Home inne Gala wręczenia Oscarów 2024 – ekranizacje książek

Gala wręczenia Oscarów 2024 – ekranizacje książek

W nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów! Kilka z filmów, które uzyskały nominacje za 2023 rok to ekranizacje dzieł literackich. W działaniach służących promocji czytelnictwa warto wykorzystywać tak popularne wydarzenia. Przy okazji gali wręczenia Oscarów można przykładowo przygotować półkę dedykowaną kinomanom. Sprawdź, czy posiadasz w zasobach książki, które stanowiły podstawę do ekranizacji nominowanych w tym roku filmów!

Gala wręczenia Oscarów 2024

„Oscary” to najpopularniejsza nagroda filmowa na świecie. Ceremonia wręczenia nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), odbędzie się w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard, tak jak ma to miejsce od 2002 roku. Po raz czwarty w karierze i drugi raz z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Pośród filmów nominowanych do nagród za 2023 rok znajduje się kilka adaptacji znakomitych książek. Oto ekranizacje dzieł literackich, które mają szanse na Oscara!

Biedne istoty

Film będący pewnego rodzaju rewizją Frankensteina otrzymał aż 11 nominacji. „Biedne istoty” to ekranizacja powieści o tym samym tytule, autorstwa Alasdaira Gray’a. Historia opowiada o naukowcu (Mark Ruffalo), który przywraca do życia ciało młodej samobójczyni, wszczepiając jej przy tym mózg małego dziecka. Za reżyserię filmu odpowiada Yórgos Lánthimos, a w rolę głównej bohaterki Belli Baxter wcieliła się Emma Stone, za co otrzymała niesamowicie pochlebne recenzje.

Nominacje: najlepszy film, reżyseria (Yórgos Lánthimos), najlepsza aktorka (Emma Stone), aktor drugoplanowy (Mark Ruffalo), scenariusz adaptowany, zdjęcia (Robbie Ryan), montaż (Yorgos Mavropsardis), scenografia, kostiumy, muzyka oryginalna, charakteryzacja

Strefa interesów

Strefa interesówFilm „Strefa interesów” powstał na podstawie książki Martina Amisa o tym samym tytule. Jest to złożona opowieść o czasach II wojny światowej, o banalności zła i miłosnej historii, która rozgrywa się tuż przy obozie koncentracyjnym. Reżyser (Jonathan Glazer) w swojej ekranizacji przedstawia losy komendanta obozu i jego żony, układających swoje życie w domu położonym nieopodal miejsca ludzkich tragedii. Film otrzymał 5 nominacji do Oscara.

Nominacje: najlepszy film, reżyseria (Jonathan Glazer), scenariusz adaptowany, pełnometrażowy film międzynarodowy, dźwięk

Oppenheimer

Oppenheimer„Oppenheimer” to jeden z najpopularniejszych filmów 2023 roku. Historia naukowca J. Roberta Oppenheimera została zekranizowana przez Cristophera Nolana na podstawie biografii „Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej”, autorstwa Kai’a Birda i Martina J. Sherwina. Książka przybliża skomplikowane losy tej postaci. Filmowa opowieść o człowieku, którego wynalazek na zawsze zmienił świat zdobyła w tym roku najwięcej, bo aż 13 nominacji.

Nominacje: najlepszy film, reżyseria (Cristopher Nolan), aktor (Cillian Murphy), aktorka drugoplanowa (Emily Blunt), aktor drugoplanowy (Cillian Murphy), scenariusz adaptowany, zdjęcia (Hoyte Van Hoytema), montaż (Jennifer Lame), scenografia, kostiumy, muzyka oryginalna, charakteryzacja, dźwięk

Czas krwawego księżyca

Czas krwawego księżyca„Czas krwawego księżyca” to film powstały na podstawie reportażu Davida Granna – „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI”. Dzieło reżyserowane przez Martina Scorsese’a osiągnęło w tym roku drugi wynik pod względem nominacji (11, ex-aequo z filmem „Biedne istoty”). To niezwykle emocjonująca opowieść non-fiction o jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w amerykańskiej historii. Dobitnie ukazuje tematykę rasizmu i ludzkiej chciwości.

Nominacje: najlepszy film, reżyseria (Martin Scorsese), najlepsza aktorka (Lily Gladstone), aktor drugoplanowy (Robert De Niro), zdjęcia (Podrigo Prieto), montaż (Thelma Schoonmaker), scenografia, kostiumy, muzyka oryginalna, piosenka (Wahzhazhe)

Kolor purpury

Kolor purpury„Kolor purpury” to filmowa adaptacja książki o tym samym tytule, napisanej przez Alice Walker. Fabuła opowiada o życiu afroamerykańskich kobiet w południowych Stanach Zjednoczonych w latach 30. Musical, za którego reżyserię odpowiada Blitz Bazawule, otrzymał jedną nominację za sprawą roli Danielle Brooks. Choć sam film jako całokształt spotkał się z różnymi opiniami widzów, to książka jest niewątpliwie ponadczasową pozycją godną polecenia.

Nominacja: aktorka drugoplanowa (Danielle Brooks)

Nimona

NimonaTo jedna z najpopularniejszych animacji w 2023 roku, która powalczy o nagrodę właśnie w kategorii „film animowany”. Pierwowzorem obrazu reżyserowanego przez Nicka Bruno i Troy’a Quane’a był komiks N. D. Stevensona. „Nimona” opowiada o losach zmiennokształtnej, tytułowej bohaterki i wplątanego w tragiczną zbrodnię lorda Ballistera Czarneserce. Ta dwójka łączy swe siły, by oczyścić imię rycerza.

Nominacja: film animowany

Półka kinomana

Nie przegap okazji i wykorzystaj galę wręczenia Oscarów jako sposób do promocji czytelnictwa! Real-time marketing doskonale sprawdza się także w bibliotekach, dlatego polecamy stworzenie dedykowanej półki z książkami, które doczekały się filmowych adaptacji. Dowiedz się więcej o sposobach na aranżacje bibliotecznych półek – przeczytaj nasz artykuł!

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze strony serwisu Filmweb.

Jeśli chcesz zorganizować szkolenie z zakresu zarządzania przestrzenią w bibliotece – skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także