Home teksty bibliotekarzy Czytelniczy vlog biblioteki od kuchni

Czytelniczy vlog biblioteki od kuchni

Czytelniczy vlog biblioteki — dla dzieci i rodziców

Tablet z bajkami potrafi na długo oczarować dziecko, a rodzicom zapewnić odrobinę spokoju i… wyrzutów sumienia. Co może zrobić bibliotekarz, by wykorzystać technologiczne upodobania najmłodszych i zaproponować im wartościowe treści, wychodząc naprzeciw troskom dorosłym? Przedstawiamy pomysł vloga czytelniczego dla dzieci i rodziców „Czytanki Sówki Pomiesówki”, tworzonego w Bibliotece Publicznej Gminy Pomiechówek.

Inspiracja i działanie

Pomysł nakręcenia pierwszego odcinka vloga „Czytanki Sówki Pomiesówki” narodził się w Pomiechówku – malutkiej miejscowości położonej ok. 40 km na północ od Warszawy. To tutaj, w gminnej Bibliotece Publicznej powstał projekt, który skradł serca osób z całej Polski… Dotychczasowe sześć odcinków vloga dotarło łącznie do ponad 25 000 odbiorców na Facebooku. A wszystko zaczęło się od małej pacynki, nazwanej przez czytelników „Sówką Pomiesówką”. Aż się prosiło, by ktoś włożył ją na dłoń i zaczął z nią „rozmawiać”. Nie trzeba było długo czekać. Ewelina Brakoniecka, bibliotekarka z niemal 10-letnim stażem, na co dzień opiekuje się wypożyczalnią dla dzieci i młodzieży w pomiechowskiej bibliotece. Ma świetny kontakt z maluchami, ale uwielbiają ją również dorośli. To właśnie ona wraz z Sówką Pomiesówką stworzyły duet, idealny do tego, by przedstawić dzieciom i rodzicom ciekawe i wartościowe książki, prezentując je w kilkuminutowych, internetowych filmikach.

vlog biblioteki
Tworzenie filmu krok po kroku

Nagrywanie vloga zaczęło się od wytypowania ze zbiorów biblioteki interesujących książek dla najmłodszych. W poszczególnych odcinkach, które pojawiają się średnio co 2-3 tygodnie, prezentowane są pozycje związane z różnymi tematami i poziomami wiekowymi. Do tej pory w odcinkach vloga pojawiły się m.in. książeczki o Misi Marysi, „Nela mała reporterka” oraz „Detektyw Pozytywka”. Stałym elementem nagrań jest przeczytanie przez bibliotekarkę Ewelinę fragmentu książki oraz zachęcenie do tego, by rodzice wraz z dziećmi odwiedzili bibliotekę, jeśli chcą dowiedzieć się, jak dalej potoczyły się losy bohaterów.

Pierwsze odcinki „Czytanek Sówki Pomiesówki” przygotowywane były w bibliotece, ale ciepłe, wiosenne temperatury zachęcają do tego, by przenieść się na zewnątrz. Tak powstało m.in. nagranie pośród koron drzew w Parku Doliny Wkry w Pomiechówku – odc.7. Filmy rejestrowane są za pomocą małej kamerki sportowej na statywie (ale dobrze w tej roli sprawdziłby się również smartfon) i montowane w darmowym programie Windows Live Movie Maker. Całości dopełnia wesoła czołówka vloga oraz muzyka w tle. Ilustracje oraz pliki dźwiękowe do wykorzystania w tego typu projektach można legalnie pobrać z takich stron jak: Pixabay.com czy Bensound.com. Efektowne grafiki, które urozmaicają filmik, da się w prosty sposób przygotować, korzystając z bezpłatnych wersji programów online tj. Canva.com czy Crello.com .

Tworząc lokalnie, działamy globalnie

Kolejne odcinki vloga umieszczane są na kanale YouTube oraz Facebooku, a następnie zamieszczane w grupach dyskusyjnych poświęconych książkom dla dzieci. Dzięki temu to, co powstaje w bibliotece, wykracza swym zasięgiem daleko poza działalność lokalną. Dorośli, śledząc „Czytanki Sówki Pomiesówki”, czerpią z nich inspirację do wypożyczenia interesujących (i łatwo dostępnych w bibliotece) lektur dla swoich pociech. Dzieci natomiast mogą spędzić kilka przyjemnych minut przed ekranem, oswajając się jednocześnie z ideą czytania. Ponadto tego typu projekty bardzo korzystnie wpływają na wizerunek biblioteki jako nowoczesnej i przyjaznej instytucji kultury, nie uszczuplając zupełnie jej budżetu. Wystarczy odrobina dobrych chęci oraz otwarty i kreatywny zespół.

Sylwia Ciszyńska
Biblioteka Publiczna Gminy Pomiechówek

Wszystkie filmy edukacyjne i promocyjne przygotowane przez naszą bibliotekę można znaleźć na kanale YouTube Biblioteka Pomiechówek.

 

Zobacz także