Home Projekty Dwa Bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce

Dwa Bratanki – odkrywamy literaturę węgierską w Polsce

2017

We współpracy z:

“Dwa bratanki- odkrywamy literaturę węgierską w Polsce” to cykl szkoleń, które wraz z Węgierskim Instytutem Kultury  oraz Instytutem Książki zorganizowaliśmy z okazji obchodów Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.  Marcin Skrabka oraz znakomite tłumaczki literatury węgierskiej – Irena Makarewicz oraz Anna Butrym przemierzali z wykładami całą Polskę, odwiedzając wszystkie biblioteki wojewódzkie. Program, podczas którego omawialiśmy dostępne w Polsce przekłady współczesnej literatury węgierskiej, był przeznaczony głównie dla bibliotekarzy i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki.

Innowacyjny cykl spotkań promujących czytelnictwo, węgierską literaturę oraz kulturę został zainaugurowany 20 lutego w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie. Kolejne spotkania, które trwały przez całą wiosnę, odbywały się w największych polskich miastach. Do tej pory udało się przeszkolić ponad 1000 osób.

Poza wykładami wszyscy bibliotekarze oraz członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki, mogli wziąć udział  konkursie na najlepszą recenzję dowolnej węgierskiej książki. Do wygrania było 10 zestawów “węgierskich półek”, czyli pakietów 30 węgierskich nowości książkowych. Po zapoznaniu się z wszystkimi pracami jury przyznało 10 równorzędnych nagród, co oznacza 300 książek podarowanych bibliotekom.