Home Najbliższe wydarzenia

Najbliższe wydarzenia

Bezpłatne webinarium

29 listopada, 10:00-11:30, online

Book Clubs, czyli trendy w działaniach bibliotecznych klubów czytelniczych na świecie

Prowadzący: Marcin Skrabka

Webinarium Book Clubs

Instytut Książki właśnie ogłosił nabór do programu „Dyskusyjne Kluby Książki” na 2023 rok. To świetna okazja, aby uzyskać dofinansowanie na zakup nowych książek, organizację spotkań autroskich albo szkolenia dla koordynatorów! Przy Twojej bibliotece nie działa DKK? To dobry pomysł na start!

Podczas webinarium dowiesz się jak na świecie działają kluby biblioteczne, zarówno czytelnicze jak i kluby zainteresowań. Opowiemy:

 • o metodach docierania do nowych grup odbiorców,
 • jak dopasowywać sposób działań i prowadzenia spotkania do potrzeb, zainteresowań i oczekiwań rozmówców,
 • jak promować działania Klubu i pozyskiwać nowych członków,
 • w jaki sposób wykorzystać nowe technologie i narzędzia cyfrowe w komunikacji klubu.
Bezpłatne spotkanie

1 grudnia, 12:00-13:30, online

„Biblioteki. Krucha historia” – spotkanie z tłumaczką Agnieszką Nowak-Młynikowską

Wydarzenie organizowane z Wydawnictwem Smak Słowa.

Biblioteki. Krucha historia

„Biblioteka. Krucha historia” (wyd. Smak Słowa) to doskonała lektura dla miłośników książek – fascynująca opowieść o historii bibliotek i ludzi, którzy je budowali, od starożytności po erę cyfrową.

Weź udział w spotkaniu z tłumaczką Agnieszką Nowak-Młynikowską i poznaj najciekawsze historie bibliotek z całego świata!

Znane na całym świecie, zazdrośnie strzeżone przez prywatnych kolekcjonerów, budowane przez stulecia i niszczone w jeden dzień, ozdobione złoceniami i freskami albo wypełnione wygodnymi pufami i rysunkami dzieci – historia bibliotek jest bogata, różnorodna i obfitująca w nieoczekiwane zdarzenia. W książce Biblioteki historycy Andrew Pettegree i Arthur der Weduwen przedstawiają nam antykwariuszy i filantropów, którzy tworzyli wspaniałe księgozbiory, opowiadają o narodzinach i upadku gustów literackich i odsłaniają przed nami tajemnice zbrodni i wykroczeń popełnionych w pogoni za rzadkimi manuskryptami. Poprzez te opowieści autorzy pokazują, że chociaż same księgozbiory są niezwykle kruche i mogą popaść w ruinę w ciągu zaledwie kilku dekad, jednak idea biblioteki okazała się nadzwyczaj trwała i odporna, a każde pokolenie tworzy tę instytucję od nowa.

Agnieszka Nowak-Młynikowska – z wykształcenia psycholożka i tłumaczka, od wczesnego dzieciństwa wielka miłośniczka książek. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się tłumaczeniem książek naukowych i popularno-naukowych, przede wszystkim z dziedziny nauk społecznych. Od piętnastu lat – od momentu jego powstania – związana z wydawnictwem Smak Słowa, dla którego przełożyła już ponad dwadzieścia książek.

Rozmowę poprowadzi Anna Świtajska – redaktorka naczelna i założycielka wydawnictwa Smak Słowa. Od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. Wydawanie i popularyzowanie dobrej psychologii to jej życiowa pasja.

Premiera: 28 listopada 2022 r.
Z kodem „GOODBOOKS” kupisz książkę 40% taniej!

7 grudnia, 09:00-14:00, online

Obowiązek zmniejszenia zużycia prądu w instytucjach kultury: jak wykorzystać szansę i zminimalizować zagrożenia?

Prowadzący: Bartłomiej Łączyński

szkolenie płatne energia elektryczna 480px

Ustawa o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej o 10% względem roku ubiegłego jest wyzwaniem dla instytucji kultury. To również szansa, gdyż spełnienie ustawowych wymogów w optymalny sposób pomoże przetrwać nadchodzący kryzys. W szerokiej perspektywie, ograniczenie zużycia energii elektrycznej to w konsekwencji więcej środków na inne wydatki.

Obecnie wprowadzone zamrożenie ceny prądu daje instytucjom więcej czasu na przygotowanie się do rosnących cen energii. Po 2023 roku ceny prądu znowu będą rosły. Wprowadzenie zmian już teraz oznacza, że instytucje mogą zabezpieczyć środki finansowe na kolejne lata, dzięki czemu będą mogły uniknąć np. ograniczenia działalności lub konieczności redukcji etatów z powodu ograniczonego budżetu. Wykorzystaj ten czas!

Nowe przepisy zmuszają instytucje do podjęcia działań w dobrym kierunku. Zielona transformacja, ograniczenie zużycia energii oraz przejście na bardziej ekologiczne jej źródła to są główne kierunki zmian, które czekają instytucje w kolejnych latach.

Przeprowadzając optymalizację i planując budżet, trzeba mieć na uwadze wiele czynników. Dzięki udziałowi w szkoleniu dajesz sobie szansę, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów, a dzięki mądrze wprowadzonym rozwiązaniom – zaoszczędzić dodatkowe środki.

Podczas tego szkolenia online dowiesz się:

 • jak szukać oszczędności energetycznych i w jaki sposób mądrze optymalizować zużycie energii?
 • Jak przygotować budżetu do optymalizacji i określić korzyści finansowe z niej płynące?
 • Gdzie szukać funduszy na optymalizację?
 • Jakich argumentów użyć przy wnioskach o dotację celową i o jaką kwotę się starać?
 • Jak określić, ile pieniędzy dodatkowo zostanie w budżecie instytucji na inne cele?
 • Co zrobić, gdy zmniejszenie zużycia nie będzie możliwe z różnych powodów i jak przygotować linię obrony w
 • przypadku zagrożenia karą?

Dodatkowo każdy uczestnik szkolenia otrzyma:

 • łatwe w użyciu narzędzia do inwentaryzacji i optymalizacji instytucji oraz
 • intuicyjny poradnik, jak korzystać z tych narzędzi oraz jak oszczędzać energię elektryczną.