Home Nagrania webinarów

Nagrania webinarów

Dostęp do: 31 stycznia 2025 23:59

Lektury w erze Netflixa – 10 sposobów jak zainteresować młodzież czytaniem

Prowadzący: Monika Rudnicka

Zobacz nagranie webinarium i dowiedz się, jak skutecznie omawiać szkolne lektury, wykorzystując potencjał nowych mediów! Dzięki narzędziom takim jak Netflix, TikTok czy Instagram możesz przybliżyć literaturę młodzieży w sposób atrakcyjny i angażujący. Odkryjesz, jak łączyć treści książek z popkulturą, aby uczniowie zobaczyli ich aktualność i uniwersalność. Szkolenie dostarczy Ci pomysłów na kreatywne działania w Twojej bibliotece!

Z nagrania webinarium:

  • sprawdzisz, jak wykorzystywać popularne platformy (Netflix, TikTok, Instagram) do omawiania lektur,
  • poznasz YouTuberów, którzy potrafią opowiadać o książkach,
  • dowiesz się, skąd młodzi ludzie dowiadują się o literaturze young adult i co teraz czytają,
  • nauczysz się tworzyć interaktywne treści, takie jak quizy, wyzwania czy memy związane z lekturami,
  • zobaczysz, jak angażować młodzież w kreatywne działania, np. adaptacje scen literackich w formie TikToków,
  • i jak łączyć storytelling i gamifikację, aby wzbudzić ciekawość młodych odbiorców!

Dostęp do: 30 kwietnia 2025 23:59

Podsumowanie projektu MODERNIZM TALKING, czyli dialog młodzieży z architekturą – NAGRANIE

Prowadzący: Alicja Krawczyńska

Baner wydarzenia: webinarium MODERNIZM TALKING (podsumowanie projektu)
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru, podczas którego podzieliliśmy się doświadczeniami z realizacji projektu „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu”.
Celem projektu było zwiększenie świadomości o dziedzictwie architektury modernizmu, o jej pięknie, uniwersalnych założeniach i nieprzemijającej wartości w 5 miastach Polski: Cieszynie, Gdyni, Kaliszu, Stalowej Woli i Wrocławiu. W każdym z tych miast odkrywaliśmy na nowo perełki architektury międzywojennej – kamienice i obiekty publiczne, przybliżymy ich formę i detale, takie jak balkony i tarasy, okna termometry czy bulaje. Chcieliśmy przypomnieć idee Le Corbusiera, według którego budynek powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń, a jednocześnie każdy budynek powinien być funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny.
Partnerami projektu były: Muzeum Miasta Gdyni, Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego Oddział Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Fundacja Hala Stulecia oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Poprzez te instytucje do projektu zostali włączeni licealiści, którzy są jego głównym i bezpośrednim odbiorcą.
Za nami 7 miesięcy realizacji oraz 5 spacerów z regionalistami, 15 dni warsztatowych, 5 premier questów z lekcjami pokazowymi dla nauczycieli.
Podczas webinaru podzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, jak prowadzić dialog młodzieży z lokalną architekturą i jej dziedzictwem oraz jak uzupełnić realizację podstawy programowej w tym zakresie:
  • Założenia projektu i jego przebieg, partnerów, rezultaty projektu, a także powiązanie projektu z podstawą programową dla szkół średnich oraz scenariusze lekcji muzealnych z wykorzystaniem questu przedstawiła     Alicja Krawczyńska z Fundacji Good Culture.
  • Dlaczego Stalowa Wola jest jak Dubaj oraz jak prowadzić narrację i działania edukacyjne wokół wystawy stałej – wyjaśniły Joanna Rybak i Marta Grdeń z Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.
  • O najciekawszych rekordach dotyczących Hali Stulecia we Wrocławiu, która w momencie powstawania była konstrukcyjną awangardą, a dziś należy do obiektów wpisanych na listę UNESCO oraz jak prowadzić warsztaty architektoniczne dla różnych grup wiekowych  opowiedziała Edyta Leszczyńska z Fundacji Hali Stulecia.
Projekt „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” realizowany jest przez Fundację Good Culture z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z
Funduszu Promocji Kultury. Good Books jest partnerem projektu.

Dostęp do: 31 maja 2025 23:59

Katalog ryzyka i przyczyn jego powstawania dla projektów kulturalnych

Prowadzący: Alicja Krawczyńska

Nagranie: Katalog ryzyk

W czasie pracy nad projektem kulturalnym często mamy do czynienia ze zmianami i adaptacją projektu do nowych warunków. Zmiany mogą wynikać ze specyfiki tych projektów, mogą również dotyczyć z konieczności dostosowania działań do oczekiwań artystów, wymagań otoczenia, na przykład sponsorów.

Podczas realizacji zadań w projekcie kulturalnym zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem, czyli z niepewnymi zdarzeniami, które w przypadku wystąpienia mogą mieć negatywny wpływ na projekt.

W jaki sposób identyfikować to ryzyko i ograniczać jego wpływ? Odpowiedzią może być zastosowanie uniwersalnego katalogu ryzyka dla projektów kulturalnych, który został opracowany w ramach doktoratu wdrożeniowego Alicji Krawczyńskiej przy współpracy firmy Good Books i Politechniki Wrocławskiej.

Podczas webiarium dowiesz się jak:

  • wykorzystać katalog planując i realizując projekty kulturalne
  • oszczędzać czas i pieniądze dzięki zastosowaniu rejestru ryzyka według metody ATOM.