Home Projekty Biblioteka Hybrydowa

Biblioteka Hybrydowa

2021

Biblioteka Hybrydowa to projekt szkoleniowy skierowany głównie do bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury. Jest to projekt, który powstał w czasie pandemii COVID-19, która rzuciła wyzwanie bibliotekom na całym świecie.

O projekcie

Po pierwszym lockdownie to właśnie biblioteki otworzyły się jako pierwsze i nieprzerwanie działają mimo kolejnej fali zachorowań. Kiedy teatry, muzea, ośrodki kultury czy sale koncertowe pozostają zamknięte – okazuje się, że właśnie bibliotekarze trwają nieprzerwanie na swoich stanowiskach.

Biblioteka hybrydowa działa dwukierunkowo, w dwóch światach – online i tym rzeczywistym. Biblioteki cały czas mają produkt – książkę/płytę/grę/film, który jest namacalny i realny. Produkt, który jako jedyny w kulturze jest dostępny i to darmowo w czasie pandemii. Równocześnie biblioteki mają szerszą misję – kulturotwórczą i tutaj w czasie pandemii zyskuje świat Internetu, w który bibliotekarze wchodzą. Na szkoleniach uczymy, jak oba światy mogą się przenikać, i dzięki temu następują rozszerzenie usług biblioteki oraz podniesienie jej atrakcyjności dla czytelników i użytkowników.

Pełną listę szkoleń można znaleźć tutaj: kliknij, a gotowy kurs szkoleniowy –  tutaj: kliknij.

Artykuły do przeczytania

  1. Relacja z otwartego szkolenia online na temat Biblioteki Hybrydowej
  2. Biblioteka Hybrydowa – działania online w bibliotece