Home szkolenia Od spotkania do upowszechniania

Od spotkania do upowszechniania

Gra miejska śladami błogosławionego Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerstwa w Polsce, warsztaty “Eko” z Olendarmi, a może wycieczka tropem glinianego garnuszka, od którego zależy los chełmżyńskiej Katedry…? To zaledwie jedne z wielu wspaniałych projektów związanych z ochroną dziedzictwa lokalnego jakie opracowali kreatywni i mega aktywni uczestnicy szkolenia dotyczącego ochrony dziedzictwa lokalnego – Bibliotekarki i Bibliotekarze z Chełmży i okolic.

Lokalny potencjał

ochrona dziedzictwa lokalnegoPrzez 6 intensywnych godzin, zainspirowani pewną tajemniczą historią, wspólnie przemierzaliśmy drogę prowadzącą do ochrony dziedzictwa lokalnego. Początek wędrówki to odnalezienie, dostrzeżenie, a czasem wpadnięcie (dosłownie) na coś cennego. Na tym etapie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak skutecznie pozyskiwać materiały będące dziedzictwem lokalnym i co to w zasadzie jest.. W ciągu kilkunastu minut uczestnicy w roli poszukiwaczy skarbów znaleźli w sieci mnóstwo ciekawych materiałów związanych z ich rodzinnymi stronami. W tym np. widokówkę z czasów II Wojny Światowej z pozdrowieniami “Culmsee” za jedyne 25 Euro. Prawdziwą kopalnią jeśli chodzi o tego rodzaju skarby okazał się m.in. eBay [ten artykuł nie zawiera lokowania żadnego produktu].

Ochrona dziedzictwa lokalnego

upowszechnianie dziedzictwa lokalnegoNo dobra, znaleźliśmy skarby i co teraz? Czas je opracowywać, odpowiednio przechować (to znaczy jak? Tu poznawaliśmy dobre praktyki związane z dygitalizowaniem, tworzeniem kopii zapasowych wszelkich skarbów jakie uda nam się zebrać.

Po tych rozważaniach nadszedł czas na odpowiedź na jak się okazało najtrudniejsze z pytań. Jak angażować lokalną społeczność w działania związane z ochroną dziedzictwa? Jak je upowszechniać? Jak zachęcić młodzież do zainteresowania się tematem?

Przeanalizowaliśmy dobre praktyki, pogadaliśmy o gamifikacji i przystąpiliśmy do twórczej pracy i wprowadzania innowacji do wielu wartościowych działań, które uczestnicy szkolenia już robią, a także opracowywania całkiem nowych, ciekawych projektów… Po tym co usłyszałem jestem przekonany, że już wkrótce niektóre z nich będzie można przedstawiać na szkoleniu jako przykład dobrych, innowacyjnych praktyk w dziedzinie ochrony dziedzictwa lokalnego.

ochrona dziedzictwa lokalnegoochrona dziedzictwa lokalnego

Zobacz także