Jako zespół Fundacji Good Culture współpracujemy kolejny już rok z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu i razem organizujemy konferencję dla bibliotekarzy „Bibliokreacje 8”! Tak, to…
inne
Kilka tygodni temu odbył się bezpłatny webinar dotyczący zagadnienia lady bibliotecznej – jej roli, funkcji i możliwościach w przestrzeni bibliotecznej. Lada jest może być świetnym narzędziem usprawniającym pracę bibliotekarza, ale…
W dniu 24 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się warsztaty tworzenia książki tunelowej. Uczestnicy pracowali warsztatowo w kilkuosobowych zespołach. W efekcie tych działań powstało 6 przestrzennych książek.…
Wyobraź sobie, że „twój umysł zmienił się w pokój, w którym dwadzieścia odbiorników radiowych, każdy nastawiony na inną stację, ryczy głosami i muzyką. Radia nie mają wyłączników ani nie da…
W bazie archiwów na stronie Centrum Archiwistyki Społecznej znajduje się już 716 rekordów! I ta liczba cały czas rośnie. Wiele archiwów społecznych jest prowadzonych właśnie przy bibliotekach. Ale jak się…
W przyszłym tygodniu spotykamy się online z architektem Grzegorzem Kłodą, aby porozmawiać o architekturze małych bibliotek / filii bibliotecznych. Twoja biblioteka nie planuje się rozbudowywać ani robić remontów? Nic nie…
Koncepcja zrównoważonego rozwoju opiera się na idei, że rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczny powinien przebiegać równocześnie, z poszanowaniem potrzeb i możliwości obecnych i przyszłych pokoleń. W 2015 roku państwa członkowskie…
- inne
Jak fotografować książki? 10 pomysłów na zdjęcia książek na Instagramie biblioteki
by GabrielaGabriela KwartaProwadzisz profil na Instagramie? Potrzebujesz zrobić atrakcyjne zdjęcia nowości książkowych? Skoro to czytasz, to znaczy, że wiesz jak ważny jest aspekt wizualny w promocji czytelnictwa! Wiadomo, książki nie ocenia się…
- inne
Citizen science – większa aktywność społeczności lokalnej przez zaangażowanie w naukę
by GabrielaAnna WierzbickaW Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu 14 lutego odbyło się szkolenie na temat nauki obywatelskiej zwanej też społeczną (citizen science). Pracownicy bibliotek i arboretum mieli okazję spotkać się…
Już jutro spotykamy się online z architektem Grzegorzem Kłodą, aby porozmawiać o architekturze współczesnych bibliotek. Twoja biblioteka nie planuje się rozbudowywać ani robić remontów? Nic nie szkodzi! Mimo, że będziemy…
Lublin to niekwestionowana stolica nowoczesności w obszarze bibliotecznego designu w Polsce. Jak to możliwe? Dzięki niesamowitym projektom architekta Grzegorz Kłody i jego biura architektonicznego GK-Atelier. Musieliście natrafić w sieci na…
Razem z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną „Biblioteką pod Atlantami” w Wałbrzychu zapraszamy do udziału w konferencji „Bibliokreacje 7, czyli muzyka w bibliotece”, która odbędzie się 22 września 2022 r.…
- inne
HR w bibliotece: Jak motywować pracowników? Poznaj 5 skutecznych sposobów!
by GabrielaGabriela KwartaKiedy myślimy o motywowaniu pracowników zazwyczaj pierwsze, co przychodzi nam do głowy, to bonusy finansowe. Jednak wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja bibliotek i innych instytucji kultury – nie jest łatwo…
Polacy słuchają coraz więcej podcastów. Z roku na rok zainteresowanie tym formatem rośnie – nie tylko wśród słuchaczy, ale i wśród twórców. Nic więc dziwnego, że także instytucje kultury próbują…
Tak, tak, wakacje są po to, żeby odpocząć od pracy. Ale co innego, jak się lubi swoją pracę! I gdy chodzi o biblioteki, które przecież uwielbiam odwiedzać także poza działaniami…
Na pewno nie raz będąc na zakupach w swoim lokalnym supermarkecie denerwowaliście się na to, że znowu zmienił się rozkład produktów na półkach. Albo zdarzało się Wam kupić coś, czego…
- Badania i raportyinne
„Modyfikacje projektów w kulturze” – weź udział w ankiecie badawczej!
by Łukasz BraunZapraszamy do udziału w ankiecie „Modyfikacje projektów w kulturze”. Celem badania ankietowego jest zebranie informacji dotyczących modyfikacji projektów, ich powodów, zakresu modyfikacji i sposobu przeprowadzenia. Jestem doktorantką na Wydziale…
Dotacje na cyfryzację instytucji kultury umożliwiają poszerzenie jej oferty kulturalnej i poprawę jakości organizowanych przez nią wydarzeń. To nie tylko zakup profesjonalnego sprzętu do prowadzenia streamingów, webinarów i wydarzeń hybrydowych.…
Jako bibliotekarz dobrze wiesz, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. To również miejsce, do którego ludzie przychodzą porozmawiać o literaturze, znaleźć rozwiązanie swoich problemów albo po prostu odpocząć. Tak,…
Temat „Kształtowanie postaw czytelniczych u dzieci w wieku od 0 do 6 lat”, choć wydaje się być szeroko omawiany nie tylko w środowisku bibliotekarzy, ale też nauczycieli i rodziców, wciąż…
Projekt badawczy „Zarządzanie ryzykiem projektu kulturalnego z wykorzystaniem Scruma” to część pracy doktorskiej na ten sam temat. Do badania zapraszamy domy, centra i ośrodki kultury, a także muzea, które realizują…
- inne
Oferta kulturalna dla osób ze szczególnymi potrzebami w bibliotece
by Łukasz BraunPaweł Szczyrski„Oferta kulturalna dla osób ze szczególnymi potrzebami w bibliotece” to temat szkolenia, które odbyło się 5 maja 2022 roku. W spotkaniu w OW ALFA w Rewalu udział wzięła kadra zatrudniona…
Sport i promocja czytelnictwa idą ze sobą w parze, co potwierdzają projekty realizowane w Polsce i na świecie. Panowie (w każdym wieku) niestety czytają mniej od kobiet. Ten smutny fakt…
- inneszkolenia online
Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne
by Łukasz BraunMarcin MusiałPytania o to czym jest lokalne dziedzictwo i po jakie narzędzia mogą sięgać biblioteki publiczne, by podejmować kroki na rzecz jego zachowywania, stały się osią szkolenia zatytułowanego „Biblioteka jako instytucja…
Wielkanoc nie jest może tak hucznie obchodzona, jak Boże Narodzenie, ale wciąż to jest ważne święto w Polsce. Choć sami Polacy wyznają różne religie, to przynależność do zachodnioeuropejskiej (a dokładniej:…
- innenews
Biblioteka bezglutenowa 2022 – Wasze wiersze, przepisy i zdjęcia
by Łukasz BraunŁukasz BraunBiblioteka Bezglutenowa 2022 to druga edycja konkursu w ramach projektu, który stworzyliśmy wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Tylko w tym roku półki bezglutenowe pojawiły…
W dzisiejszych czasach coraz trudniej odnaleźć się nam w gąszczu medialnych treści. Każdy z nas może paść ofiarą fake newsów – czyli nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji. Fake newsy – webinarium…
Przed nami czas Świąt i Nowego Roku. Z tej okazji składamy życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, radości i odpoczynku w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Niech nadchodzący 2022 rok przyniesie nowe,…
Aktywne, ciekawskie, skłonne do zadawania pytań, ruchliwe przedszkolaki pokochają książki wówczas, kiedy będą mogły ich doświadczyć wszystkimi zmysłami. Kreatywność, mała motoryka, dużo brudzenia i świetna zabawa Czyli spotkania literackie podczas…
- inne
Mężczyzna w bibliotece: dlaczego panowie czytają mniej od kobiet (i jak temu zaradzić?)
by Łukasz BraunŁukasz BraunMężczyzna w bibliotece to nieczęsty widok? Przeprowadzane co roku przez Bibliotekę Narodową badania i będący ich wynikiem raport potwierdzają to, z czego bibliotekarze stykający się codziennie z czytelnikami dobrze zdają…
Program dotacyjny MKiDN Partnerstwo dla Książki 2022 to najważniejszy program dla bibliotek publicznych. Finansowanie mogą uzyskać nie tylko projekty dotyczące animacji, ale również projekty szkoleniowe, które poszerzą zakres kompetencji i…
Trzeci kwartał roku to tradycyjnie czas, kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza kolejne edycje programów dotacyjnych. Partnerstwo dla książki, Promocja Czytelnictwa, Edukacja Kulturalna i Kultura Dostępna to źródła finansowania,…
Ostatniego dnia września mieliśmy przyjemność po raz kolejny w tym roku odwiedzić Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Świdniku. Przyczynkiem do wizyty było ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Biblioteka 2077”. Był on…
Na finiszu wakacji na szkoleniu pn: “Planowanie i organizacja wydarzeń dla dzieci w bibliotece” organizowanym przez Bibliotekę z Murowanej Gośliny w ramach programu Kultura w sieci spotkało się online ponad…
Na chwilę przed rozpoczęciem wakacji zebraliśmy w Good Books miłośników książek dziecięcych, podczas otwartego szkolenia on-line pn.: Animacje czytelnicze dla dzieci w bibliotece – jak zorganizować, prowadzić, promować. Podczas tego…
Jak czytać siebie, jak czytać innych – praca z trudnym klientem, wypalenie zawodowe. – to tytuł szkolenia, zorganizowanego dla Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu,…
Szkolenie „Fake newsy w bibliotece: jak przed nimi się obronić i nauczyć się myśleć krytycznie? Wyszukiwanie rzetelnych źródeł informacji i factchecking„ powstało, aby uczulić bibliotekarzy na problem fake newsów. W…
Jak rozmawiać z młodzieżą o tradycji i tożsamości narodowej? Wielu z nas ma zakodowane w głowach, że tradycja to temat nudny i skostniały – ot, taki skansen, w którym zatrzymał…
Grywalizacja literatury grozy na przykładzie H. P. Lovecrafta (1890-1937) to świetny sposób na promocję czytelnictwa. Szczególnie, że uniwersum stworzone przez autora nazywanego niekiedy ojcem współczesnego horroru wciąż jest źródłem wielu…
Słowo “biblioteka” bez wątpienia idzie w parze ze słowem “kreatywność”. Dowody na słuszność tego twierdzenia znaleźć można w absolutnie każdej z nich. W jaki sposób wzmocnić kreatywność w bibliotekarzach? Jak…
Połowa czerwca, pierwsze tak ciepłe dni w roku i najdłuższe. Wkrótce Noc Świętojańska, noc magii i czarów! Jak świętuje ją Twoja biblioteka? Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzący weekend…
Byliśmy już w dziesiątkach bibliotek i domów kultury, muzeach, galeriach i szkołach. Teraz zamarzyło nam się pójść jeszcze dalej i postanowiliśmy namieszać w naukowych przestrzeniach. Mając na uwadze ideę gamifikacji…
8 maja to pierwszy dzień XVIII Tygodnia Bibliotek, a zarazem Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Drodzy Bibliotekarze! Z tej okazji w imieniu całego naszego zespołu pragniemy złożyć Wam najlepsze życzenia.…
Biblioteka na TikToku? Jak najbardziej! W poprzednim artykule na temat możliwości wykorzystania aplikacji TikTok w bibliotece wskazaliśmy szereg korzyści, które może przynieść zaistnienie biblioteki na TikToku. Jednak co dalej? Jakie…
Patroni Roku 2021 zostali ustanowieni decyzją rządu. W nawiązaniu do tej decyzji Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej organizuje konkurs grantowy, który poświęcony jest tej tematyce. Celem zgłaszanych projektów powinno być…
“TikTok pokonał Facebooka! Ulubiona aplikacja nastolatków. To już nie jest zabawka. Aplikacja, która uzależnia.” To tylko niektóre z entuzjastycznych nagłówków dotyczących aplikacji-zjawiska, której popularność na przestrzeni ubiegłego roku poszybowała w…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Rocznica COVID-19 w bibliotece. Jak było i jak jest teraz?
by BożenaBożena KorolDokładnie rok temu, 11 marca polski rząd zawiesił wszystkie zajęcia w placówkach oświatowych na dwa tygodnie (do 25 marca), żeby zapobiec rozpowszechnianiu wirusa COVID-19. Biblioteki jeszcze wtedy pozostawały otwarte. 15…
Krośnieńska Biblioteka Publiczna nie traciła czasu w wakacje i w gorącym lipcu szkoliła się z Animacji i promocji czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej, żeby zaskakiwać swoich czytelników i zdobywać nie-czytelników z…
W 1971 r. Zbigniew Wodecki dopiero rozpoczynał swoją karierę muzyczną. W tym roku mija 50 lat od premiery jego słynnego przeboju pt. „Zacznij Od Bacha”. Skąd taki pomysł na tytuł…
Good Books i Good Games od blisko 15 lat zajmuje się podnoszeniem kompetencji kadr kultury i edukacji poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów oraz wdrażanie innowacji do bibliotek, muzeów i ośrodków…
- innenews
Podpisz petycję: Szczepienia przeciw COVID-19 dla Bibliotekarzy!
by GabrielaGabriela KwartaDziś szczególny dzień dla każdego Bibliotekarza. Czyli Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy! Przytulenie to sposób okazania życzliwości, który jest nie tylko miły, ale również wpływa korzystnie na zdrowie – redukuje stres…
Masz czas i ochotę, aby nauczyć się czegoś nowego? Mamy dla Ciebie różnorodne webinaria, które odbędą się w marcu! Nasi specjaliści opowiedzą jak pisać wnioski, promować czytelnictwo online, pracować z…
Atrakcyjna i angażująca oferta dla Seniorów w bibliotece i instytucji kultury, zaangażowani odbiorcy a raczej uczestnicy – kreatorzy, możliwość przepływu i wymiany inspiracji, wiedzy, doświadczeń, a w trudniejszych momentach wsparcie,…
5 października w godzinach porannych w miejscowości Pasztowa Wola zebrała się grupa bibliotekarek, której ciekawość świata i nowych technologii nie zna granic. Nic więc dziwnego, że z ogromną przyjemnością rozpocząłem…
Ukraińskie biblioteki mają dużo pomysłów, starają się je wcielać w życie i robić wszystko, co jest w mocy bibliotekarzy, nawet kiedy nikt tego nie finansuje. Centralna Miejska Biblioteka w Dnieprze,…
522 biblioteki, które wysłały do nas ponad 300 wierszy, 183 przepisy i 54 zdjęcia. Takim oszałamiającym wynikiem zakończył się konkurs naszego projektu Biblioteka Bezglutenowa! Przeczytajcie relację, zobaczcie mapę Bibliotek Bezglutenowych…
Artykuł z cyklu ciekawostki technologiczne! Chcę pokazać Wam dzisiaj jak działa reMarkable. To tablet graficzny dla każdego, kto myśli wizualnie, notuje wszystko, co ważne, chce mieć wszystkie notatki w jednym…
Do zespołu Good Books/Good Games poszukujemy marketing managera, który będzie prowadził działania trade marketingowe w zakresie mobilnych gier terenowych i różnorodnych projektów szkoleniowych dla kadr kultury. Może to oferta pracy…
Według Pawła Tkaczyka grywalizacja to celowa zmiana zachowań ludzi poprzez zastosowanie mechanizmów znanych z gier. Technika ta bazuje na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych wyzwań, rywalizacji, współpracy itp. Poza…
Do zespołu Good Games poszukujemy osoby, która będzie prowadziła samodzielne realizacje mobilnych gier terenowych (i internetowych) w aplikacji ActionTrack. Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, jeżeli jesteś ze świata kultury lub…
Do naszego zespołu poszukujemy specjalisty, który będzie prowadził działania trade marketingowe w zakresie mobilnych gier terenowych (i internetowych) oraz dla oprogramowania ActionTrack. Może to oferta pracy właśnie dla Ciebie? Jeśli…
Przez ostatnie pół roku zorganizowaliśmy już ponad 100 szkoleń online! Okazało się, że taka forma edukacji ma swoje dobre strony. Dzięki niej wszyscy zdobyliśmy nowe umiejętności i nauczyliśmy się… uczyć.…
Kiedy teatry, muzea, ośrodki kultury czy sale koncertowe pozostają zamknięte – okazuje się, że właśnie bibliotekarze trwają nieprzerwanie na swoich stanowiskach. Niestandardowo, nie wewnątrz biblioteki, ale jednak! Zobacz jak działa…
Komunikacja w zespole, która nacechowana jest agresją, konfrontacjami, przemocą, nie jest łatwym tematem. Jednak znajomość objawów mobbingu i mowy nienawiści jest niezbędna, aby zespół mógł się bronić a kadra zarządzająca…
W związku z obecną sytuacją większość szkoleń Good Books przeniosło się do wirtualnej przestrzeni online. Co jest w tym dobrego? To, że możemy zaprosić na nie Was – bibliotekarzy z…
Szkolenie „Druk 3d w bibliotece” dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się 25 września 2020 roku. Można by się zastanawiać, czy połączenie druku 3d i biblioteki jest możliwe. Jak to zrobić?…
W obecnej sytuacji współczesnego managera instytucji kultury czeka mnóstwo wyzwań. COVID przyniósł konieczność szybkiego przeniesienia działań kulturalnych do przestrzeni wirtualnej. A to wymaga zmiany sposobu działania. W związku z tym…
Nasz partnerski projekt, realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci pt. „Praca online w instytucji kultury – kompetencje społeczne i emocjonalne w pracy…
- innenews
Biblioteki szkolne w czasie epidemii – regulamin, pomysły, rady [aktualizacja 27.08]
by GabrielaGabriela KwartaJuż za tydzień rozpoczyna się nowy rok szkolny i otwierają się biblioteki szkolne. Czy wiemy jak powinny działać w czasie epidemii? Czy jesteśmy na to gotowi? Jak możemy pomóc sobie…
Bez ciasteczek, gofrów, chleba żyć się nie chce, lecz tak trzeba, kiedy w brzuszku coś nie działa. Są w nim dziwne przeciwciała, co celiakię wywołują, glutenu nie tolerują. Więc na…
Celiakia, choroba Dühringa, nietolerancja laktozy. Coraz więcej osób zmaga się z różnorodnymi alergiami pokarmowymi. Czy w bibliotekach znajdą coś, co mogłoby im pomóc? Dołącz do projektu Biblioteka Bezglutenowa! Weź udział…
W czasach, gdy realizacja większości zadań instytucji kultury jest możliwa wyłącznie online, managerowie kultury stają przed nowym wyzwaniem. Jak skutecznie realizować projekty kulturalne online? W czasach dużej niepewności i planowania…
Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci rozdane, możemy zatem z przyjemnością poinformować, że jesteśmy partnerem kolejnego projektu. Zrealizujemy go w ramach stypendium pt. „Praca online w…
Dzisiaj dla mieszkańców miasta Oslo w Norwegii jest bardzo ważny dzień, ponieważ to właśnie dzisiaj, 18 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie nowej głównej biblioteki – Deichman Bjørvika. Jest to biblioteka…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Spotkanie z literaturą czeską i słowacką online
by GabrielaGabriela Kwarta17 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się bezpłatne spotkanie online o literaturze naszych południowych sąsiadów. O czeskiej i słowackiej literaturze opowiedzą specjaliści: współorganizator spotkania Marcin Skrabka z Good Books oraz…
- inneksiążkinews
Epidemia w literaturze. 8 książek o wirusach, które warto polecać czytelnikom.
by GabrielaGabriela KwartaCzłowiek boi się tego, czego nie zna. Lęk potrafi zaburzyć racjonalną percepcję rzeczywistości, przeinacza fakty i wyolbrzymia emocje. Sytuacja, jaka spotyka nas obecnie, wywołuje w ludziach uczucie żalu, frustracji i…
Jeśli martwisz się, czy Twoja biblioteka będzie mieć szansę zrealizować stacjonarnie swoje plany szkoleniowe i zamierzone projekty, sprawdź jakie możliwości dają szkolenia online dla bibliotekarzy. Przeczytaj relację z 8 spotkań,…
- innenewsteksty bibliotekarzy
Niesłyszący czytelnik a epidemia koronawirusa w bibliotece
by BożenaBożena KorolNiesłyszący czytelnik dla bibliotekarza to problem czy wyzwanie? Czego oczekują tacy czytelnicy? Jaką ofertę mają biblioteki i cała sfera kultury dla osób z dysfunkcją słuchu? Czy możemy coś zrobić dla…
Gdybyśmy na pracę bibliotekarzy spojrzeli jak na górę lodową, to z pewnością na wierzchołku zobaczylibyśmy bibliotekarza siedzącego przy ladzie i wypożyczającego książki. Prawdopodobnie większość osób dostrzegłoby również pracę bibliotekarzy w…
Od niedawna możemy znów wejść do lasu i do parku. My jednak dalej siedzimy w domach i szukamy przydatnych ciekawostek, idealnych do poczytania w sobotnie popołudnie. Oczywiście takie smaczki można…
Dzięki uprzejmości naszych czeskich przyjaciół i zaangażowaniu dra Víta Richtera, przedstawiamy Wam, przygotowaną przez Instytut Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej Republiki Czeskiej, infografikę z instrukcją postępowania z książkami w czasie…
Oczywiście, że biblioteka może stać się wydawcą a niektóre z książnic mają w swojej strukturze działające wydawnictwa, wydające całą masę ciekawych tytułów – zarówno beletrystyki, poezji jak i non-fiction. Jeśli…
Ile wydarzeń odwołaliście w marcu? Ile z nich zostało przeniesione na jesień lub odwołanych? Czy uda się je zrealizować w zaplanowanym kształcie? Co zrobimy, jeżeli instytucje kultury będą dalej zamknięte…
Czas kwarantanny ujawnia wiele talentów. Powoduje, że docieramy do miejsc w Internecie, o których nie mieliśmy pojęcia. Wśród ciekawych i wartych polecenia komentatorów naszej rzeczywistości jest bez wątpienia facebookowy profil…
Czy biblioteki mogą pomagać mamom, które będą wracały do pracy zawodowej po urlopie macierzyńskim, wychowawczym, lub po dłuższej przerwie związanej z opieką nad dzieckiem? Oczywiście, że mogą! W mniejszych miejscowościach…
Witamy w kolejnym tygodniu pandemii, która bez wątpienia dotyka nas wszystkich. Wiemy, że część z Was pracuje w bibliotecznych magazynach, pełni dyżury, tworzy gry, rozdaje kody do Legimi ;) Czas…
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Obiecujemy, że to nie ostatni konkurs tak więc śledźcie nasze social media i stronę www. Dla przypomnienia zadanie konkursowe polegało na napisaniu komentarza…
Bibliotekarzu! Zastanawiasz się, jak można wesprzeć swoich czytelników, którzy zawsze z rodzinami i z dziećmi przychodzili do Twojej filii w tym trudnym czasie? Udostępnij na swoich kanałach internetowych darmową książeczkę…
Uwaga, ogłaszamy konkurs dla bibliotekarzy! Kto wygra – otrzyma książkę pt. „Godzina próby”, napisaną przez dwóch czeskich pisarzy – Miroslava Sehnala i Břetislava Uhlařa. Do rozdania mamy 10 książek. Opis…
- dotacjeinnenews
Moje miejsce na Ziemi, czyli 3 mln złotych dla bibliotekarzy i szkół! Bez wkładu własnego!
by BożenaBożena KorolBiblioteka to nie tylko przestrzeń, gdzie można wypożyczyć książki. Biblioteka – to przede wszystkim ludzie. To strefa lokalnej kultury, wspólne doświadczenia, zachowanie tradycji i rozwój społeczności. Na rozwój kultury są…
Design biblioteki jest ważny. Mówi się, że nie należy oceniać książek po okładce. Analogicznie można by stwierdzić, że bibliotek nie należałoby oceniać tylko na podstawie wyglądu ich budynków. Ale jeśli to…
- dotacjeinnenews
Dofinansowania na szkolenia dla bibliotekarzy – szkól się z KFS!
by BożenaJoanna SzczygłowskaRynek pracy ewoluuje, a przed pracownikami, w tym biblioteki, stawiane są wciąż nowe wymagania. Aby im sprostać, kadra musi się stale dokształcać. Niewielu pracowników i pracodawców pamięta, że istnieje specjalny…
Nowe miejsce do życia, inny język, przeprowadzka, tęsknota za tym co znane, całe życie spakowane do walizki. Emigracja ekonomiczna i idąca za nią całkowita zmiana otoczenia są dla wielu osób…
Najnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?
Amerykanie częściej wybierają... czytanie!
Badania i raportyinnenewsNajnowsze amerykańskie badania: do biblioteki czy do kina?
by BożenaJoanna SzczygłowskaZdarza się, że nie doceniamy ogromnej roli, jaką biblioteka odgrywa w życiu wielu z nas. Osoby namiętnie czytające stale wracają między półki, buszując w poszukiwaniu nowego tytułu na weekend. Do…
W ostatnich latach wyraźnie obserwujemy wzrost popularności komiksu w bibliotekach, instytucjach kultury, szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Mimo że powieść graficzna wyrosła z kultury masowej, wiele spośród współczesnych komiksów jest…
Marketing manager poszukiwany! Zespół Good Books i Good Games poszukuje piątego, marketingowego, elementu. Nieważne kim jesteś i jakie masz wykształcenie, byle byś potrafił(a) skutecznie zarządzać działaniami marketingowymi. Zakres zadań, jakie…
Fundacja Żydowska zaprasza biblioteki i instytucje kultury do V edycji programu bezpłatnej prenumeraty magazynu żydowskiego „Chidusz” w 2020 roku. W poprzedniej edycji w projekcie brało udział 120 instytucji z całej…
- dotacjeinnenews
Są środki na projekty infrastrukturalne dla instytucji kultury: Norweski Instrument Finansujący powraca!
by BożenaMasz gotowy projekt infrastrukturalny (budowlany)? Nie dostałeś dofinansowania z programów Infrastrukturalnych na ochronę zabytków lub przebudowę instytucji kultury (bibliotek, domów kultury)? A może chcesz po prostu wprowadzić zmiany w swojej…
Komiks w bibliotece – jest to temat bardzo obszerny. Ale ciężko jest do niego się zabrać, jeżeli prawie nic nie wiemy na ten temat. Słowo komiks powstało z połączenia angielskich…
Ukraińcy w bibliotece w Szczecinie Szacuje się, że w Szczecinie mieszka około 30 tysięcy Ukraińców, którzy stanowią pokaźną grupę potencjalnych, nowych użytkowników biblioteki. Sam Szczecin liczy około 404 tysięcy mieszkańców,…
Gatunek wymarły? Historia społeczeństwa już jakiś czas temu zamknęła rozdział subkultur. Socjologowie i antropolodzy są raczej zgodni w przeświadczeniu, że era grup skupionych wokół jednego stylu życia, ubioru i muzyki…
- innenewsszkolenia
Jesteś młodym bibliotekarzem do 26 roku życia? Ta ulga jest dla Ciebie!
by BożenaGrzegorz RutkowskiZerowy PIT dla młodych wszedł w życie z początkiem sierpnia. Zakłada większe oszczędności dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Jednym z celów programu jest zmobilizowanie młodych ludzi do…
Pierwszy kontakt dziecka z książką to nie tylko spotkanie ze sztuką, ale przede wszystkim z bezbrzeżnym światem kreowanym przez lektury. Jak wprowadzić w świat książki małego czytelnika? Trzeba pamiętać, że…
W związku z dynamicznym rozwojem Good Books, poszukujemy product managera, którego zadaniem będzie zarządzanie ofertą szkoleń, warsztatów i innych aktywności dla bibliotekarzy i instytucji kultury. Idealny kandydat nie patrzy na…
Z wrocławskiego ciepłego klimatu do dnieprowskiego upału – tylko 2….przeloty. I jeszcze półtorej godziny jazdy samochodem. Pokonaliśmy ponad 1600 kilometrów, nie tylko po to, żeby opowiedzieć, ale również pokazać mieszkańcom…
Musisz obserwować zmieniających się ludzi i świat, żeby przygotować atrakcyjną ofertę dla swoich czytelników. Analizując stan czytelnictwa i proponując ciekawe rozwiązania nasza trenerka, Joanna Golczyk, sięgnęła po przykłady nie tylko z polskiego podwórka, żeby przedstawić…
Zostań projektantem gier mobilnych Do zespołu Good Books poszukujemy stażystów, którzy będą współtworzyć z nami nową markę Good Games, zajmującą się grami w kulturze i edukacji. Jeżeli interesuje Cię otaczający…
Biblioteki zaskakują! Z okazji Tygodnia Bibliotek zebraliśmy dla Was 10 zabawnych faktów na temat różnych bibliotek z całego świata. Przeczytacie tu o wypożyczaniu skór wilków i niedźwiedzi, o czyszczeniu czytelni z guano, o książkach oprawionych…
"Czegóż ci jeszcze brakuje, jeśli masz bibliotekę, a przy niej ogródek?" Cytat z Cycerona nasuwa się sam, gdy zbliżamy się do Biblioteki Publicznej w Szczawnie-Zdroju. Piękna pergola dająca zacienienie, ławki ustawione wśród pnących kolorowych róż i…
W październiku przeprowadziliśmy w raciborskiej bibliotece szkolenie z e-czytania i wypożyczania czytników. Po trzech miesiącach od spotkania zaglądamy do Raciborza i sprawdzamy, jak sprawdza się nowa usługa. Z panią dyrektor Małgorzatą Szczygielską rozmawia Joanna Golczyk.
Interesujesz się grami? Masz doświadczenie w zarządzaniu projektami edukacyjnymi, kulturalnymi lub mobile’owymi? Do nowego projektu o nazwie Good Games, poszukujemy mistrza ogarniania rzeczywistości, uporządkowanego do granic bólu project managera, którego…
W ciągu ostatnich lat księgarnie bardzo się zmieniły. Dzisiaj, podsumowując zeszłoroczne działania, zastanawiamy się nad rolą księgarzy - ich przyszłością i szansami, jakie tworzy ewoluujący rynek.
Chcemy się szkolić, ale jest nas za mało. To może porozumiemy się z innymi, podobnymi bibliotekami, i razem zorganizujemy szkolenie? Z takiego założenia wyszli bibliotekarze z ośmiu bibliotek, m.in. ze…
Uczestnicy tego kursu zaprojektowali wspólnie kilkanaście gier miejskich: od adaptacji legend pełnych rycerzy, smoków i księżniczek, po mroczne thrillery, z których słynie współczesna literatura Dolnego Śląska.
Zakurzone książki wydane w czasach, gdy większość z nas nie umiała jeszcze czytać? Miękkie kapcie chroniące froterowane podłogi? Karcące spojrzenia pań wychwytujących każdy szept? Zapomnijcie o tym. Biblioteki mają dla nas więcej niż sądzimy. Dzisiaj…
Tegoroczna wiosna, szybciej niż zwykle przerodziła się w lato, co może wpływać na nas wszystkich. Upały przywołują wspomnienia wakacji, wzbiera ochota na grillowanie i wylegiwanie się plackiem na plaży. Z…
Jeżeli Górny Śląsk kojarzy Wam się ze zindustrializowanymi miastami pełnymi smogu, to polecamy odwiedzić Rybnik. Oczarowała nas olbrzymia ilość zieleni i wrażenie kameralności w mieście liczącym ponad 140 tysięcy mieszkańców.…
Innowacja może czyhać wszędzie. Czy wiedzieliście, że za założenie konta bankowego można otrzymać… stronę internetową? Wydaje się, że to kolejna szansa dla bibliotek, żeby w dość tani sposób założyć nowoczesną…
Czy istnieje lepsze połączenie niż kawa i książka? Jeżeli w ramach relaksu uwielbiacie rozłożyć się wygodnie w fotelu, wybrać odpowiednią lekturę z półki i rozkoszować się słowem oraz napojem, to…
Mobilne gry miejskie W najbliższy piątek i sobotę spotkacie nas w Gliwicach na Targach Nowych Technologii Media Tent – Smart Life. Tym razem będziemy prezentować się pod nazwą Mobilne Gry Miejskie…
… tyle właśnie będzie wolnych niedziel, w które Polacy zostaną siłą odstawieni od galerii handlowych. Bibliotekarz jest jak surfer Podczas spotkań z bibliotekarzami, które odbywam w ramach szkoleń, warsztatów czy…
Marzy Ci się gra mobilna w Twojej bibliotece? Nie wiesz jak się za to zabrać? Z tego artykułu dowiesz się czym są gry mobilne, jak wygląda proces ich tworzenia i…
Nasza ogólnopolska podróż w ramach stypendium Ministra KiDN dobiega końca. Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu jest ostatnią, osiemnastą biblioteką wojewódzką, którą odwiedzamy. Dziś spotykaliśmy bibliotekarzy z Dolnego Śląska, którzy odważnie…
Młody człowiek i biblioteka W Zielonej Górze zawsze możemy liczyć na radosne powitanie i smaczne kanapki. I tym razem się nie zawiedliśmy :) W ostatnią środę, 23.11.2017 r., zawitaliśmy do…
W listopadzie przeprowadziliśmy w Bydgoszczy cykl nowych szkoleń pt. „praca w chmurze”. W ciągu dwóch dni udało nam się spotkać z niemal czterdziestoma bibliotekarzami, którzy chcieli zdobyć konkretne umiejętności usprawniające…
Wakacje na za pasem a my wcale nie odpoczywamy. Tym razem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi, spotkaliśmy się z bibliotekarzami województwa łódzkiego, aby zaszczepić ideę pokemonizowania książek, czyli pokazać…
…to pytanie nurtowało nas podczas podróży malowniczą trasą z Olsztyna do Torunia. Mimo wichury, zerwanej trakcji i wielu innych przygód udało się nam szczęśliwie dotrzeć do grodu nad Wisłą. Dziś…