciągają wzrok, ale również ich rozmiar i waga są kluczowymi składnikami dobrze zoptymalizowanego e-maila.

Na końcu byliśmy gotowi, aby samodzielnie stworzyć newsletter w darmowym narzędziu, jakim jest MailChimp. Przeszliśmy wszystkie kroki – od założenia swojego profilu w MailChimp, aż po wysyłkę gotowego newslettera biblioteki. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim uczestnikom szkolenia. Dziękuję, że wspólnie mogliśmy zgłębiać wiedzę, którą później przełożymy na praktykę! Mam nadzieję, że spotkamy się wspólnie na kolejnym marketingowym panelu, wszak marketing w bibliotece to temat (prawie) niekończący się!

Konrad Grochowski

Szkolenie zostało dofinansowane ze środków MKiDN

Zobacz także