Home inne Trendy marketingowe 2024

Trendy marketingowe 2024

Za nami pierwszy miesiąc 2024 roku. W sieci pojawiają się nadal różne podsumowania dotyczące 2023 roku i artykuły, próbujące przewidzieć co wydarzy się dalej. Jak będą rozwijać się nowe technologie? Sztuczna inteligencja? Które media społecznościowe zyskają największą popularność? Jakie będą trendy marketingowe 2024? A w świecie książek i czytelnictwa? Trudno dać jednoznaczne odpowiedzi – świat zmienia się naprawdę szybko. Jednak wydaje się, że są widoczne pewne zjawiska, które wyznaczą kierunek działań na 2024 rok.

Sztuczna inteligencja (AI)

Największym przełomem zeszłego roku okazało się oczywiście pojawienie się i rozwój sztucznej inteligencji. ChatGPT miał swoją światową premierę 30 listopada 2022 r. W lutym 2023 Microsoft pokazał nową wersję wyszukiwarki Bing, wspieraną przez sztuczną inteligencję. Później pojawiały się kolejne wersje narzędzi graficznych, takich jak Dall-E, Leonardo, Adobe Firefly, kilka opcji AI w Canvie.

To otworzyło przed nami spektrum nowych możliwości, szans i zagrożeń. Pozyskujemy informacje szybciej, wspieramy się tekstami, grafikami i filmami generowanymi przez AI. Ale stoi przed nami wyzwanie weryfikowania prawdy i wykrywania fake newsów.

Bez wątpienia sztuczna inteligencja będzie coraz szerzej stosowana w różnych dziedzinach życia. Narzędzia AI stają się coraz bardziej profesjonalne, budują nowe standardy tworzenia mediów online. Dlatego pierwsza i najważniejsza porada: warto odkrywać narzędzia AI, aby ułatwiać sobie pracę i tworzyć atrakcyjne materiały! A może możesz wykorzystać sztuczną inteligencję podczas warsztatów z odbiorcami? Poznaj możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w bibliotece!

Baner sztuczna inteligencja

Ekologia i społeczna odpowiedzialność

Słyszałaś/-eś już kiedyś o CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu? Duże firmy i korporacje poświęcają w swoich kampaniach coraz więcej uwagi sprawom ekologii, działają lokalnie, wspierają akcje charytatywne i edukacyjne. Dlaczego? Ponieważ odbiorcom coraz bardziej zależy, aby wybierane przez nich marki wyznawały popierane przez nich samych wartości. Szukają dobrych wzorców, chcą czuć się częścią większych ruchów społecznych, dbać o „małą ojczyznę”.

Jak wykorzystać to w bibliotece? Warto poświęcić nieco uwagi sprawom ekologii – organizować warsztaty dla dzieci, dbać o zielone otoczenie i segregować śmieci. I oczywiście sprawiać, by wszyscy użytkownicy biblioteki czuli się w niej dobrze, na przykład przestrzegając zaleceń dotyczących dostępności. Szukajmy rozwiązań problemów, z którymi borykają się nasi czytelnicy i konstruujmy ofertę tak, aby odpowiedzieć na ich potrzeby.

Influencerzy i testimoniale

Poszukiwanie autentyczności oznacza również sceptyczne podejście do reklam. Co najbardziej przekonuje nas do zakupu albo wyboru konkretnego miejsca lub wydarzenia? Potwierdzenie od naszych znajomych. Albo osób, które znamy z Internetu/telewizji.

Czyli poszukujemy autorytetu i potwierdzenia. Dlatego opinie są tak ważne! Opinie (w marketingu nazywane „testimonials”), czyli komentarze na Facebooku, opinie w Google i marketing szeptany (to, co nasi odbiorcy opowiadają swoim znajomym). Warto zadbać o każdą opinię. Do biblioteki przyjeżdża znany pisarz? Nagraj jego słowa o tym, jak świetnie czuje się w Twojej bibliotece! Przychodzi nieśmiała uczennica, która jeszcze nie wypożyczała książek? Spraw, aby następnym razem przyszła z dwiema kolejnymi koleżankami.

Nasze opinie z Google

Storytelling

Pozostając w temacie autentyczności naszego przekazu – nasi odbiorcy oczekują od nas historii. W bibliotece dużo się dzieje? Układajmy wydarzenia w cykle, polecajmy uczestnikom jednego z warsztatów – kolejny. Stwórzmy wrażenie kontynuacji i spójności.

I komunikujmy się z naszymi czytelnikami osobiście. Na przykład poprzez podcast, w którym wprowadzimy ich do świata literatury lub opowiemy wspólną, lokalną historię, która nas łączy. (Przeczytaj artykuł „5 pomysłów na podcast w bibliotece”!) Albo poprzez krótkie filmy wideo publikowane w relacjach na Facebooku lub Instagramie. Pokażmy swoje działania, opowiedzmy o standardowym dniu bibliotekarza…

Ludzie w Internecie szukają rozrywki

… albo o jakichś śmiesznych scenkach, które zdarzają się w bibliotece! Ludzie spędzają czas w sieci, żeby czegoś się dowiedzieć, ale też po prostu dla rozrywki. A gdy coś ich rozbawi, chcą się tym dzielić dalej. Wtedy stworzone przez Ciebie memy albo śmieszne Tik Toki mogą trafić do szerokiego grona odbiorców niemal bez Twojego udziału. (Zobacz nasz wybór najciekawszych profili bibliotek na Tik Toku!)

Nie bój się eksperymentować w mediach społecznościowych. Sprawdź, co interesuje i bawi Twoich czytelników. Może oni sami mogą Ci pomóc w przygotowaniu ciekawych treści? Pozwól im również dojść do głosu.

Czytelnictwo 2024

Tym bardziej, że czytelnicy mówią o sobie bardzo wiele. Widzimy to na przykład poprzez książki, które czytają. Trendami 2023 był niesamowity wzrost popularności literatury young adult. I równocześnie nadzwyczajne zainteresowanie targami i festiwalami literackimi – czyli spotkaniami z autorami. Czytelnicy opierają swoje decyzje na poleceniach bookstagramerów i booktokerów. To bardzo optymistyczne informacje! To oznacza, że jest wielu młodych ludzi, którzy już złapali bakcyla na czytanie, albo zrobią to w 2024 roku!

Młodzi czytają! Zobacz, co myślą o literaturze young adult

Podsumowanie

Podsumowując: w 2024 roku jednym z ważniejszych słów będzie szczerość i autentyzm. Nasze działania i akcje marketingowe powinny być nakierowane na pogłębienie kontaktu z odbiorcami, nawiązanie z nimi relacji. Szczególnie z młodymi odbiorcami! Którzy właśnie w bibliotekarzach będą poszukiwali swoich książkowych influencerów.

Dowiedz się więcej o promocji czytelnictwa!

 

Kalendarz Bibliotekarza 2024

 

Chcesz zorganizować szkolenie z zakresu nowych technologii, mediów społecznościowych i marketingu? Napisz do nas!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

     

    Zobacz także