Home news Wirtualna rzeczywistość w bibliotece

Wirtualna rzeczywistość w bibliotece

Wirtualna rzeczywistość w bibliotece – takie szkolenie Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zorganizowała dla swoich bibliotekarzy od Good Books. Tematyka warsztatów dotyczyła nie tylko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale również możliwych sposobów wykorzystania tych narzędzi w promocji czytelnictwa, wzbogaceniu oferty biblioteki oraz podczas organizacji bardzo różnych wydarzeń i akcji czytelniczych.

Czym jest wirtualna rzeczywistość i jak do niej podejść?

Uczestnicy poznali historię technologii i dowiedzieli się, czym jest wirtualna rzeczywistość. Zobaczyli, jakie urządzenia pozwalają korzystać z tej technologii. Co więcej – sami mieli okazję przetestować aplikacje, które mogą służyć im w codziennej pracy. Bibliotekarzy dowiedzieli się również, że wirtualna rzeczywistość może być wykorzystywana na smartfonach i nawet kartonowych okularach. Co ciekawe, kartonowe okulary VR można kupić już za 20 złotych! Urządzenia nie muszą kosztować ogromnych kwot, a warsztaty można przeprowadzić na większości telefonów. Koniecznym warunkiem jest, aby telefon był wyposażony w żyroskop. Aplikacje, które przedstawiłem uczestnikom spotkania, w większości są darmowe. Jako bibliotekarz, sam z nich często korzystam w pracy.

 VR w bibliotece

Wirtualna rzeczywistość wbrew pozorom i obiegowym opiniom może świetnie sprawdzić się w bibliotekach jako dodatkowa atrakcja. Można ją wykorzystać do niemal każdej aktywności bibliotecznej. Aplikacji, nagrań, zdjęć, które można za darmo wykorzystać, jest ogromna liczba. Trzeba wiedzieć tylko gdzie szukać i mieć pomysł.

Przekazałem uczestnikom zajęć garść inspiracji związanych z tematem. VR może pasować do niemalże każdej aktywności bibliotecznej. Od pracy z lekturą, na przykład „W pustyni i w puszczy” po biblioteczne zajęcia związane ze zwiedzaniem muzeów, galerii i miast na całym świecie.

VR pasuje też do każdego typu czytelnika – od młodzieży po seniorów. Jest to na tyle nowa i ciekawa technologia, że każdy chciałby ją przetestować osobiście. Tutaj upatruję rolę bibliotek jako miejsc, w którym mieszkańcy i lokalna społeczność może poznawać technologiczne nowinki.

Nowe aplikacje w bibliotekach

Warsztaty polegały nie tylko na poznawaniu nowych aplikacji, ale także na pracy manualnej. Uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć okulary do wirtualnej rzeczywistości dzięki kartonowym zestawom przeznaczonym specjalnie do zrobienia dość prostego, ale działającego urządzenia do VRu.

Mam nadzieję, że uczestniczki i uczestnicy warsztatów zgłębią temat wirtualnej rzeczywistości i wkrótce w Tczewie pojawi się kolejna oferta dla użytkowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Prezentacja o VR w biblioteceGogle do VRWirtualna rzeczywistość - szkolenie dla bibliotekarzyKobieta w okularach VR

Zobacz także