Home szkolenia WordPress – tani i łatwy sposób na stronę internetową dla biblioteki

WordPress – tani i łatwy sposób na stronę internetową dla biblioteki

by Gabriela
WordPress www

Kto może stworzyć stronę internetową dla biblioteki? Na pewno wykwalifikowani programiści (web deweloperzy), informatycy, marketingowcy albo… sami bibliotekarze! Ci, którzy uczestniczyli w szkoleniu online „Wordpress jako przyjazne narzędzie”, zrobili to wspólnie od zera.

Podczas 4-godzinnego szkolenia online organizowanego przez Książnicę Pomorską bibliotekarze nie tylko mieli okazję dowiedzieć się jak działa WordPress – mogli od razu sprawdzić wszystko w praktyce. Po krótkiej części teoretycznej o tym, co to jest domena, hosting i certyfikat SSL, zalogowali się do przykładowej strony jako administratorzy. Po oswojeniu się z wyglądem i funkcjonowaniem pulpitu administratora (tzw. kokpitu) rozpoczęli działanie.

Wizualne aspekty strony

Na początku uczestnicy szkolenia pracowali nad wyglądem strony. Wybrali najpierw odpowiedni motyw, czyli inaczej szablon, a następnie dostosowali kolory oraz fonty (czcionki) do swoich oczekiwań. W związku z tym, że poznali trendy jakie panują obecnie w Internecie, mieli za zadanie odnieść się do nich i zaproponować zmiany również na swoich dotychczasowych stronach. W końcu wiedzieli już gdzie szukać inspiracji i mieli dostęp do odpowiednich narzędzi!

WordPress w bibliotece - szkolenie dla bibliotekarzy onlineDo dzieła

Po przyjemnej pracy projektowo-graficznej przyszedł czas na prawdziwe konstruowanie. Bibliotekarze mieli samodzielnie stworzyć swoje pierwsze strony, podstrony oraz wpisy i wypełnić je treścią. I to nie tylko tekstową. Należało uzupełnić ją o zdjęcia, filmy i pliki. Ponieważ uczestnicy mieli dostęp do panelu administratora przez pełne 6 dni, niektórzy pracowali nad tym nawet po godzinach szkolenia. Patrząc na efekty wydaje się, że Ci, którzy mieli odwagę, aby przeszukać zaawansowane opcje, mieli naprawdę dużo zabawy i satysfakcji z testowania różnych możliwości WordPressa. Na końcu wystarczyło już tylko poukładać strony w formie menu i gotowe.

WordPress w bibliotece - szkolenie dla bibliotekarzy onlineWordPress w bibliotece - szkolenie dla bibliotekarzy online

Dopracowywanie szczegółów

Grupa uczestników tego szkolenia była jednak ambitna i nie zadowoliła się tą prostą wersją strony. Bibliotekarze uzupełnili ją o informacje w pasku bocznym i stopce. Wymyślili także różne kategorie i tagi swoich artykułów. Dopracowali nawet taki drobiazg jak format adresów url!

Wersja 1 strony ze szkolenia Wersja 2 strony ze szkolenia

Jeszcze kilka razy zmieniali szablon, poprawiali kolory i… oto efekt, jaki udało się im finalnie uzyskać:

Strona stworzona podczas szkolenia

Podsumowując, aż szkoda odbierać im możliwość tworzenia tej strony dalej! Strona testowa przyda się jednak następnym grupom szkoleniowym, a ja mam nadzieję, że uczestnicy będą mogli realizować swoje pomysły i wykorzystać zdobytą wiedzę na prawdziwych stronach internetowych swoich bibliotek.

Jeżeli chcesz zorganizować podobne szkolenie w swojej bibliotece – napisz lub zadzwoń do nas: [email protected]; 794 561 495.

Zobacz także