Home Projekty Na Północ – literatura skandynawska

Na Północ – literatura skandynawska

2020

We współpracy z:

Projekt „Na Północ” powstał z inicjatywy Duńskiego Instytutu Kultury oraz Good Books we współpracy z Ambasadą Szwecji, Ambasadą Królestwa Norwegii i Ambasadą Finlandii. Wszystkie działania są współfinansowane ze środków Nordyckiego Funduszu Kultury oraz partnerów projektu.

Założenia

Zakłada przybliżenie literatury skandynawskiej polskim bibliotekarzom, księgarzom i czytelnikom. Od lat obserwujemy zwiększające się zainteresowanie kulturą krajów północnych. Na polskim rynku wydawniczym popularnością cieszą się głównie skandynawskie kryminały. Mało za to wiadomo o pozostałych gatunkach literackich.

Chcemy to zmienić poprzez przeprowadzenie szkoleń stacjonarnych w kilkudziesięciu bibliotekach. Pod czas nich tłumacze literatur skandynawskich opowiedzą o książkach, które trafiają na półki polskich bibliotek i księgarń, a tym samym do domów czytelników. Nasze działania mają na celu zwiększenie wiedzy bibliotekarzy oraz wydłużenie cyklu życia książek na polskim rynku.

Projekt wychodzi naprzeciw problemowi spadającego czytelnictwa w Polsce poprzez wzbogacenie zasobów bibliotecznych o pożądane i aktualne pozycje wydawnicze.

Do kogo jest skierowany projekt?

Projekt „Na Północ” jest skierowany do podmiotów związanych z książkami: bibliotek publicznych i wojewódzkich, księgarzy i wydawców. Dzięki nim dotrzemy z wiedzą do dużej grupy czytelników na terenie całego kraju.

Kogo będziemy szkolić:

  • Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. W Polsce istnieje 1767 Klubów, które skupiają ponad 18 tys. klubowiczów;
  • Bibliotekarzy Bibliotek Publicznych i Pedagogicznych;
  • Bibliotekarzy szkolnych;
  • Księgarzy.