Home inne Biblioteka na TikToku – pomysły i inspiracje

Biblioteka na TikToku – pomysły i inspiracje

Biblioteka na TikToku? Jak najbardziej! W poprzednim artykule na temat możliwości wykorzystania aplikacji TikTok w bibliotece wskazaliśmy szereg korzyści, które może przynieść zaistnienie biblioteki na TikToku. Jednak co dalej? Jakie treści publikować, aby skutecznie wykorzystać potencjał tego medium?

 

Zrozumieć TikToka…

Biblioteka na TikToku

Rozmawiając o TikToku z osobami urodzonymi przed 2000 r. często można usłyszeć, że nie pojmują fenomenu aplikacji i nie rozumieją prezentowanych tam treści. Wynika to zapewne z faktu, że TikTok wymaga posiadania określonego “kapitału kulturowego” rozumianego w tym przypadku jako zestaw kompetencji do dekodowania popkulturowych znaczeń zawartych w krótkich nagraniach wideo publikowanych na TikToku. Nagrań, które bardzo często mają powtarzalną formę, do czego wrócimy za chwilę.

Upraszczając koncepcję francuskiego socjologa Pierre’a Bourdieu można stwierdzić, że kapitał kulturowy to w skrócie wiedza i umiejętności poruszania się w kulturze, które nabywamy przebywając w społeczeństwie. W skali makro może to oznaczać np. wiedzę jak zachowywać się w sytuacjach formalnych, a jak prywatnie, wśród znajomych. W skali mikro kapitał kulturowy może odnosić się do warunków, które musimy spełnić, aby móc funkcjonować jako członek określonej subkultury lub wśród “cyfrowego plemienia” – choćby społeczności TikToka.

 

… i język tiktokerów

Przybywając do innego kraju, którego języka nie znamy, początkowo słyszymy jednorodny ciąg dźwięków. Jednak z czasem zaczynamy odróżniać od siebie poszczególne słowa, a nawet zaczynamy rozumieć znaczenie tych najczęściej używanych. Z TikTokiem jest podobnie. Dlatego warto zainstalować aplikację, założyć konto i zacząć oswajać się z prezentowanymi tam treściami. I spokojnie, zrozumienie specyfiki tego medium przyjdzie znacznie szybciej, niż nauka obcego języka!

 

Kreatywność vs. kopiowanie

Myślenie kreatywne to myślenie wychodzące poza przyjęte ramy i schematy, które pozwala znaleźć oryginalne rozwiązania. Zatem czy bycie kreatywnym, oznacza bycie oryginalnym? Na TikToku… nie do końca, a raczej w pewnym sensie. Dlaczego? Otóż treści publikowane na TikToku w dużej mierze polegają na twórczym kopiowaniu. Nie jest ważne, kto pierwszy stworzy nowy trend, nagrywając własny układ taneczny – to dopiero początek, iskra, która może wzniecić pożar, jeśli tysiące innych użytkowników zainspiruje się filmikiem i zacznie powtarzać ten sam taniec, doprowadzając go do perfekcji lub dodając coś od siebie. Oczywiście oryginalne pomysły też się liczą, ale na TikToku jeśli coś jest kopią, nie jest gorsze. Można nawet powiedzieć, że kopiowanie jest na TikToku swojego rodzaju hołdem wobec oryginalnego twórcy.

 

Biblioteka na TikToku – co publikować?

TikTok rządzi się swoimi prawami i ma inną specyfikę, niż choćby Instagram. Planując założenie konta biblioteki na TikToku, warto opracować wcześniej plan treści do publikacji. Przeczytaj, jakie rodzaje treści warto wziąć pod uwagę i zobacz przykładowe tiktoki poniżej!

 

Rodzaje treści, które można publikować na TikToku:
  • taniec
  • lip-sync
  • challenge
  • duety
  • literacki cosplay
  • satyra lub komedia
  • czytanie fragmentów książek, wierszy
  • nagrania o codziennej pracy w bibliotece
  • konkursy

 

Literacki cosplay:
@bibliotekalegionowoKiedy dzień czytania Tolkiena wejdzie za mocno… 🤭##władcapierścieni ##tolkienreadingday ##booktok ##tolkien ##bookstagram ##lowcostcosplay ##książki♬ original sound – worcswarriors

Ten tiktok to przykład z kategorii „literacki cosplay”. Cosplay pochodzi od słów „costume” i „playing”, czyli jest skrótem od „zabawy w przebieranie”. Jest to rodzaj artystycznego hobby, którego amatorzy poświęcają wiele czasu i środków, aby stworzyć dopracowane w najmniejszych szczegółach kostiumy postaci znanych z filmów, gier, komiksów, a także książek.

Z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena (święto obchodzone 25 marca od 2003 r.) MBP w Legionowie – Poczytalnia zamieściła tiktoka, w którym wystąpił sam Gandalf Szary. Podkład dźwiękowy pochodzi z filmowej adaptacji trylogii „Władca Pierścieni”.

 

 

Nagrania o codziennej pracy w bibliotece
@biblioteka_wilkasyNowości plus odświeżamy Sagę Wiedźmin ##bookclub ##wilkasy ##gminagiżycko ##book ##książki ##biblioteka ##booklovers ##booktok ##books ##omg ##dlaciebie ##welove♬ I Love Reading Books – Blake Rules & Netherfriends

Czytelnicy skupiają się na wypożyczaniu książek i nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wygląda praca w bibliotece, na czym polegają obowiązki pracowników i na jakich zajęciach – oprócz wypożyczania książek – mijają godziny pracy. Warto to zmienić, a TikTok jest do tego idealnym narzędziem.

Dobrym przykładem jest tiktok z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wilkasach, na którym można zobaczyć dopiero co zamówione nowości, zanim jeszcze trafią na biblioteczne półki. Filmik jest ciekawy również ze względu na ścieżkę dźwiękową – piosenkę pt. „I love reading books” („Kocham czytać książki”).

Tego rodzaju tiktoki to dobry sposób na komunikację i nawiązanie relacji z odbiorcami.

 

 

Lip-sync / satyra i komedia
@bibliotekaczernica♬ dźwięk oryginalny – ⚜️Patrisia⚜️

Lip-sync, czyli synchornizacja ust, to poruszanie ustami w taki sposób, aby stworzyć wrażenie, że śpiewamy piosenkę, która jest puszczona w tle. To jeden z najpopularniejszych rodzajów tiktoków – i nic dziwnego, ponieważ biblioteka dźwięków dostępna w aplikacji jest ogromna!

Piosenki często dobierane są przez autorów w taki sposób, aby stworzyć zabawny kontekst w połączeniu z treścią filmiku. W tym przykładzie (z konta Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy) fragment piosenki Urszuli pt. „Konik na biegunach” stanowi odpowiedź na pytanie, kiedy biblioteka będzie znowu otwarta. Jest to rzecz jasna satyryczny komentarz do pandemicznej rzeczywistości.

 

 

 

Biblioteka na TikToku i marzenia o viralu

Chyba każdy użytkownik TikToka marzy, aby jego kreacja stała się tzw. viralem. Słowo to stosowane jest w marketingu dla określenia treści, które rozpowszechniają się w ekspresowym tempie, gdy nagle zyskują ogromną popularność na platformach społecznościowych i zaczynają być masowo udostępniane przez wielu użytkowników. Przypomina to efekt kuli śnieżnej.

Od pomysłu do realizacji

Żeby stworzyć angażujące treści, które będą miały szansę zyskać dużą popularność na TikToku, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników:

  • Chwytliwy pomysł: idea, myśl, którą chcemy przekazać, dźwięk lub utwór, który chcemy wykorzystać, pomysł, który powinien dać początek scenariuszowi nagrania.
  • Właściwy format: ważne, aby nasze treści prawidłowo się wyświetlały. Dlatego dobieramy rozmiary grafik na Facebooku, na Instagramie publikujemy kwadraty, a na TikToku pionowe wideo.
  • Bieżąca tematyka: jeśli nasza treść ma się roznieść po sieci, musi być aktualna. Warto śledzić, co jest aktualnie modne na TikToku, np. która piosenka stanowi aktualnie najpopularniejszą “ścieżkę dźwiękową”? Jaki motyw króluje i jest chętnie powtarzany przez innych tiktokerów?
  • Jakość: na nic nawet najlepszy pomysł, jeśli nie zostanie dobrze zrealizowany. Stabilny obraz, dobre oświetlenie, przemyślany kadr i tło – to wszystko ma ogromne znaczenie!
  • Emocje: czy użytkownicy chętniej obejrzą okładkę książki, czy bibliotekarza z książką w ręku na zabawnym filmiku? Odpowiedź wydaje się oczywista. Emocje są ważne, a emocje to ludzie. Liczy się naturalność, luz, autoironia.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o kreatywnych sposobach wykorzystania aplikacji TikTok w bibliotece? Proponujemy udział w naszych szkoleniach z cyklu biblioteka na TikToku:

  • Od zera do bibliotecznego tiktokera – co to jest TikTok i dlaczego może przydać się w bibliotece?
  • Tworzenie kreatywnych tiktoków dla biblioteki – szkolenie i warsztaty dla bibliotekarzy z aplikacji TikTok
  • W tiktokowym świecie książek – przegląd literackich tiktoków

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, by opowiedzieć Ci więcej!

    Zobacz także