Home news W bibliotece w Helsinkach – spotkanie z Iwoną Kiuru

W bibliotece w Helsinkach – spotkanie z Iwoną Kiuru

by Gabriela

W bibliotece w Helsinkach - spotkanie z Iwoną Kiuru

Widzieliście piękne skandynawskie budynki bibliotek: Bjørvika w Norwegii i Oodi w Finlandii? Czy zastanawialiście się jak to jest pracować w takim miejscu? Możecie dowiedzieć się tego podczas spotkania z Iwoną Kiuru – tłumaczką i bibliotekarką, która pracuje w bibliotece Etelä-Haaga w Helsinkach.

Kiedy? Gdzie?

Spotkanie odbędzie się podczas Festiwalu Literatury Skandynawskiej organizowanego w ramach projektu Na Północ. Literatura skandynawska, 26.06 (piątek) o godz. 11:30. Połączymy się z naszym gościem online na platformie LiveWebinar. W związku z tym każdy będzie mógł oglądać spotkanie, a nawet wziąć w nim aktywny udział! Będzie możliwość zadania pytania pisemnie na czacie lub włączenia się do rozmowy ze swoją kamerą i mikrofonem.

Link dostępu do spotkania: https://livewebinar.com/519-312-051
Uwaga: link będzie aktywny od 5 minut przed rozpoczęciem spotkania.

Iwona Kiuru

Iwona KiuruTłumaczka, wykładowca języka fińskiego i bibliotekarka w fińskiej bibliotece Etelä-Haaga. Iwona Kiuru przetłumaczyła dotychczas około 20 książek dla dzieci i dorosłych, między innymi:

 • „Wielka Księga Muminków” Clive Alan,
 • seria książek o Patem Timo Parvela,
 • Powerbook dla dziewczyn” Jenni Pääskysaari,
 • „Przypomnij sobie” Elina Hirvonen

Etelä-Haaga

Biblioteka Etela HaagaEtelä-Haaga to dzielnica Helsinek, w której znajduje się biblioteka, którą odwiedzimy! Jest położona w parku, zaraz obok szkoły podstawowej. Na przestrzeni 620 metrów kwadratowych znajduje się czytelnia, miejsce dla dzieci i zaciszny kącik nazywany „pokojem na własność”. Czytelnicy czytają tu książki, grają w gry lub po prostu przychodzą na kawę. Co jeszcze? O wszystkim z pewnością opowie nam pani Iwona Kiuru! Zapytamy ją między innymi:

 • jakie zajęcia odbywają się w bibliotece,
 • jakie są zasady wypożyczania książek przez obcokrajowców,
 • co i jak często wypożyczają Finowie,
 • czy są dostępne polskie książki,
 • czy bibliotekarze szkolą się i jakie są ich dodatkowe zadania?

Oprócz tego, podczas rozmowy pani Iwona zaprezentuje dużo zdjęć i opowie o tajemnicach biblioteki. Na przykład: kim jest najlepszy bibliotekarz i czytelnik o imieniu Hugo?

Festiwal Literatury Skandynawskiej

Festiwal Literatury Skandynawskiej w ramach projektu Na Północ. Literatura Skandynawska odbywa się w dniach 1.06-5.07.2020. Każdemu z pięciu skandynawskich państw (Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja) poświęcony jest jeden tydzień. Podczas każdego z tygodni odbywają się dwa 2,5-godzinne szkolenia z literatury danego kraju, spotkania z pisarzami i wspólne słuchanie fragmentów audiobooków. Obecnie trwa tydzień fiński, zaś tydzień od 29.06 do 5.07 będzie poświęcony literaturze szwedzkiej. Oprócz tego, w czwartek 2.07 odbędzie się także specjalny wykład poświęcony skandynawskiej literaturze dziecięcej.

W związku z obecną sytuacją wszystkie wydarzenia odbywają się online, jednak docelowo szkolenia będą organizowane również stacjonarnie w bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach zainteresowanych tematyką literatury skandynawskiej!

Zainteresowanych projektem zapraszamy na stronę https://literaturaskandynawska.pl!

Zobacz także

  [mc4wp_form id=”896″]