Home inne Biblioteka hybrydowa- działania online w bibliotece

Biblioteka hybrydowa- działania online w bibliotece

Kiedy teatry, muzea, ośrodki kultury czy sale koncertowe pozostają zamknięte – okazuje się, że właśnie bibliotekarze trwają nieprzerwanie na swoich stanowiskach. Niestandardowo, nie wewnątrz biblioteki, ale jednak! Zobacz jak działa biblioteka hybrydowa.

Aktualna sytuacja prawna

Ostatnie rozporządzenie z dnia 6 listopada stanowi, iż biblioteki publiczne i naukowe (działające samodzielnie lub wchodzące w skład innej instytucji kultury) powinny być zamknięte od 7 do 29 listopada 2020 roku. To oznacza zakaz udostępniania zbiorów na dotychczasowych warunkach i ograniczenie organizacji wydarzeń jedynie do tych, które mogą odbyć się online.

A czy książki mogą być wypożyczane online, bezkontaktowo? Okazuje się, że tak! Budynki bibliotek mają być zamknięte, ale ustęp 11b aktualnego rozporządzenia umożliwia skorzystanie z trzech alternatywnych sposobów:

  1. Wykorzystanie książkomatów, takich jakie posiadają np. Biblioteka Publiczna w Piasecznie Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki albo Szuflandia Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Zobacz instrukcję korzystania z książkomatu przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie:

  1. Przekazywanie książek przed wejściem do budynku biblioteki np. po uprzednim, telefonicznym przyjęciu zamówienia i umówieniu godziny odbioru. W tej opcji bibliotekarz ma czas na rejestrację wypożyczenia na koncie użytkownika, przygotowanie paczki z zamówionymi książkami i przekazanie jej przez zostawienie na stoliku lub w oknie, unikając w ten sposób bliskiego kontaktu z odbiorcą.

Tak działa już np. Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu i Biblioteka Miejska w Cieszynie.

  1. Polecanie publikacji dostępnych w Internecie w formie ebooków, np. w bibliotece cyfrowej POLONA.

Ponadto zaleca się  zwiększenie limitu wypożyczanych egzemplarzy oraz wydłużenie okresu wypożyczenia, a także wstrzymanie naliczania kar za nieterminowe zwroty do czasu zakończenia epidemii. Czas kwarantanny dla zwróconych książek nie ulega zmianie, nadal są to 3 dni.

Jak pracować zdalnie?

Bibliotekarze są skazani na szybką zmianę trybu pracy. Oczywiście, wielu z Was już korzystało z narzędzi online, kontaktując się z Czytelnikami przez social media lub newsletter! Jednak są jeszcze inne trudności. Na przykład w jaki sposób bibliotekarze tej samej placówki mogą kontaktować się możliwie szybko i sprawnie między sobą? Jak pracować razem będąc w dwóch różnych miejscach? A przede wszystkim: jak w tym trudnym czasie zachować dobrą atmosferę i motywację w zespole? To problem nie tylko w bibliotece.

Biblioteka hybrydowa

Właśnie dlatego w Good Books stworzyliśmy nowy projekt. Biblioteki cały czas mają produkt – książkę/płytę/grę/film, który jest namacalny i realny. Produkt, który jako jedyny w kulturze jest dostępny i to za darmo w czasie pandemii. Równocześnie biblioteki mają szerszą misję – kulturotwórczą. Ich główne zadanie to animacja czytelnictwa i aktywizacja lokalnej społeczności. I ta sfera działalności od teraz musi odbywać się w sieci.

Biblioteka powinna zatem działać hybrydowo, w dwóch światach – online i tym rzeczywistym, offline.

Na szkoleniach projektu Biblioteka hybrydowa uczymy jak te sfery mogą się przenikać. Szkolenia są podzielone na kilka obszarów tematycznych:

praca zdalna w bibliotece: platformy do pracy zespołu online (ClickMeeting, Zoom, Teams, Hangouts), zarządzanie kalendarzem wydarzeń (Bitrix24, Kalendarz Google).

Możemy pokazać Wam także jak zorganizować zapisy online do biblioteki! I to naprawdę bez konieczności wychodzenia z domu.

animacja czytelnictwa online: dowiedz się jak pracować z dziećmi i młodzieżą, jak wykorzystać do tego social media czy podcasty,

gry kanapowe online: wiesz, że w programach MKiDN możliwe jest tworzenie własnych gier online? W ich bezpieczną, „kanapową” wersję można grać z domu.
Zobacz gry realizowane dotychczas w bibliotekach w aplikacji ActionTrack: good gamesmarketing w czasie pandemii: internetowe trendy zmieniają się średnio co miesiąc. Dowiedz się jak aktualnie kontaktować się z Czytelnikami i jeszcze-nie-Czytelnikami biblioteki za pomocą Tik Toka, YouTube i newslettera!

psychologia w pandemii: poznaj sposoby na opanowanie swoich emocji i zarządzanie czasem w trakcie kwarantanny.

Organizacja wydarzeń online

Czym byłaby biblioteka bez spotkań i warsztatów! Nie rezygnuj z ich organizacji.
Wiele bibliotek wspaniale sobie z tym radzi. Ostatnim niesamowitym przykładem jest konferencja Bibliokreacje, zorganizowana przez Bibliotekę „Pod Atlantami” w Wałbrzychu, w której wzięło udział ponad 1000 osób! Rozbudowana relacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie: https://walbrzych.dlawas.info/edukacja/walbrzyskie-bibliokreacje-2020-zgromadzily-ponad-1000-sluchaczy/cid,27495,a

Jeśli nie czujesz się pewnie, zastanawiasz się jakiego użyć sprzętu, oprogramowania i jak wypromować swoje wydarzenie – nie bój się prosić o pomoc! Skontaktuj się z biblioteką, która ma już doświadczenie, dowiedz się jakie były jej sposoby na odniesienie sukcesu.

Możesz również skorzystać z naszego wsparcia Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Organizacja wydarzen online

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz: szkolenia@goodbooks.pl lub zadzwoń: +48 530 752 569 – Joanna, +48 692 811 201 – Bożena.

Zobacz także