Dobry wniosek do MKiDN musi być wolny od błędów - to jasne. Ale jak go napisać, żeby nie być "pod kreską", tylko zdobyć wymarzone dofinansowanie? Dzisiaj zwracamy uwagę na słabe strony aplikacji: techniczne potknięcia oraz…
news
Dzisiejszy wpis kierujemy do naszych odbiorców i odbiorczyń, zajmujących stanowiska dyrektorów bibliotek! Wiemy, że przed Wami stoi bardzo wiele niełatwych wyzwań. Kwestie oszczędności w instytucji, pozyskiwania nowych środków, planowanie wydarzeń…
Planujesz wziąć udział w naborze wniosków do programów MKiDN? Zapewne czytanie regulaminów już za Tobą. Może nawet masz już pomysł na swój projekt. Czyli czas zabrać się za pisanie wniosku!…
Szukasz pomysłu na projekt do programu dotacyjnego MKiDN? Zainspiruj się instytucjami, którym udało się wygrać w poprzednich edycjach konkursu! Sprawdź, jakie działania przekonały komisję oceniającą i jak wyglądała ich realizacja. …
- news
Edukacja regionalna w bibliotece – relacja z 5-tej konferencji online dla bibliotekarzy i nauczycieli
by Łukasz BraunŁukasz BraunEdukacja regionalna w bibliotece była tematem 5-tej konferencji dla bibliotekarzy i nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu we współpracy z Good Books oraz Fundacją Good Culture.…
- news
Edukacja regionalna w bibliotece – 5. konferencja MBP w Kędzierzynie-Koźlu
by GabrielaGabriela KwartaTo już 5. edycja konferencji online dla bibliotekarzy i nauczycieli organizowana co roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu! Tematyką tegorocznych wykładów będzie „Edukacja regionalna w bibliotece”. Specjaliści ze świata…
Powoli zbliżamy się do zakończenia 2022 roku. Podsumowując to, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach na Facebooku możemy przewidywać, jak będzie wyglądać dalszy rozwój mediów społecznościowych. Istnieją bowiem pewne utrzymujące…
Muzyka w bibliotece – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna – już 7.! – edycja konferencji „Bibliokreacje”. Konferencja odbyła się 22 września i została zorganizowana w trybie hybrydowym. Część uczestników…
Sport i promocja czytelnictwa idą ze sobą w parze, co potwierdzają projekty realizowane w Polsce i na świecie. Panowie (w każdym wieku) niestety czytają mniej od kobiet. Ten smutny fakt…
- newsszkoleniateksty bibliotekarzy
Innowacyjny manager kultury w bibliotece
by BożenaJoanna KrasowskaKim jest manager kultury w bibliotece? Manager to osoba, której podstawowym zadaniem jest całościowe zarządzanie projektem. Natomiast każdy manager biblioteki jest specjalistą, który ten proces realizuje w sposób kreatywny, przy…
Projekt „Ukraińcy w bibliotece” powstał w 2018 r. Wtedy naszym celem było podniesienie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i…
- innenews
Biblioteka bezglutenowa 2022 – Wasze wiersze, przepisy i zdjęcia
by Łukasz BraunŁukasz BraunBiblioteka Bezglutenowa 2022 to druga edycja konkursu w ramach projektu, który stworzyliśmy wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Tylko w tym roku półki bezglutenowe pojawiły…
Pod koniec lutego spotkaliśmy się z pracownikami Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie na stacjonarnym szkoleniu „Instagram w instytucji kultury”. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Zainteresowanie…
Podczas realizacji pierwszej edycji programu BLISKO mieliśmy przyjemność pracować z kilkudziesięcioma bibliotekami przy ich projektach. Podczas wczorajszego webinarium o celach i zasadach dotacji odwiedzili nas goście z bibliotek w Ustroniu…
Programy dotacyjne MKiDN zbliżają się wielkimi krokami. Dzielimy się z Wami wypowiedziami bibliotekarzy, których wnioski zwyciężyły w poprzednich latach. Zapytaliśmy ich o pisanie wniosków: co jest kluczem do sukcesu? Przeczytaj…
Jak już wiecie, powoli przygotowujemy się do ogłoszenia corocznych programów dotacyjnych MKiDN-u. Oczywiście będziemy informować Was, gdy to już się wydarzy! Dodatkowo zaprosimy Was na kilka webinariów o tym, jak…
- news
Męskie Czytanie – przygotuj ofertę dla mężczyzn i nastolatków w swojej bibliotece
by GabrielaŁukasz BraunZ raportu o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że wielu mężczyzn w ogóle nie sięga po książki. Prawdopodobnie widzisz to również w swojej bibliotece, prawda? Kobiety częściej odwiedzają wypożyczalnię i…
Każdy umie pisać. Ale nie każdy robi to dobrze! Na szczęście istnieją sposoby, aby się tego nauczyć. Są pewne skuteczne słowa i konstrukcje, które możemy wykorzystać aby zaciekawić czytelników i…
Zapraszamy wszystkich bibliotekarzy do udziału w ogólnopolskiej konferencji „Bibliokreacje 6, czyli rodzic w bibliotece”. Odbędzie się ona 30 września w trybie hybrydowym: stacjonarnie w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej „Biblioteka…
Dnia 18 czerwca 2021 w Mońkach na Podlasiu, w budynku biblioteki „Mediateka” poprowadziłem 5-cio godzinne szkolenie pt. „Druk 3D w bibliotece – praktyczne warsztaty dla bibliotekarzy”. Wzięło w nim udział…
Szkolenie dotyczące współczesnej literatury niemieckojęzycznej odbyło się 12 kwietnia 2021 roku i trwało dwie godziny. Było to moje pierwsze szkolenie (mam nadzieję, że nie ostatnie). Dlatego niezwykle ucieszył mnie fakt,…
Szkolenie z podcastów w Stargardzie, zorganizowane przez Książnicę Stargardzką, było pierwszym stacjonarnym od naprawdę długiego czasu. Nic więc dziwnego, że byłam podekscytowana perspektywą spotkania na żywo, możliwością rozmów bez pomocy…
- newsszkolenia online
Genially dla bibliotekarzy – relacja z warsztatów online
by Łukasz BraunŁukasz BraunWarsztat praktyczny „Genially dla bibliotekarzy” odbył się w formie online w dniach 14 i 15 czerwca 2021 r. Szkolenie zorganizowała – we współpracy z Good Books – Miejska Biblioteka Publiczna…
Spowite w deszczu i mroku metropolie oświetlane neonami wszechobecnych reklam, zamieszkałe przez hakerów, gangi i rządzone przez bezwzględne, ponadnarodowe korporacje. W centrum nowoczesne biura i apartamentowce, na obrzeżach tłoczne i…
- newsszkolenia online
Edukacja ekologiczna w bibliotece – jak przeprowadzić ciekawe warsztaty dla dzieci i młodzieży?
by Łukasz BraunMałgorzata Więckowicz-ŻyłaEdukacja ekologiczna w bibliotece? Jak najbardziej! W dniach 28 oraz 31 maja w godzinach 9:00–11:30 odbyło się szkolenie online dla 50 pracowników bibliotek z tego właśnie zakresu. Jego celem było…
Wszyscy długo czekaliśmy na moment, w którym znów będzie można odwiedzać bibliotekarzy stacjonarnie w ich świątyniach i… wreszcie nadszedł! 17 maja miałam przyjemność odwiedzić pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej…
Tegoroczna, trzynasta edycja Forum Młodych Bibliotekarzy odbędzie się w wersji online pod nazwą „Chodźże do nas – opowiedz swoją historię!”. Organizatorzy liczą na to, że młodzi pracownicy bibliotek (do 40…
- news
Sukces! Petycja „Szczepienia przeciw COVID-19 dla bibliotekarzy” u Ministra Zdrowia.
by GabrielaGabriela KwartaPamiętacie? Na początku marca postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce. W końcu, niezależnie od obostrzeń, biblioteki pozostają jedynymi otwartymi instytucjami kultury. Działają w ostrym reżimie sanitarnym, jednak bibliotekarze mają przecież…
Już są! Pojawiły się wyniki programów MKDNiS związanych z literaturą i promocją czytelnictwa: Promocja czytelnictwa, Partnerstwo dla Książki, Literatura i Czasopisma. Publikujemy także wyniki trzech dodatkowych programów, do których mogli…
- newsszkolenia online
Program „Skrzydła dla Mamy” – relacja z webinarium online
by Łukasz BraunŁukasz BraunBezpłatne webinarium o programie dotacyjnym dla bibliotek „Skrzydła dla Mamy – regulamin, pomysły, przykłady” odbyło się online we wtorek 23 marca o godz. 10:00. Ponad 250 pracowników bibliotek poznało szczegóły…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Rocznica COVID-19 w bibliotece. Jak było i jak jest teraz?
by BożenaBożena KorolDokładnie rok temu, 11 marca polski rząd zawiesił wszystkie zajęcia w placówkach oświatowych na dwa tygodnie (do 25 marca), żeby zapobiec rozpowszechnianiu wirusa COVID-19. Biblioteki jeszcze wtedy pozostawały otwarte. 15…
Good Books i Good Games od blisko 15 lat zajmuje się podnoszeniem kompetencji kadr kultury i edukacji poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów oraz wdrażanie innowacji do bibliotek, muzeów i ośrodków…
- innenews
Podpisz petycję: Szczepienia przeciw COVID-19 dla Bibliotekarzy!
by GabrielaGabriela KwartaDziś szczególny dzień dla każdego Bibliotekarza. Czyli Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy! Przytulenie to sposób okazania życzliwości, który jest nie tylko miły, ale również wpływa korzystnie na zdrowie – redukuje stres…
Drodzy Bibliotekarze i Bibliotekarki! Zapraszamy Was na cztery otwarte, płatne szkolenia online (webinaria), które odbędą się w lutym. Możecie dołączyć do nich ze swoim zespołem lub indywidualnie. Podczas webinariów nauczycie…
522 biblioteki, które wysłały do nas ponad 300 wierszy, 183 przepisy i 54 zdjęcia. Takim oszałamiającym wynikiem zakończył się konkurs naszego projektu Biblioteka Bezglutenowa! Przeczytajcie relację, zobaczcie mapę Bibliotek Bezglutenowych…
Aż blisko trzystu! bibliotekarzy z całej Polski wzięło udział w szkoleniu online „Czytniki i E-booki”, które przeprowadziłam 21 października. Organizator wydarzenia, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie zaplanowała…
Do zespołu Good Books/Good Games poszukujemy marketing managera, który będzie prowadził działania trade marketingowe w zakresie mobilnych gier terenowych i różnorodnych projektów szkoleniowych dla kadr kultury. Może to oferta pracy…
- newsszkolenia online
Bibliotekarz filmowcem – wykorzystanie filmów w promocji biblioteki
by GabrielaMarta GieruńDlaczego warto, aby bibliotekarz był także filmowcem? Czy warto uczyć się nowych technologii? Oczywiście! Timelapsy, animacje, szybki montaż, aplikacje do edycji filmów to nowy świat, który można wykorzystać także w…
- newsszkolenia
Czytniki i E-booki w bibliotece – jak zacząć wprowadzać je do oferty
by GabrielaJoanna GolczykSzkolenie online, które przeprowadziłam dla 28 członków mazowieckich struktur SBP zostało podzielone na dwie 2 i półgodzinne sesje. Uczestnicy reprezentowali biblioteki publiczne, pedagogiczne oraz szkolne. Chcieli dowiedzieć się, jak wprowadzić…
- newsszkolenia
Ukraińcy w bibliotece – jakie wydarzenia zorganizować w styczniu?
by BożenaBożena KorolJak na każdym szkoleniu, poświęconym tematowi „Ukraińcy w bibliotece”, zaczynamy spotkanie od liczb i statystyk. Później analizujemy potrzeby osób, które przyjeżdżają zza ukraińskiej granicy. A potem zastanawiamy się nad tym,…
Według Pawła Tkaczyka grywalizacja to celowa zmiana zachowań ludzi poprzez zastosowanie mechanizmów znanych z gier. Technika ta bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych wyzwań, rywalizacji, współpracy itp. Poza…
Do zespołu Good Games poszukujemy osoby, która będzie prowadziła samodzielne realizacje mobilnych gier terenowych (i internetowych) w aplikacji ActionTrack. Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, jeżeli jesteś ze świata kultury lub…
Do naszego zespołu poszukujemy specjalisty, który będzie prowadził działania trade marketingowe w zakresie mobilnych gier terenowych (i internetowych) oraz dla oprogramowania ActionTrack. Może to oferta pracy właśnie dla Ciebie? Jeśli…
Co to jest WCAG 2.1? Czego dotyczy punkt B.9 we wnioskach do programów MKDNiS? Jaka ustawa o dostępności pojawia się w regulaminach programów Partnerstwo dla książki i Promocja czytelnictwa? I…
Tworzenie gier w aplikacji ActionTrack to świetna zabawa, a my lubimy się dzielić tą przyjemnością, dlatego chętnie prowadzimy szkolenia z tej tematyki. Niektóre z nich stanowią jednak dla nas wyzwanie…
W sieci Max Burgers sprzedaż wege burgerów w 2015 r. wynosiła 2% całej sprzedaży. W roku 2019 było to już 22%. McDonald’s zapowiedział premierę nowego wege burgera na 2021 r.…
Przez ostatnie pół roku zorganizowaliśmy już ponad 100 szkoleń online! Okazało się, że taka forma edukacji ma swoje dobre strony. Dzięki niej wszyscy zdobyliśmy nowe umiejętności i nauczyliśmy się… uczyć.…
- newsteksty bibliotekarzywydarzenia
Dzień Ukraiński w Galerii pod Atlantami, czyli Ukraińcy w bibliotece.
by BożenaBożena KorolUkraińcy w bibliotece to projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy, który w Good Books cieszy się popularnością od 2018 roku. W jego ramach szkolimy bibliotekarzy z zakresu zrozumienia potrzeb osób z Ukrainy.…
Kiedy teatry, muzea, ośrodki kultury czy sale koncertowe pozostają zamknięte – okazuje się, że właśnie bibliotekarze trwają nieprzerwanie na swoich stanowiskach. Niestandardowo, nie wewnątrz biblioteki, ale jednak! Zobacz jak działa…
Czym jest pojęcie „EKO”? Zapewne zetknęliście się z nim kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy. Może gdy błądziliście w labiryncie sklepowych półek? Albo kiedy siedzieliście w ulubionym fotelu podczas oglądania telewizji?…
Rzeczywistość bibliotekarska bywa nieprzewidywalna. Nowa oferta obejmująca szkolenia dla bibliotekarzy 2021 obejmuje swym zakresem bieżące potrzeby instytucji kultury jakimi są biblioteki. Szkolenia i webinary mają pomóc bibliotekarzom odnaleźć się w…
Pod koniec października i na początku listopada organizujemy dla Was dwie inspirujące konferencje. Obydwie dotyczą innowacji w bibliotekach. Najlepsi trenerzy Good Books opowiedzą o wykorzystaniu gier mobilnych i planszowych w…
Wkład Bibliotekarzy w rozwój i promocję czytelnictwa w naszym kraju jest ogromny. Dzięki pasji i chęci niesienia misji, książki docierają do nowych czytelników. To codzienna praca Bibliotekarzy sprawia, że coraz…
Choć pojęcie bajkoterapia wydaje się być powszechnie znane, nie gaśnie zainteresowanie nim. I słusznie! Bo praca z książkami o cudownych właściwościach jest czymś wyjątkowym – dla każdej z osób biorących…
Trwające restrykcje epidemiczne uniemożliwiły nam spotkanie na żywo w Toruniu. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Szkolenie wirtualne pozwoliło na udział także bibliotekarzom i bibliotekarkom…
- newsszkolenia online
Bibliotekarz filmowcem, czyli jak kręcić filmy smartfonem i montować
by BożenaMarta GieruńTimelapsy, animacje, szybki montaż, aplikacje do edycji filmów – a to wszystko w bibliotece. Czy w dobie zaawansowanych smartfonów oraz ich coraz lepszej specyfikacji technicznej biblioteki mają się wstrzymywać od…
Czy TikTok to dobre narzędzie dla bibliotek? Jakie rozmiary grafik pasują do nowego Facebooka? Ile hashtagów powinno mieć zdjęcie na Instagramie? Te i wiele innych pytań pojawiło się na szkoleniu…
Good Books i Good Games poszukują event managera, którego zadaniem będzie realizacja i organizacja mobilnych gier terenowych/miejskich w aplikacji ActionTrack dla instytucji kultury (bibliotek, domów kultury, muzeów) i szkół. Zakres…
- newsszkoleniaszkolenia online
Edukacja regionalna – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią
by GabrielaMichał SzmajCo to w zasadzie jest dziedzictwo lokalne i edukacja regionalna? Kiedy możemy jakąś część naszej rzeczywistości określić to tym mianem? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać,…
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Organy rządowe walczą z epidemią stale aktualizując zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Dotyczy to szczególnie żółtych i czerwonych stref, gdzie pojawiają się nowe ogniska zachorowań. 4…
Pandemia koronawirusa zmieniła wiele aspektów w naszym codziennym życiu. Jednym z nich było jeszcze głębsze zanurzenie się w wirtualnym świecie. Szczególnie podczas pierwszego etapu lookdownu. Dlatego znajomość języka internetu jest…
Tworzenie gier to wspaniała zabawa, ale też nie lada wyzwanie. Wymyślenie postaci, dialogów, scenerii i fabuły wymaga kreatywności i twórczego myślenia. Warto także znać teorię i dobre praktyki specjalistów. Taką…
- innenews
Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady [aktualizacja 27.08]
by GabrielaGabriela KwartaJuż za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny i otwierają się biblioteki szkolne. Czy wiemy jak powinny działać w czasie epidemii? Czy jesteśmy na to gotowi? Jak możemy pomóc sobie…
- newsszkolenia
„OK Boomer!” Pokolenie millenialsów i pokolenie Z w bibliotece.
by BożenaMarcin Białecki„OK Boomer!” Ten krótki zwrot wypowiedziany przez młodą posłankę nowozelandzkiego parlamentu do swojego starszego kolegi w zeszłym roku, stał się nie tylko hitem internetu, ale również symbolem pokoleniowej zmiany, która…
Bez ciasteczek, gofrów, chleba żyć się nie chce, lecz tak trzeba, kiedy w brzuszku coś nie działa. Są w nim dziwne przeciwciała, co celiakię wywołują, glutenu nie tolerują. Więc na…
- newsszkoleniaszkolenia online
Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?
by BożenaKonrad GrochowskiJakiś czas temu mieliśmy okazję poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy z Murowanej Gośliny w formie online. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak zorganizować konkurs online w bibliotece. Każde działanie, które ma…
- newsszkoleniaszkolenia online
Biblioterapia. Od złości do radości. Wszystkie emocje w życiu dziecka
by GabrielaPaulina StoleckaChyba nikt, kto bywa w bibliotece i zna jej pracowników, nie ma wątpliwości, że ten szczególny czas, kiedy instytucje kultury dostosowują się do nowych zasad obsługi użytkowników, jest czasem wzmożonej…
Jeszcze przed wybuchem pandemii mieliśmy okazje pojechać do Polkowic, żeby poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy i wspólnie z uczestnikami odpowiedzieć sobie na pytanie jak promować czytanie za bardzo małe pieniądze. Przeszkoliliśmy…
- newsszkoleniaszkolenia online
Canva i chmura Google: warsztaty dla bibliotekarzy w Radomiu
by BożenaKrzysztof BieganowskiKolejne dwa ciekawe praktyczne warsztaty dla bibliotekarzy za nami. Tym razem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przygotowaliśmy mieszankę wręcz „wybuchową”. Nie było to jednak, w tym przypadku, nic niebezpiecznego,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Groza w bibliotece – sposób na przyciągnięcie młodzieży
by BożenaAdam FlammaHistorie z dreszczykiem, wampirze kły i czytelnicza pasja – groza w bibliotece. Od samego początku taki nastrój towarzyszył nam w trakcie szkolenia z energicznymi bibliotekarzami z Krosna i okolic. To…
- newsszkoleniaszkolenia online
Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza
by BożenaMichał SzczypekKompetencje związane z efektywnym komunikowaniem się z drugim człowiekiem należą do katalogu jednych z najważniejszych kompetencji społecznych. Realizując założenie Briana Tracy’ego, że kompetencję tę warto trenować i rozwijać, przeprowadziliśmy szkolenie…
Jak co roku, GUS zbiera wszystkie liczby i statystyki, między innymi na temat bibliotek publicznych w Polsce. Kilka dni temu po raz kolejny przygotował raport. W tym artykule zamierzamy go…
- newsszkoleniaszkolenia online
Nowe technologie w animacji czytelnictwa – od szkolenia do wdrożenia!
by BożenaKarol Baranowski„Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja”. Taki warsztat online poprowadziliśmy ostatnio dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej. Okres zamknięcia bibliotek w związku z pandemią COVID-19 to nie tylko…
- newsszkoleniaszkolenia online
Public Relations w bibliotece – organizacja wydarzeń małych i dużych
by BożenaAleksander GniotPublic Relations w bibliotece i organizacja różnej wielkości wydarzeń to był główny temat szkolenia dla bibliotekarzy w Krakowie, które zorganizowaliśmy w formie online pod koniec czerwca. Silny stereotyp, dotyczący zarówno…
- newsszkoleniaszkolenia online
Jak organizować spotkania autorskie online w bibliotece?
by BożenaBożena KorolRzeczywistość pandemii zmusiła nas wszystkich do przejścia w online. Także my w Good Books, musieliśmy się przystosować do nowej rzeczywistości. Instytucja czy firma która chce realizować działania online musi sobie…
- newsszkoleniaszkolenia online
Gotują, hodują pszczoły i jeżdżą radiowozem, czyli animacja czytelnictwa w Zawierciu
by BożenaAnita NogalAnimacja czytelnictwa w czasie koronawirusa – czy możliwa i jak do niej podejść? W Good Books pokazujemy, że czas izolacji społecznej, kiedy w bibliotekach nie odbywają się warsztaty i spotkania,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Standardy obsługi klienta w bibliotece i proaktywne podejście do pracy z czytelnikiem
by BożenaMichał SzczypekStandardy obsługi klienta w bibliotece – to jeden z moich ulubionych tematów szkoleń. Bardzo lubię ten moment spotkania, gdy udaje mi się przekonać uczestników to tego, że pewien zestaw uniwersalnych…
Przed nami ostatni tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Byliśmy w Islandii, Norwegii, Danii i Finlandii. Teraz czas na Szwecję, która słynie ze wspaniałej literatury dziecięcej i nie tylko, o czym przekonamy…
- newsszkoleniaszkolenia online
Gry wideo w bibliotece – jak animować czytelnictwo wśród gamerów?
by BożenaAdam FlammaDobry nastrój, energia i gotowość do działania – właśnie tych cech wypatruję u ludzi, z którymi chcę współpracować. Tym razem poszukiwania zaprowadziły mnie to wspaniałej grupy bibliotekarzy z Tczewa. Miałem…
Widzieliście piękne skandynawskie budynki bibliotek: Bjørvika w Norwegii i Oodi w Finlandii? Czy zastanawialiście się jak to jest pracować w takim miejscu? Możecie dowiedzieć się tego podczas spotkania z Iwoną Kiuru…
Czy potrafisz spojrzeć krytycznie na informacje, które pojawiają się w mediach? Wiesz jak odróżnić prawdę od kłamstwa? Jeśli tak, masz szansę zostać pogromcą fake newsów i wygrać nagrody! Wystarczy, że…
W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy czwarty tydzień – fiński – Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Szkolenia dla bibliotekarzy i kadr kultury z literatury fińskiej poprowadzi Sebastian Musielak – tłumacz…
- newsszkoleniaszkolenia online
Bajkowa apteczka. Słów kilka o bajkoterapii.
by BożenaPaulina StoleckaBajkoterapia jest lekarstwem, na które nie potrzeba recepty. Jednak podobnie jak z prawdziwymi lekarstwami, należy odpowiednio je dobrać i dawkować. W jaki sposób, podczas zajęć bibliotecznych, efektywnie korzystać z bajek?…
Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci rozdane, możemy zatem z przyjemnością poinformować, że jesteśmy partnerem kolejnego projektu. Zrealizujemy go w ramach stypendium pt. „Praca online w…
- dotacjenews
Patroni Roku 2020 i Generacja 6.0 – programy grantowe dla bibliotek
by GabrielaGabriela KwartaMasz pomysł na działanie, ale nie możesz pozwolić sobie na wkład własny? Dwa programy grantowe, do których można składać wnioski do lipca, umożliwiają uzyskanie funduszy na organizację szkoleń, tworzenie gier…
Dzisiaj dla mieszkańców miasta Oslo w Norwegii jest bardzo ważny dzień, ponieważ to właśnie dzisiaj, 18 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie nowej głównej biblioteki – Deichman Bjørvika. Jest to biblioteka…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Spotkanie z literaturą czeską i słowacką online
by GabrielaGabriela Kwarta17 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się bezpłatne spotkanie online o literaturze naszych południowych sąsiadów. O czeskiej i słowackiej literaturze opowiedzą specjaliści: współorganizator spotkania Marcin Skrabka z Good Books oraz…
Kraków to miasto nowych spotkań, nowych ludzi i nowych kultur, a Biblioteka Kraków jest centrum wiedzy, które razem z miastem coraz bardziej otwiera się na użytkowników z innych krajów. Obcokrajowcy…
W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy trzeci tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Koordynatorką wydarzeń tygodnia duńskiego będzie Bogusława Sochańska – tłumaczka i dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury. Na Północ: wydarzenia…
Współczesna biblioteka ma przed sobą wiele wyzwań: nowe technologie, tworzenie atrakcyjnej przestrzeni i ciekawej oferty zajęć. Reasumując, powinna spełniać oczekiwania swoich czytelników, a także prezentować im najnowszą ofertę rynku wydawniczego.…
- inneksiążkinews
Epidemia w literaturze. 8 książek o wirusach, które warto polecać czytelnikom.
by GabrielaGabriela KwartaCzłowiek boi się tego, czego nie zna. Lęk potrafi zaburzyć racjonalną percepcję rzeczywistości, przeinacza fakty i wyolbrzymia emocje. Sytuacja, jaka spotyka nas obecnie, wywołuje w ludziach uczucie żalu, frustracji i…
- newsszkoleniaszkolenia online
Festiwal Literatury Skandynawskiej ONLINE – zaczynamy!
by GabrielaGabriela KwartaMarzysz o tym, aby zwiedzić któreś skandynawskie państwo? Najlepiej wszystkie i z dobrą książką w podróży! Jeśli tak, mamy dla Ciebie Festiwal Literatury Skandynawskiej – wakacyjną propozycję szkoleniową. Od 1…
- newsszkolenia
Biblioteka w czasie epidemii: jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów?
by BożenaBożena KorolPolskie biblioteki już powoli wracają do „normalności” i otwierają biblioteki dla swoich użytkowników. A jak sobie radzi biblioteka w czasie epidemii u naszych wschodnich sąsiadów? Zapytaliśmy się o to Dyrektorki…
- newsszkoleniaszkolenia online
Facebook w czasie epidemii: działaj niskobudżetowo i skutecznie
by BożenaKrzysztof BieganowskiFacebook w czasie epidemii – taki był temat otwartego szkolenia dla bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów. Przeprowadziliśmy go w formie online dwa tygodnie temu. Dotarcie do czytelników zwłaszcza w czasie epidemii…
Jeśli martwisz się, czy Twoja biblioteka będzie mieć szansę zrealizować stacjonarnie swoje plany szkoleniowe i zamierzone projekty, sprawdź jakie możliwości dają szkolenia online dla bibliotekarzy. Przeczytaj relację z 8 spotkań,…
Stworzenie dobrego konkursu w Internecie nie jest sprawą banalną, nie jest też rzeczą prostą. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest to jedno z najtrudniejszych działań marketingowych, które podejmują instytucje…
Biblioteki i instytucje kultury już zaczęły się otwierać dla swoich użytkowników. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kolejne dwa szkolenia online dla bibliotekarzy i kadr kultury z tematów, które najbardziej…
Kiedy spotykam się z bibliotekarzami z różnych miejsc w Polsce, rozmawiamy o największych wyzwaniach związanych z pracą w bibliotekach. Zawsze w tych rozmowach wraca jeden temat – jak zachęcić młodych…
Chmura Google jest narzędziem, bez którego trudno jest sobie poradzić w codziennej pracy bibliotekarza. Czas to pieniądz, pieniądz to czas. Żyjemy w czasach kiedy praca nad projektem powinna być maksymalnie…
- newsszkoleniaszkolenia online
Rodzice w bibliotece – jak zachęcić ich do przyjścia z dziećmi?
by BożenaPaulina StoleckaRodzice w bibliotece są niezwykle ważną grupą odbiorców, ze względu na rolę, którą pełnią w procesie wychowania czytelniczego dzieci. Ich obecność w bibliotece daje dużą szansę na powiększenie grona czytelników…
- innenewsteksty bibliotekarzy
Niesłyszący czytelnik a epidemia koronawirusa w bibliotece
by BożenaBożena KorolNiesłyszący czytelnik dla bibliotekarza to problem czy wyzwanie? Czego oczekują tacy czytelnicy? Jaką ofertę mają biblioteki i cała sfera kultury dla osób z dysfunkcją słuchu? Czy możemy coś zrobić dla…
- newsszkoleniaszkolenia online
Canva dla bibliotekarzy w Pleszewie – przyjazne narzędzie
by BożenaKrzysztof BieganowskiOrganizując szkolenia dla bibliotekarzy w formie online, dbamy o to, żeby były one jak najbardziej praktyczne. W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy taki warsztat dla bibliotekarzy z Pleszewskiej Biblioteki. Uczestnicy sami się…
- newsszkolenia
Zapisz się na szkolenia online dla kadr kultury! Już 14 i 19 maja!
by BożenaJoanna CzuszelBiblioteki i instytucje kultury powoli się otwierają. Przygotowaliśmy dla Was z tej okazji, nowe szkolenia online, z tematów, na które najczęściej zgłaszaliście zapotrzebowanie. Tym razem zajmiemy się działaniem social mediów,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Literatura grozy – szkolenie dla bibliotekarzy online
by BożenaMarcin BiałeckiCzy da się przeprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy bez wychodzenia z domu? Da się, da się. Jeszcze jak! Szczególnie jeśli głównym tematem jest literatura grozy, która wcale nie musi być taka…
29 kwietnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nowe zasady dotyczące realizacji i rozliczania projektów objętych ministerialnymi dotacjami. Wprowadzone zmiany mają umożliwić wnioskodawcom przedsięwzięcie zamierzonych działań pomimo sytuacji epidemii, przy…
- newsszkolenia online
Jak wychować małego czytelnika? Szkolenia online dla bibliotekarzy
by BożenaPaulina StoleckaW Good Books aktywnie stawiamy czoła kwarantannie, kontynuując prowadzenie szkoleń i warsztatów dla bibliotekarzy – tym razem w formie online. Szkolenia online dla bibliotekarzy, to nowa obiecująca forma edukacji kadr…
- gry miejskienews
Literackie domowe gry mobilne – bibliotekarze projektują, czytelnicy grają
by BożenaBożena KorolOd marca biblioteki są zamknięte w związku z koronawirusem. Nasze ulubione miejsca pracy, zawsze wypełnione ludźmi, obecnie są puste. Jedyny kontakt, który biblioteki mają ze swoimi użytkownikami jest online. Poniżej…
Od niedawna możemy znów wejść do lasu i do parku. My jednak dalej siedzimy w domach i szukamy przydatnych ciekawostek, idealnych do poczytania w sobotnie popołudnie. Oczywiście takie smaczki można…
Dzięki uprzejmości naszych czeskich przyjaciół i zaangażowaniu dra Víta Richtera, przedstawiamy Wam, przygotowaną przez Instytut Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej Republiki Czeskiej, infografikę z instrukcją postępowania z książkami w czasie…
- newsszkolenia
Nabór na szkolenia online dla kadr kultury – wykorzystajmy kwarantannę produktywnie!
by BożenaBożena KorolBibliotekarze, nauczyciele, edukatorzy, animatorzy kulturalni i wszyscy zainteresowani! Ogłaszamy nabór na pierwsze szkolenia online dla kadr kultury! W dniach 27-30 kwietnia zapraszamy na pierwsze trzy, otwarte szkolenia online, które sami…
Kwarantanna wciąż trwa a my dalej szukamy oryginalnych literackich działań w sieci. Nasz ulubiony profil Słowa nie nadzielę, prowadzony przez pabianiczaninia dra Michała Wróblewskiego, przynosi 40 literackich lekcji dla dyslektyków.…
Czas kwarantanny ujawnia wiele talentów. Powoduje, że docieramy do miejsc w Internecie, o których nie mieliśmy pojęcia. Wśród ciekawych i wartych polecenia komentatorów naszej rzeczywistości jest bez wątpienia facebookowy profil…
Komiks w instytucji kultury, bibliotece i szkole coraz częściej gości. I coraz więcej osób musi zmierzyć się z nim w codziennej pracy. Jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce we Wrocławiu…
Witamy w kolejnym tygodniu pandemii, która bez wątpienia dotyka nas wszystkich. Wiemy, że część z Was pracuje w bibliotecznych magazynach, pełni dyżury, tworzy gry, rozdaje kody do Legimi ;) Czas…
Mpotęga to główny projekt matematyczny od mBanku, który finansuje działalność, skierowaną na pracę z dziećmi oraz z młodzieżą. W ramach projektu można dostać od 2 do 8 tysięcy złotych, a…
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Obiecujemy, że to nie ostatni konkurs tak więc śledźcie nasze social media i stronę www. Dla przypomnienia zadanie konkursowe polegało na napisaniu komentarza…
Bibliotekarzu! Zastanawiasz się, jak można wesprzeć swoich czytelników, którzy zawsze z rodzinami i z dziećmi przychodzili do Twojej filii w tym trudnym czasie? Udostępnij na swoich kanałach internetowych darmową książeczkę…
Uwaga, ogłaszamy konkurs dla bibliotekarzy! Kto wygra – otrzyma książkę pt. „Godzina próby”, napisaną przez dwóch czeskich pisarzy – Miroslava Sehnala i Břetislava Uhlařa. Do rozdania mamy 10 książek. Opis…
- newsszkolenia
Prowadzenie relacji na żywo na Facebooku w czasie kwarantanny
by BożenaMarcin BiałeckiRozprzestrzenienie się koronawirusa wprowadziło dość spory zamęt do naszego życia. Nie ma co ukrywać. Zamęt ten mocno dopadł również instytucje kultury, w tym biblioteki. Zamykane oddziały, praca zdalna dla części…
- gamifikacjanewsszkolenia
Ochrona danych osobowych w bibliotecznych grach mobilnych od A do Z
by BożenaAnna CykmanDobry scenariusz i świetnie przygotowana gra to nie wszystko. Poza warstwą kreatywną, na twórców gier czeka szereg formalności i szczegółów organizacyjnych, o które należy zadbać. Sprawdź, dlaczego ochrona danych osobowych…
- dotacjeinnenews
Moje miejsce na Ziemi, czyli 3 mln złotych dla bibliotekarzy i szkół! Bez wkładu własnego!
by BożenaBożena KorolBiblioteka to nie tylko przestrzeń, gdzie można wypożyczyć książki. Biblioteka – to przede wszystkim ludzie. To strefa lokalnej kultury, wspólne doświadczenia, zachowanie tradycji i rozwój społeczności. Na rozwój kultury są…
Bibliotekarki i bibliotekarze z regionu w Ostrowi Mazowieckiej spotkali się na warsztacie zatytułowanym Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja. Praktyczny przegląd trendów i budowanie innowacyjnej oferty biblioteki/mediateki.…
Krok 1. – Czego problem dotyczy? Rozważając o tym, czym jest prawo autorskie w bibliotece, należy najpierw zapytać – czym jest książka? Zwykle postrzegamy książki, jako źródło wiedzy czy dobrej…
W komiksie, tak jak w innych mediach, możemy mówić o różnych gatunkach, także gatunkach non-fiction. W zasadzie bez problemu znaleźć możemy przykłady z konkretnych gatunków. Pojawiają się komiksy historyczne, reportażowe,…
Za 7 górami i za 7 lasami, była sobie zupełnie magiczna kraina nazywana województwem pomorskim. Nie znajdzie się tam kolegiów magii, handlarzy magicznych przedmiotów, czy smoków pilnujących niewyobrażalnych bogactw. Zamiast…
- newsszkolenia
Gry planszowe w praktyce, czyli jak bibliotekarze uczyli się grać
by BożenaMarcin BiałeckiSzkolenia mogą być różne. Nudne, ciekawe, dłużące się niemiłosiernie i takie, na których czas mija nawet za szybko. Miałem niewątpliwą przyjemność poprowadzić szkolenie w bibliotece w Jarocinie. Szkolenie, którego na…
Nie dostaliście środków z Partnerstwa dla książki, Promocji czytelnictwa, Kultury dostępnej czy innych programów MKiDN? Nie ma co się martwić. Pamiętajcie, mądrością jest nie zrażać się i próbować do skutku.…
„Modelowe spotkanie klubu książki” to warsztat praktyczny dla bibliotekarzy, który odbył się w Warszawie i między innymi odpowiedział na pytania: Jak przygotować się do prowadzenia ciekawego spotkania w DKK? Jak…
“Bibliotekarz na miarę wyzwań” to cykl szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy, którego częścią mieliśmy przyjemność się stać. Pokolenia Zetek i Igreków było tematem, który tym razem omawialiśmy. Grudzień to specyficzny…
Social media w bibliotece to nie słup ogłoszeniowy! To jedna z najważniejszych informacji, jakie staram się przekazywać podczas moich szkoleń z promowania biblioteki w social mediach. Przejście z myślenia “ogłoszeniowego”…
- newsszkoleniawydarzenia
„Komiks w instytucji kultury i szkole” – szkolenia otwarte. Czas start!
by BożenaJoanna CzuszelKomiks staje się coraz popularniejszy wśród dzieci, młodzieży i… dorosłych. Mamy wielu fanów superbohaterów, ale także niszowych wydawnictw. Historie rysunkowe świetnie wpisują się w rytm naszych czasów. Czyta się je…
Działalność kulturalna – to własnie na nią norweski instrument finansujący przeznacza środki. Tym razem nikt nie wymaga od was budowy nowego obiektu. Tylko chęci i konkretnego planu działania oraz rozwoju…
„Książka wszystkimi zmysłami” jest to warsztat tworzenia scenariuszy poczytanek sensorycznych dla małych dzieci (w wieku 2-5 lat). Bibliotekarze Jarocina podczas tego szkolenia poznali wskazówki na to, jak takie poczytanki robić…
Design biblioteki jest ważny. Mówi się, że nie należy oceniać książek po okładce. Analogicznie można by stwierdzić, że bibliotek nie należałoby oceniać tylko na podstawie wyglądu ich budynków. Ale jeśli to…
- dotacjeinnenews
Dofinansowania na szkolenia dla bibliotekarzy – szkól się z KFS!
by BożenaJoanna SzczygłowskaRynek pracy ewoluuje, a przed pracownikami, w tym biblioteki, stawiane są wciąż nowe wymagania. Aby im sprostać, kadra musi się stale dokształcać. Niewielu pracowników i pracodawców pamięta, że istnieje specjalny…
- newsszkolenia
Wspieranie kreatywności zespołu – trening dla bibliotekarzy
by BożenaCecylia BieganowskaJeśli organizacji zależy na tym, aby proponować swoim klientom ofertę, która jest atrakcyjna i odpowiada ich potrzebom, musi na liście swoich priorytetów działania wysoko umiejscowić wspieranie kreatywności zespołu. Jest to…
Czy szczecińska biblioteka jest dla hipsterów? Zanim uda nam się odpowiedzieć na to pytanie, warto się zastanowić: co sprawia, że Szczecin może być dla nich atrakcyjny? To ponad 400-tysięczne miasto…
Nowe miejsce do życia, inny język, przeprowadzka, tęsknota za tym co znane, całe życie spakowane do walizki. Emigracja ekonomiczna i idąca za nią całkowita zmiana otoczenia są dla wielu osób…
Jemy oczami. Bardziej niż nam się wydaje, ponieważ aktualnie wizualna część w marketingu i promocji jest bardzo ważna dla odbiorców. CANVA w bibliotece — jest to kontynuacja cyklu o tym,…
Najnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?
Amerykanie częściej wybierają... czytanie!
Badania i raportyinnenewsNajnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?
by BożenaJoanna SzczygłowskaZdarza się, że nie doceniamy ogromnej roli, jaką biblioteka odgrywa w życiu wielu z nas. Osoby namiętnie czytające stale wracają między półki, buszując w poszukiwaniu nowego tytułu na weekend. Do…
- newsszkolenia
Edukacja regionalna w bibliotece: gry i ochrona dziedzictwa lokalnego
by BożenaMichał Szmaj“Edukacja regionalna”? “Ochrona dziedzictwa lokalnego”? Brzmi znajomo? A może straszno i nudno? Czy dostrzegasz wartość w tym, by prowadzić działania edukacyjne związane z dziedzictwem, które Cię otacza? A jeśli tak,…
Wirtualna rzeczywistość w bibliotece – takie szkolenie Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zorganizowała dla swoich bibliotekarzy od Good Books. Tematyka warsztatów dotyczyła nie tylko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale również…
W ostatnich latach wyraźnie obserwujemy wzrost popularności komiksu w bibliotekach, instytucjach kultury, szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Mimo że powieść graficzna wyrosła z kultury masowej, wiele spośród współczesnych komiksów jest…
Marketing manager poszukiwany! Zespół Good Books i Good Games poszukuje piątego, marketingowego, elementu. Nieważne kim jesteś i jakie masz wykształcenie, byle byś potrafił(a) skutecznie zarządzać działaniami marketingowymi. Zakres zadań, jakie…
- newsszkolenia
Promocja biblioteki: jak wykorzystać bezpłatne narzędzia online?
by BożenaKarol BaranowskiOd samego rana grupa około dwudziestu bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa mazowieckiego stawiła się w Książnicy Płockiej, by móc uczestniczyć w warsztatach pt. „Jak wykorzystać bezpłatne narzędzia online do promocji…
Przychodzi czytelnik do biblioteki i… i od tego momentu, bibliotekarzu, zaczyna się wyzwanie. Czy potrzebuje zdobyć informacje? Będzie przyjaźnie, czy negatywnie nastawiony? Czy wie czego chce? Czy jego potrzeby mieszczą…
Odwiedziliśmy Bibliotekę Kraków ze szkoleniem „Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Czas Bibliotekarzy”. Celem jest…
- newsszkolenia
Druk 3D w bibliotece: od projektowania modeli do codziennego wykorzystania
by BożenaBarbara HalskaBiblioteka w wielu miejscach pełni funkcje centrum kultury, które może stać się centrum innowacji. Miejscem, gdzie młodzież, ma szanse realizować swoje pasje i zaznajomić się z nowymi technologiami. Do takich…
Jeśli chcesz przyciągnąć nie-czytelników do biblioteki, stwórz ciekawą, twórczą przestrzeń dla społeczności lokalnej. Zastanów się: czego potrzebują mieszkańcy twojej okolicy, jakiej oferty im brakuje. I tutaj nie chodzi o nowe…
Fundacja Żydowska zaprasza biblioteki i instytucje kultury do V edycji programu bezpłatnej prenumeraty magazynu żydowskiego „Chidusz” w 2020 roku. W poprzedniej edycji w projekcie brało udział 120 instytucji z całej…
- gamifikacjagry miejskienewsszkoleniateksty bibliotekarzy
Gamifikacja literatury pięknej w Książnicy Beskidzkiej
by BożenaGamifikacja literatury pięknej na smartfonach w połączeniu z bajkoterapią i biblioterapią w procesie kształtowania kompetencji czytelniczych. Taki był zakres tematyczny działań Książnicy Beskidzkiej w 2019 roku. Biblioteka zrealizowała projekt Od…
Projekty mobilności osób młodych i osób pracujących z młodzieżą z programu Erasmus + to bezpośrednie wsparcie dla inicjatyw, których celem jest nabywanie przez osoby młode i pracujące z młodzieżą nowych…
Dyskusyjny klub książki i prowadzenie spotkań na nim może wydawać się rzeczą prostą. Czy jednak naprawdę łatwo jest tak opracować omawianą książkę, żeby przeprowadzić o niej ciekawą dla uczestników, żywą…
Czy współczesna literatura hiszpańska to tylko uwielbiany na całym świecie Carlos Ruiz Zafón lub znany z monumentalnych powieści Ildefonso Falcones? A czy uosobieniem włoskiej literatury jest jedynie Umberto Eco i…
- dotacjeinnenews
Są środki na projekty infrastrukturalne dla instytucji kultury: Norweski Instrument Finansujący powraca!
by BożenaMasz gotowy projekt infrastrukturalny (budowlany)? Nie dostałeś dofinansowania z programów Infrastrukturalnych na ochronę zabytków lub przebudowę instytucji kultury (bibliotek, domów kultury)? A może chcesz po prostu wprowadzić zmiany w swojej…
Ciekaw jestem, co masz przed oczami gdy słyszysz “ochrona dziedzictwa lokalnego”? Może monotonny głos przewodnika, który co chwila musi uciszać grupę, by nikt nie przerywał jego monologu. A może znużenie…
Szukasz pomysłu na akcję związaną z odzyskaniem niepodległości? A może masz projekt, który wpisuje się w szeroko pojętą celebrację setnej rocznicy odzyskania wolności przez Polskę? Radzimy się pospieszyć, ponieważ już…
Spotkaliśmy się z lokalnymi bibliotekarzami w Ostrowi Mazowieckiej, aby przyjrzeć się specyfice pracy z seniorami. Podczas 5-godzinnego szkolenia „Biblioteka dla seniorów” poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: kim jest senior i jak…
Ostatnie miesiące przed przyjściem na świat dziecka i pierwsze miesiące po narodzinach to dla kobiet nieznana wcześniej rzeczywistość. Wśród wielu zmian, nowych emocji i obowiązków, pojawia się często samotność i…
Druk 3D jest coraz bardziej powszechny i coraz częściej wkracza do naszego życia. Technologia ta używana jest równie w bibliotekach, uczeniach, firmach, ale także swoje zastosowanie znajduje w innych działach.…
Podczas spotkania w całkiem sfeminizowanym gronie bibliotekarzy w Środzie Śląskiej wspólnie z uczestniczkami szkolenia omawiałyśmy to, w jaki sposób można przeprowadzić badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki. Także szlifowałyśmy podstawowe…
Większość bibliotek, z którymi miałem okazję współpracować na wielu płaszczyznach, otwarcie przyznaje, że posiada listę mailingową do czytelników, ale nigdy jeszcze jej nie wykorzystała do wysyłania newslettera. Jakie mogą być…
Komiks w bibliotece – jest to temat bardzo obszerny. Ale ciężko jest do niego się zabrać, jeżeli prawie nic nie wiemy na ten temat. Słowo komiks powstało z połączenia angielskich…
Mrok i groza w bibliotece… W pewnym spokojnym, położonym na uboczu miasteczku, stała Biblioteka. Nowoczesna, pełna światła i przestrzeni. Biblioteka, która uwielbiała przyjmować gości i która robiła wszystko, aby mrok,…
Ukraińcy w bibliotece w Szczecinie Szacuje się, że w Szczecinie mieszka około 30 tysięcy Ukraińców, którzy stanowią pokaźną grupę potencjalnych, nowych użytkowników biblioteki. Sam Szczecin liczy około 404 tysięcy mieszkańców,…
Biblioteka a biznesowe podejście do promocji? Przyciągnięcie oczu odbiorców do naszych treści w mediach społecznościowych to naprawdę duże wyzwanie. I nie mówię tylko o czasie, jaki należy poświęcić na stworzenie…
Wiele bibliotek posiada tablety. Pozyskane z programów dotacyjnych lub kupione za wysupłane z budżetu pieniądze urządzenia służą najczęściej do urozmaicania zajęć z użytkownikami. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno…
Targi Książki w Krakowie już tuż tuż! To świetna okazja, żeby spotkać prawie cały nasz zespół w jednym miejscu. Na stoisku A22 w hali Dunaj, 24 i 25 października będziemy…
Wydawać by się mogło, że Biblioteka to miejsce ciszy i spokoju, gdzie raczej trudno spotkać tzw. trudnego klienta. Nic bardziej mylnego. Kim jest trudny klient? Jak sobie z nim radzić…
Gatunek wymarły? Historia społeczeństwa już jakiś czas temu zamknęła rozdział subkultur. Socjologowie i antropolodzy są raczej zgodni w przeświadczeniu, że era grup skupionych wokół jednego stylu życia, ubioru i muzyki…
Czym jest dziedzictwo lokalne? Ile “coś” musi mieć lat, byśmy mogli określić to tym mianem? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać? Między innymi na takie pytania…
- innenewsszkolenia
Jesteś młodym bibliotekarzem do 26 roku życia? Ta ulga jest dla Ciebie!
by BożenaGrzegorz RutkowskiZerowy PIT dla młodych wszedł w życie z początkiem sierpnia. Zakłada większe oszczędności dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Jednym z celów programu jest zmobilizowanie młodych ludzi do…
Pierwszy kontakt dziecka z książką to nie tylko spotkanie ze sztuką, ale przede wszystkim z bezbrzeżnym światem kreowanym przez lektury. Jak wprowadzić w świat książki małego czytelnika? Trzeba pamiętać, że…
Pracując z ludźmi w bezpośrednim kontakcie, pracownicy doświadczają stresu kilkakrotnie częściej. Tendencja ta nie omija też pracowników bibliotek. W ramach szkolenia z pracy z tzw. „trudnym klientem” przyglądaliśmy się temu zagadnieniu, patrząc przez pryzmat warunków…
Szkolimy-Księgarzy.pl to ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy organizowany przez dystrybutora książek – OSDW Azymut i realizowany w partnerstwie z Good Books. Program będzie trwał cały rok i obejmie różne działania: szkolenia stacjonarne, poradniki wideo, internetowy…
Czytniki e-booków uatrakcyjnią ofertę biblioteki, nie będąc żadnym zagrożeniem dla tradycyjnego czytelnictwa. Uruchomienie nowej usługi wymaga jednak od bibliotekarzy znajomości rynku publikacji elektronicznych oraz sprzętu do ich czytania. Właśnie dlatego warto szkolić się w tym…
Biblioteki zaskakują! Z okazji Tygodnia Bibliotek zebraliśmy dla Was 10 zabawnych faktów na temat różnych bibliotek z całego świata. Przeczytacie tu o wypożyczaniu skór wilków i niedźwiedzi, o czyszczeniu czytelni z guano, o książkach oprawionych…
"Czegóż ci jeszcze brakuje, jeśli masz bibliotekę, a przy niej ogródek?" Cytat z Cycerona nasuwa się sam, gdy zbliżamy się do Biblioteki Publicznej w Szczawnie-Zdroju. Piękna pergola dająca zacienienie, ławki ustawione wśród pnących kolorowych róż i…
Ambitni i kreatywni pracownicy instytucji kultury, organizacji pozarządowych, badacze i menadżerowie mają takie same szanse na zdobycie pieniędzy na rozwój swoich projektów, co artyści zajmujący się danymi dziedzinami sztuki. Zasada jest prosta: co miesiąc stypendysta…
Ruszył tegoroczny nabór wniosków do jednego z najbardziej popularnych programów dotacyjnych. „Patriotyzm jutra” wychodzi naprzeciw wnioskodawcom, gwarantując im dużą swobodę – dzięki temu instytucje, które dotąd nawet nie myślały o zaangażowaniu w politykę historyczną, mogą…
Dyskusyjne Kluby Książki rosną w siłę. W całej Polsce jest ich już 1713, a co roku pojawiają się nowe. Dzisiaj przypominamy moderatorom i czytelnikom o programie dotacyjnym Instytutu Książki. DKK mogą już składać wnioski o…
W październiku przeprowadziliśmy w raciborskiej bibliotece szkolenie z e-czytania i wypożyczania czytników. Po trzech miesiącach od spotkania zaglądamy do Raciborza i sprawdzamy, jak sprawdza się nowa usługa. Z panią dyrektor Małgorzatą Szczygielską rozmawia Joanna Golczyk.
Interesujesz się grami? Masz doświadczenie w zarządzaniu projektami edukacyjnymi, kulturalnymi lub mobile’owymi? Do nowego projektu o nazwie Good Games, poszukujemy mistrza ogarniania rzeczywistości, uporządkowanego do granic bólu project managera, którego…
23 stycznia Łomża może i była oblodzona i oszroniona, ale w Centrum Edukacji Nauczycieli panowała gorąca atmosfera. Na szkoleniu “Projektowanie gier w szkole” spotkali się z nami konsultanci i nauczyciele bibliotekarze w Łomży, którzy żywo…
Przepis na dobre wydarzenie dla dzieci? Połączenie nowoczesnej rozrywki i najpopularniejszych postaci z książek. Mobilna gra inspirowana serią “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka łączy obie te cechy, dlatego też nie dziwi nas sukces…
Co to w zasadzie jest dziedzictwo lokalne? Ile “coś” musi mieć lat, byśmy mogli nadać mu to miano? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać? Między innymi na takie pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi…
W ciągu ostatnich lat księgarnie bardzo się zmieniły. Dzisiaj, podsumowując zeszłoroczne działania, zastanawiamy się nad rolą księgarzy - ich przyszłością i szansami, jakie tworzy ewoluujący rynek.
Jesteście ciekawi, co można zrobić z drukarką 3D w bibliotece? Zastanawiacie się, ile kosztuje taki sprzęt? O tym wszystkim mówiła Karolina Antkowiak podczas warsztatów w bolesławieckim Centrum Wiedzy. Uczestnicy spotkania mogli zrobić swoje pierwsze wydruki…
Czy nowe technologie to ogromna przeszkoda, czy wręcz przeciwnie, szansa dla bibliotek? Czy możliwe jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w promocji literatury, sztuki i kultury? Jak wirtualna rzeczywistość i technologia rozszerzonej rzeczywistości może zaktywizować użytkowników biblioteki?
Jeśli szukacie niebanalnych sposobów na promocję biblioteki, powinniście spotkać się z naszą Martą. Opowie Wam, jak działa reklama ambientowa, marketing czasu rzeczywistego i promocyjna partyzantka, którą można wdrożyć do polskiej biblioteki.
- książkinewsszkolenia
Współczesna literatura niemiecka na polskim rynku wydawniczym
by KalinaAnna Kierejewska„Cierpienia młodego Wertera” czy „Blaszany bębenek” bez wątpienia należą do kanonu literatury niemieckiej. Ale przecież nie samą klasyką żyje czytelnik! Literatura naszych zachodnich sąsiadów ma do zaoferowania tak dużo, że szkoda by było nie przyjrzeć…
Kiedy już mamy pomysł na projekt, który powali zespół sterujący na łopatki, trzeba go przybrać w szaty formularza wniosku. Dzisiaj przyglądamy się systemowi EBOI i doradzamy, jak poprawnie wypełnić wniosek do MKiDN.
- gry miejskienewswydarzenia
Jak zrobić grę terenową w szkole lub bibliotece?
by KalinaKalina DownarowiczCzy gry można projektować w szkole lub bibliotece? Od czego zacząć? Jak to sfinansować? Z kim współpracować? Dzisiaj piszemy o bibliotekarzach i nauczycielach, którzy mają te dylematy za sobą. Sprawdzamy, co udało im się zrobić…
Tym razem oddajemy głos nauczycielce, która stała za całym zamieszaniem. Pani Iwona była inicjatorką i pomysłodawczynią rozgrywki, namówiła na nią swoje otoczenie, zdobyła niezbędne środki i pilnowała przygotowań aż do samej premiery. Jej relacja jest…
Kolejna grupa Bibliotekarzy chce wyjść naprzeciw potrzebom czytelników stale weryfikując swoją ofertę, styl pracy i podejście, bo to daje nadzieję, a wręcz niemal pewność, że ta olbrzymia dawka potencjału, która drzemie w Z-etach i Y-grekach,…
W skutecznym pozyskiwaniu pieniędzy na projekty ważna jest dobra organizacja i zaplanowanie swoich działań w czasie. Dzisiaj piszemy o tym, jak stworzyć skuteczny wniosek do MKiDN, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu swojej aplikacji oraz…
Przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy nad nową ofertą, która zainspiruje Was do sięgania po innowacje i do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wprowadziliśmy wiele zmian i świeżych tematów oraz zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu ekspertów z różnych dziedzin.…
Chcemy się szkolić, ale jest nas za mało. To może porozumiemy się z innymi, podobnymi bibliotekami, i razem zorganizujemy szkolenie? Z takiego założenia wyszli bibliotekarze z ośmiu bibliotek, m.in. ze…
Czy projektowanie gier w polskiej szkole jest możliwe? Oczywiście, że tak! Nasi edukatorzy i game designerzy odwiedzili Piekary Śląskie i przeprowadzili bardzo ciekawe warsztaty z tamtejszą młodzieżą.
- newsszkolenia
Czytniki e-booków w bibliotece. Nowe wyzwania, nowe możliwości.
by KalinaJoanna GolczykCzy e-booki i czytniki zagrażają tradycyjnej bibliotece? Jak przygotować do e-czytelnictwa użytkowników biblioteki i samych bibliotekarzy? I w końcu czy ta nowa usługa nie spowoduje, że bibliotekarze stracą pracę? Na te ważne pytania odpowiedzieliśmy sobie…
- gamifikacjagry miejskienews
„Reguła Meyera” – kryminalna gra miejska we Wrocławiu
by KalinaKalina Downarowicz20-ego października odbędzie się we Wrocławiu dochodzenie na wielką skalę. Tym razem bibliotekarze z MBP Wrocław zaprojektowali grę, której kanwą są poczytne kryminały Katarzyny Bondy.
- gamifikacjagry miejskienewswydarzenia
Bibliokreacje 3.0 – gry i nowe technologie w bibliotece
by KalinaKalina DownarowiczW Wałbrzychu odbyła się konferencja Bibliokreacje 3.0, podczas której zaprezentowano arsenał nowoczesnego bibliotekarza. Uzbrojony w smartfon i innowacyjne oprogramowanie tworzy gry mobilne wykorzystujące multimedia. To on uczy dzieciaki, jak projektować gry i otwiera przed nimi…
Czy lepiej zapraszać do biblioteki telewizyjnych celebrytów czy pisarzy? A jeśli już pisarzy to których – znanych czy tych debiutujących? A może reporterów lub podróżników? Kogo najbardziej potrzebują nasi czytelnicy…
Po kilku dniach konferencji, wielu rozmowach z bibliotekarzami, pracownikami bibliotek z całej Europy i świata muszę nie bez pewnego rodzaju dumy stwierdzić, że MY, bibliotekarki i bibliotekarze z Polski, nie mamy się tak naprawdę czego…
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił specjalny program Moniuszko 2019 - Promesa, którego celem jest upowszechnienie wiedzy o życiu i twórczości tego kompozytora. Przeczytaj jak aplikować, by otrzymać dotację na swój projekt.
Zakurzone książki wydane w czasach, gdy większość z nas nie umiała jeszcze czytać? Miękkie kapcie chroniące froterowane podłogi? Karcące spojrzenia pań wychwytujących każdy szept? Zapomnijcie o tym. Biblioteki mają dla nas więcej niż sądzimy. Dzisiaj…
"Rozmowy zamiejscowe" to konkurs skierowany do twórców z miast średniej wielkości. Jego tematem jest szeroko rozumiana muzyka i dźwięki. Na realizację swojego pomysłu można otrzymać nawet 40.000 zł.
Jakie najbardziej zaskakujące wyzwanie z czytelnikami mają bibliotekarze? Chociażby to, że stałe klientki zadłużają książkę… A dlaczego? Okazuje się, że po wiernej czytelniczce książkę przejmują kolejne 3-4 osoby. Osoby najbliższe z otoczenia, czyli mama, babcia,…
Konkurs super-aktywny bibliotekarz jest skierowany do pracowników bibliotek, którzy są zaangażowani w swoją pracę. Ideą jest dzielenie się swoimi doświadczeniami ze środowiskiem i inspirowanie innych do działania.
Czy biblioteka może stanowić azyl? Oczywiście. Przecież znajdujmy w niej bezcenną ciszę i święty spokój. A czy wiecie, że użytkownicy irlandzkiej biblioteki ucinają sobie drzemkę między półkami książek? Kapsuły snu to odpowiedź na ich potrzeby.
Nie wiecie co robić w czerwcu? Grać! Prezentujemy cztery najnowsze gry miejskie stworzone w oparciu o nasze oprogramowanie i metodykę. Za każdą rozgrywką stoją pełni pasji bibliotekarze, którzy używają nowych technologii w swojej codziennej pracy.
Książnica Karkonoska zorganizowała konferencję dla bibliotekarzy z Polski, Niemiec i Czech. Mieliśmy okazję wziąć w niej czynny udział oraz przygotować grę mobilną, w którą zagrali uczestnicy spotkania. Zobaczcie jak było!
Czy księgarze oraz bibliotekarze zmagają się z podobnymi problemami? Gdy poziom czytelnictwa w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie, na pewno warto by integrowali się i wymieniali pomysłami. II Ogólnopolski Kongres Biblioteczno-Wydawniczy właśnie temu służył.
Tegoroczna wiosna, szybciej niż zwykle przerodziła się w lato, co może wpływać na nas wszystkich. Upały przywołują wspomnienia wakacji, wzbiera ochota na grillowanie i wylegiwanie się plackiem na plaży. Z…
Klub książki to miejsce, w którym dyskutuje się o wybranych lekturach, nawiązuje się nowe znajomości i organizuje spotkania autorskie. Przy okazji premiery komedii "Book Club" piszemy o Dyskusyjnych Klubach Książki, które działają prężnie w całej…
Szkolenia dla bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury. Przedstawiamy ofertę tematyczną na 2018 rok: gry w instytucji kultury, animacja czytelnictwa, marketing i social media, prawo, nowe technologie, literatura dla dorosłych i dzieci.
Księgarzy zainteresowanych rozwojem swojej branży zapraszamy do zapisów na seminarium "Księgarnia przyszłości", które odbędzie się na Warszawskich Targach Książki. Porozmawiamy o innowacjach i trendach, które oddziałują na ich codzienną pracę.
Jeżeli Górny Śląsk kojarzy Wam się ze zindustrializowanymi miastami pełnymi smogu, to polecamy odwiedzić Rybnik. Oczarowała nas olbrzymia ilość zieleni i wrażenie kameralności w mieście liczącym ponad 140 tysięcy mieszkańców.…
Za nami Targi Nowych Technologii „Media Tent” w Gliwicach. Tegoroczna edycja była już piątą zorganizowaną pod tym szyldem. Na zaproszenie organizatorów wzięliśmy w niej udział, prezentując mobilne gry miejskie dla…
Innowacja może czyhać wszędzie. Czy wiedzieliście, że za założenie konta bankowego można otrzymać… stronę internetową? Wydaje się, że to kolejna szansa dla bibliotek, żeby w dość tani sposób założyć nowoczesną…
Czy istnieje lepsze połączenie niż kawa i książka? Jeżeli w ramach relaksu uwielbiacie rozłożyć się wygodnie w fotelu, wybrać odpowiednią lekturę z półki i rozkoszować się słowem oraz napojem, to…
Mobilne gry miejskie W najbliższy piątek i sobotę spotkacie nas w Gliwicach na Targach Nowych Technologii Media Tent – Smart Life. Tym razem będziemy prezentować się pod nazwą Mobilne Gry Miejskie…
Gry terenowe wśród zadań kwalifikowanych konkursu „Niepodległa” to jeden z większych programów dotacyjnych, do jakiego można składać aplikację o dofinansowanie projektów historyczno-kulturalnych. Na świętowanie 100-lecie odzyskania niepodległości przeznaczono aż 6…
… tyle właśnie będzie wolnych niedziel, w które Polacy zostaną siłą odstawieni od galerii handlowych. Bibliotekarz jest jak surfer Podczas spotkań z bibliotekarzami, które odbywam w ramach szkoleń, warsztatów czy…
Wertując excelowe dokumenty i analizując statystyki, natknęliśmy się na ciekawe dane. Odkryliśmy, że 93% pracowników merytorycznych polskich bibliotek stanową panie! Na 16400 bibliotekarzy aż 15282 to przedstawicielki płci pięknej. Niezależnie…
Właśnie zaczyna się Międzynarodowy Tydzień E-książek. Z tej okazji 6-ego marca w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się konferencja poświęcona różnym aspektom nowoczesnej e-książki. Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem „Moda i…
[AKTUALIZACJA] Skończyliście składać wnioski do programów MKiDN dysponowanych przed Instytut Książki? Myślicie, że to koniec dotacji na kulturę na ten rok? Nic bardziej mylnego! Trwają właśnie nabory do projektów patriotycznych, których…
Hej debiutanci i marzyciele! Ludzie pióra i klawiatury! Lirycy i poeci! Prozaicy i beletryści! Eseiści, reporterzy, biografowie! Tłumacze i wydawcy! Ruszył program dotacyjny MKiDN „Literatura” skierowany właśnie do Was –…
Dużo czytasz, znasz języki obce, lubisz się dzielić wiedzą? Good Books szuka do płatnej współpracy BIBLIOTEKARZY do tworzenia treści i zarządzania nimi na potrzeby strony www, SEO/SEM i projektów online. Oczekujemy, że: masz…
Ostatnio pisaliśmy o projektach patriotycznych i 15 mln zł dla bibliotek i instytucji kultury. Tym razem przyglądamy się, skąd można wziąć pieniądze na akcje skierowane do dzieci i młodzieży. Oczywiście…
Good Books szuka do współpracy REDAKTORA do tworzenia treści i zarządzania nimi na potrzeby strony www, SEO/SEM i projektów online. Oczekujemy, że będziesz redagował teksty, wypełnisz treścią goodbooks.pl, poradzisz sobie z…
Marzy Ci się gra mobilna w Twojej bibliotece? Nie wiesz jak się za to zabrać? Z tego artykułu dowiesz się czym są gry mobilne, jak wygląda proces ich tworzenia i…
Goodbooks.pl poszukuje do swojego zespołu we Wrocławiu stażysty, płci dowolnej. Reprezentanta pokolenia X, Y, Z, Alfa do ogarniania szarej rzeczywistości projektowo-szkoleniowej w zakresie promocji czytelnictwa i nowych technologii, zwłaszcza tworzenia i obsługi…
Zmiany w przepisach o przetwarzaniu danych osobowych zbliżają się wielkimi krokami. Zostało coraz mniej czasu na wdrożenie ich w swoich firmach i placówkach. Warto pamiętać, że nowe regulacje dotyczą wszystkich,…
Pod koniec grudnia MKiDN ogłosiło listę programów dotacyjnych na 2018 rok. Termin składania wniosków upływa 31 stycznia 2018 r., czyli został niecały miesiąc na aplikowanie o ministerialne granty. Wśród ogłoszonych…
Na 10-lecie naszej działalności do współtworzenia oferty szkoleń i warsztatów na 2018 r. zaprosiliśmy doświadczonych fachowców i ekspertów z różnych dziedzin, dzięki którym możemy zaoferować Państwu jeszcze praktyczniejszą wiedzę.…
Dojazd z Rzeszowa do Szczecina to nie lada wyzwanie. Postanowiliśmy zatem pokonać tę trasę na dwie etapy z odpoczynkiem we Wrocławiu. Dziś nadajemy z Książnicy Pomorskiej, w której z zachodniopomorskimi…
Listopadowa pogoda nie rozpieszcza gamifikatorów. Dziś na południowo-wschodnim krańcu Polski, w Wojewódzkiej Bibliotece w Rzeszowie, bibliotekarze Podkarpacia mierzyli się z fińskim oprogramowaniem do gamifikowania treści na smartfony oraz polską metodyką…
16-ego listopada w czeskiej Karwinie odbyło się spotkanie z Marcinem Skrabką z Good Books, niezależnym specjalistą od wydawania i promowania czeskiej i słowackiej literatury w Polsce. Była to część projektu „……
Do końca naszego tourne pozostało już tylko 5 spotkań. Na sam koniec zostawiliśmy sobie najodleglejsze (od Wrocławia) rejony Polski. Dziś z niemałymi przygodami dotarliśmy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białymstoku.…
Krakowskie Międzynarodowe Targi Książki to prawdziwe święto literatury. W ciągu czterech dni spotykali się ze sobą wydawcy, autorzy, księgarze, bibliotekarze i czytelnicy. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam Good Books. Wykład…
Gra w czytanie na smartfonie Przed nami 21. Targi Książki w Krakowie. Już 27-ego października (piątek) o godz. 11:00, w Sali Lwów B, Marcin Skrabka z Good Books wygłosi wykład…
FAM – 15.10.2017 W niedzielę 15 października odbyła się druga edycja Forum Aplikacji Mobilnych w Warszawie. Na zaproszenie Fundacji Culture Shock Good Books pokazywało jak wykorzystywać nowe technologie na polu kultury…
FAM – 2 Forum Aplikacji Mobilnych Pogranicze kultury i nowych technologii to terytorium Good Books, dlatego nie mogło nas zabraknąć na liście gości tegorocznej edycji FAM. Już 15-ego października, w…
Czy da się zrobić z książki grę? Jak przełożyć liniową fabułę na skomplikowaną rozgrywkę, która każe graczowi podejmować decyzje i daje mu wiele możliwości pokierowania losami bohatera, w którego się…
Uczymy się… Zawitaliśmy do Biblioteki Śląskiej w Katowicach, żeby porozmawiać o tym, czym jest gamifikacja, uczyć się i… grać. Wspólnie z Karolem Baranowskim z krakowskiej Arteteki oraz bibliotekarzami z Górnego…
Kolejna odsłona naszych podróży po bibliotekach wojewódzkich rozpoczynamy w październiku. Dziś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach inaugurujemy jesienną edycję warsztatów z gamifkowania literatury pięknej na smartfonach. Z uśmiechem na…
Millenialsi i „Pokolenie Z” Przyciąganie młodych pokoleń do bibliotek i zachęcanie ich do sięgania po książki nie jest łatwym zadaniem. Wychowani w wirtualnej rzeczywistości, pobudzani niezliczoną ilością bodźców, nastawieni na…
Już dziś o g. 10.00 w Infopunkcie Barbara, (ul Świdnicka 8B), startuje pierwsza edycja Akademii Dobrego Księgarza, którą organizujemy wspólnie z fundacją Kukatko. W Akademii Dobrego Księgarza spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak prowadzić…
Ostatnim przystankiem podczas naszej wakacyjno-gamifikacyjnej wycieczki po Polsce jest Poznań. Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, mieliśmy okazję spotkać się z wielkopolskimi bibliotekarzami, którzy zdecydowali…
Kolejny dzień i kolejne miasto. Niczym kapela rockowa przemierzamy Polskę niosąc wieść o gamifikacji literatury na smartfonach. Wczoraj w Warszawie bylo upalnie a dziś w Lublinie pada. Od rana, rzęsiście.…
Poranek wczesny, Jadę pospiesznym, Wprost do Warszawy, Załatwiać sprawy… chciałoby, się rzec słowami Juliana Tuwima, który dość kolorowo opisał swoją podróż z Łodzi do Warszawy właśnie. Dziś, w upalny lipcowy dzień, z programem…
Z gamifikacją w sercu przemierzamy Polskę. Wczoraj zajadaliśmy się piernikami w Książnicy Kopernikańskiej a dziś zawitaliśmy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. To własnie w Opolu w ubiegłym roku podczas…
Tuż po zakończeniu wczorajszych warsztatów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece w Bydgoszczy udaliśmy się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, gdzie dziś, znów ewangelizujemy bibliotekarzy z zakresu gamifikacji. Mimo niemiłosiernego…
Warsztaty z gamifikowania książek rozkręcają się na dobre. Czy Herkules używałby smartfona, żeby wykonać swoje prace:)? Może zadzwoniłby do Atlasa w kwestii jabłek, zrobił selfie w ogrodzie Hesperyd i zamówił…
Wczoraj byliśmy w Zielonej Górze a dziś odwiedzamy północną część województwa lubuskiego, czyli miasto siedmiu wzgórz, znane także pod nazwą Gorzów Wielkopolski. Tym razem bibliotekarze północnych lubuskich rubieży zdecydowali się…
Drugi przystanek na szlaku programu stypendialnego Ministra KiDN przypada w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze. W upalne majowe przedpołudnie, bibliotekarzom w południowej części województwa lubuskiego przyszło się…
W dniach 16-17 lutego 2017 r. odbyło się II Metropolitalne Forum Kultury poświęcone bibliotekom jako ośrodkom kultury lokalnej. Podczas pierwszego dnia spotkań, w Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury przedstawiciele bibliotek…
Diagnozowanie i ewaluowanie potrzeb szkoleniowych oraz budowania polityki i strategii szkoleniowych stanowią obecnie jedno z największych wyzwań dla edukacji i podnoszenia kompetencji bibliotekarzy. Chcąc pomóc bibliotekarzom w tym zakresie Good…
30 listopada odbyło się seminarium Myśl nieszablonowo, działaj innowacyjnie poświęcone nowatorskim działaniom w projektach kulturalnych. Salę konferencyjną w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 w Warszawie wypełniło 61 osób (reprezentujących…
Podczas ubiegłotygodniowego 11 Forum Młodych Bibliotekarzy, które tym razem odbywało się w Opolu prowadziliśmy warsztaty z zakresu gamifikowania literatury pięknej na urządzeniach mobilnych. Przewodnie hasło tegorocznego forum – W bibliotece…
To tylko jedno z wielu wyzwań, przed którym stają dziś moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki. Idea klubów czytelniczych przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat moderatorzy…
Poszukiwanie informacji o literaturze w Telewizji Polskiej nie jest proste. Czy wiecie, że od poniedziałku do piątku, w TVP 1 i TVP 2 między g. 16.00 -22.00, czyli wtedy kiedy najwięcej ludzi…
Przy okazji kwietniowego święta książki na światło dzienne ujrzało kilka ciekawych raportów, które starają się analizować z różnych perspektyw stan czytelnictwa w Polsce. Pierwszy, to oczywiście raport realizowany przez TNS…
Wiadomo nie od dziś, że wydawnictwa każdą książkę przedstawiają jako bestseller. Czy jednak biblioteka powinna kupować wszystkie książki, które według wydawcy mają ten status? Jak bibliotekarze mają oddzielić przysłowiowe ziarno od plew? Gdzie…
Zorganizowanie i prowadzenie spotkań autorskich to jedna z podstawowych aktywności służących promocji czytelnictwa i audience development w instytucjach kultury. Nie jest to jednak tak proste jakby mogło się na pierwszy…