Home inne 3 najlepsze sposoby na badanie potrzeb czytelników

3 najlepsze sposoby na badanie potrzeb czytelników

Jako bibliotekarz dobrze wiesz, że biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. To również miejsce, do którego ludzie przychodzą porozmawiać o literaturze, znaleźć rozwiązanie swoich problemów albo po prostu odpocząć. Tak, jak zmieniają się potrzeby odbiorców, tak samo musi zmieniać się oferta biblioteki. Ale skąd dowiedzieć się, czym obecnie interesują się czytelnicy? Jakich książek szukają? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na badanie potrzeb czytelników.

  1. ANKIETA, czyli pytamy wprost

Po pierwsze – nie bójmy się pytać o to czytelników wprost! Spotykamy ich na co dzień w wypożyczalni. Więc tam przeprowadzenie ankiety jest najłatwiejsze. Wystarczy tylko dobrze ją zaprojektować. To znaczy: wymyślić takie pytania, które dadzą nam jasną podpowiedź. Możemy pytać o ulubionych autorów, tytuły książek, zakres tematyczny. Ale możemy też spróbować zadać nieszablonowe pytania w stylu: o czym Ty sam napisałbyś książkę? Jaką książkę kupiłabyś na urodziny swojemu tacie? Co mogłoby przekonać Twoje dziecko do przyjścia do biblioteki?

Duże możliwości badania opinii odbiorców dają także narzędzia cyfrowe. Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym narzędziem są Formularze Google. Możemy zawrzeć w nich pytania otwarte i zamknięte, jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Użytkownicy mogą udzielać odpowiedzi całkowicie anonimowo. A co najlepsze – system sam zlicza za nas wyniki ankiety, tworząc przejrzyste diagramy i podsumowania wyników.

➜ Więcej dowiesz się podczas szkolenia „Metoda ankietowa – budowanie ankiet online w Formularzach Google”, które możesz zorganizować w swojej bibliotece!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

    1. STATYSTYKI, czyli czytamy raporty

    Skoro o raportach mowa, Google Forms to nie jedyne googlowe narzędzie, które tworzy przydatne statystyki. Dużo o odbiorcach może powiedzieć nam także to, które podstrony i artykuły są najczęściej odwiedzane na stronie internetowej naszej biblioteki. Te dla dzieci? A może sekcja o ebookach albo audiobookach? Dodatkowo, czy zaglądają tam częściej kobiety czy mężczyźni? I w jakim są wieku?

    Na te wszystkie pytania da nam odpowiedź bezpłatne narzędzie Google Analytics „podłączone” do naszej strony internetowej! Podobne dane zbiera także Facebook. Jako administrator strony masz do nich wgląd w zakładce „Statystyki”.

    Nie zapominaj także o raportach przygotowywanych przez bibliotekarzy na podstawie systemu bibliotecznego! Robienie statystyk K-03 to nie tylko przykry obowiązek. To także duży zbiór informacji o tym, kim są odbiorcy biblioteki i jak zmieniają się ich zwyczaje.

    ➜ Więcej dowiesz się podczas szkolenia „Praktyczne aspekty analizowania ruchu na stronie internetowej biblioteki. Google Analytics w pracy bibliotekarza”, które możesz zorganizować w swojej bibliotece!

      Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

       

      1. ROZMOWA, czyli słuchamy (potencjalnych) czytelników

      Oczywiście świetnym źródłem informacji pozostaje rozmowa. Trzeba być otwartą osobą, dobrym słuchaczem i trochę analitykiem, aby wyciągać odpowiednie wnioski. Sami dobrze wiecie, jak często czytelnicy chcą podzielić się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki.

      Wdawaj się w dyskusję także online! Zachęcaj odbiorców w mediach społecznościowych do reagowania, komentowania, dzielenia się swoimi opiniami. To tzw. CTA, czyli call-to-action. Czyli używanie bezpośrednich zwrotów, które są jasnym komunikatem, czego oczekujecie od swojego odbiorcy. Nie zapomnijcie następnie reagować na te opinie, wysłać odpowiedź zwrotną.

      Warto również słuchać swoich dzieci, znajomych. Sprawdzać, czego ludzie szukają obecnie w księgarniach, jakie tematy przewijają się w serwisach informacyjnych. Tak naprawdę podpowiedzi o preferencjach czytelników i nie-czytelników są wszędzie. Wystarczy dobrze się rozejrzeć :)

      Chcesz poznać więcej sposobów na badanie potrzeb czytelników? Weź udział w płatnym webinarium „Badanie potrzeb dorosłych czytelników. Techniki badawcze, narzędzia online, praktyczne zastosowanie, analiza danych” 28 czerwca (wtorek) o godz. 9:00-13:00.

      Badanie potrzeb dorosłych czytelników

      Kim jest Czytelnik? Dlaczego zaczął przychodzić do biblioteki i co go do niej przyciąga? Albo inaczej – dlaczego jeszcze nie ma go w Twojej bibliotece? W trakcie spotkania:

      • zastanowimy się, dlaczego warto badać naszych odbiorców,
      • dowiemy, co możemy badać i jak dobierać narzędzia,
      • poddamy analizie przykładowe ankiety badawcze,
      • zainspirujemy się przykładami na niestandardowe pozyskiwanie informacji zwrotnej.

      Zobacz także