Home news Newsletter w bibliotece

Newsletter w bibliotece

Wkład Bibliotekarzy w rozwój i promocję czytelnictwa w naszym kraju jest ogromny. Dzięki pasji i chęci niesienia misji, książki docierają do nowych czytelników. To codzienna praca Bibliotekarzy sprawia, że coraz młodsi sięgają po książki i to nie tylko lektury. Właśnie dlatego promocja Bibliotek jest tak ważnym elementem. Aby ułatwić i usprawnić działania Bibliotek, nasz zespół przygotował dla Państwa szereg spotkań i szkoleń, w których przedstawiamy niezwykle ciekawe narzędzia, które powinny stać się obowiązkowe w każdej Bibliotece.

Marketing biblioteki

W pracy Bibliotekarza, biorąco pod uwagę działania marketingowe dla Biblioteki, występuje kilka niezbędnych narzędzi. Wśród nich, bez wątpienia jest Mailchimp. To bardzo proste w obsłudze narzędzie, które pozwala nam przygotować kampanię e-mail marketingu – newsletterów. Równorzędną cechą Mailchimpa jest fakt, że występuje w darmowej wersji, która z pewnością na początku wystarczy każdej bibliotece.

BP w Kaliszu PomorskimMiejska Biblioteka w Kaliszu Pomorskim mieści się w przepięknym pałacu, który otoczony jest staromiejskim parkiem. Cała otoczka biblioteki z całą pewnością zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Jednak jest to spojrzenie osoby, która widzi ją po raz pierwszy. Z pewnością mieszkańcy Kalisza Pomorskiego przywykli już do widoku Biblioteki. Dlatego właśnie na naszym spotkaniu, rozmawialiśmy jak zachęcić mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, do odwiedzenia tego miejsca, wykorzystując kampanie newsletterowe.

Jak wykorzystać newsletter w bibliotece?

Nasze spotkanie było podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej dokładnie przestudiowaliśmy samą definicję newslettera oraz genezę jego powstania. To niezwykle istotne, ponieważ cele wysyłki newsletterów, zapisane są w samej definicji.

Oprócz samej definicji, poznaliśmy również podział naszych celi, dowiedzieliśmy się czym jest baza odbiorców i jak należy ją tworzyć, jak prawidłowo tworzyć nagłówki, jak należy przygotowywać materiały graficzne. Dowiedzieliśmy się również czym kierować się podczas wyboru narzędzia (i dlaczego Mailchimp jest najlepszym wyborem), określiliśmy najlepszy dzień i godzinę na wysyłkę naszej kampanii emailowej, a także omówiliśmy samą analizę naszych działań.

Newsletter w bibliotece - szkolenie Newsletter w bibliotece - szkolenie

W części praktycznej, mieliśmy do rozwiązania szereg ćwiczeń, które miały na celu pokazanie jak ważne są same przygotowania do wysyłki newsletterów.

Zwieńczeniem naszego spotkania było przygotowanie naszego newslettera w programie Mailchimp. Tutaj krok po kroku przechodziliśmy przez najważniejsze funkcję narzędzia, tak aby po zakończonym szkoleniu, każdy z uczestników mógł przygotować swój własny – pierwszy newsletter.

Wszystkim obecnym na szkoleniu jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję. To był zaszczyt, że mogłem Państwa poznać i prawdziwa przyjemność poprowadzić szkolenie właśnie dla Państwa!

Pozdrawiam,
Konrad Grochowski


Już wkrótce: bezpłatne szkolenie otwarte „Newsletter w bibliotece – najważniejsze narzędzie w pracy bibliotekarza” 4-5.11, 9:00-11:30

NewsletterDowiedz się jak korzystając z programów emailingowych (typu Freshmail, MailChimp lub Getresponse), budować publiczność i dowiedzieć się więcej o swoich czytelnikach/klientach. Newsletter to ciągle jedno ze skuteczniejszych narzędzi do podtrzymywania kontaktu z odbiorcami. Dlatego na szkoleniu nauczymy Cię jak uruchomić taką usługę i wykorzystać w codziennej pracy bibliotekarza.

Prowadzenie: Konrad Grochowski.
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Okręg w Warszawie.

Formularz zapisu: https://megawrzuta.pl/files/be33adf30cba0b6f7a665fded1abbc01.docx

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Zobacz także