Home inne TikTok w bibliotece? Dlaczego warto

TikTok w bibliotece? Dlaczego warto

“TikTok pokonał Facebooka! Ulubiona aplikacja nastolatków. To już nie jest zabawka. Aplikacja, która uzależnia.”  To tylko niektóre z entuzjastycznych nagłówków dotyczących aplikacji-zjawiska, której popularność na przestrzeni ubiegłego roku poszybowała w górę, również w Polsce. Na czym polega jej fenomen oraz dlaczego (i do czego) warto wykorzystać aplikację TikTok w bibliotece?

Czym jest TikTok?

Ryzykując duże uproszczenie, na początek można powiedzieć, że TikTok jest dla krótkich (15/60 sek.) form wideo tym, czym Instagram jest dla zdjęć. Innymi słowy, jest to platforma społecznościowa, która pozwala użytkownikom na oglądanie i dzielenie się filmikami, urozmaiconymi o podkład dźwiękowy.

TikTok w biblioteceZnaczna ilość nagrań na TikToku opiera się na układach tanecznych lub na poruszaniu ustami do popularnych piosenek. Skąd taki trend? Otóż początki TikToka związane są z chińską aplikacją Musica.ly, która służyła właśnie do nagrywania “śpiewających” filmików. W 2015 r. Musical.ly miało 10 milionów zarejestrowanych użytkowników, rok później już 90 milionów, a w 2017 r. osiągnęło 200 milionów użytkowników. Firma ByteDance, właściciel TikToka, który działał na rynku aplikacji równolegle ze wspomnianym Musica.ly, pod koniec 2017 r. wykupiła muzyczną aplikację za zawrotną kwotę 1 miliarda dolarów. W rezultacie fuzji powstał TikTok, którego znamy dzisiaj, a zarazem rozpoczęła się jego droga do pozycji lidera wśród aplikacji społecznościowych.

TikTok rośnie w siłę

Na początku 2021 r., po wielu miesiącach królowania na światowej liście najchętniej pobieranych aplikacji, TikTok został zdetronizowany przez Telegram (komunikator podobny do WhatsApp czy Messengera). Nie zmienia to jednak faktu jego ogromnej siły oddziaływania.

Aplikacja społecznościowa, do której należał rok 2020 r., spotkała się w naszym kraju z dużym zainteresowaniem. Z TikToka korzystają nie tylko indywidualni użytkownicy, ale także marki. Godnym uwagi jest fakt, że swoje kampanie na TikToku zrealizowały firmy takie jak m. in. Hortex, Lidl, L’Oréal, mBank, McDonald czy Samsung. O rosnącej randze aplikacji niech świadczy fakt, że w styczniu 2021 r. TikTok otworzył w Warszawie swoje pierwsze biuro w Polsce. Wynika z tego, że Polska jest dla światowego giganta rynkiem strategicznym.

Kto używa TikToka?

Ważnym aspektem TikToka jest specyficzna demografia jego użytkowników. Z aplikacji najchętniej korzystają młodzież i przedstawiciele generacji Z, czyli urodzeni na przełomie wieków “cyfrowi tubylcy”. Z badań wynika, że w 2020 r. w Polsce tylko niecałe 10% użytkowników TikToka miało ponad 19 lat. Taka demografia sprawia, że TikTok może potencjalnie stanowić idealne narzędzie do komunikacji z młodym pokoleniem. W Polsce z TikToka w przeważającej mierze korzystają kobiety (95% użytkowników) mieszkające na wsiach lub w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców (ok. 43% użytkowników).

Warto zauważyć także, że obecnie z aplikacji coraz chętniej korzystają również osoby starsze.  Na tę zmianę bezpośredni wpływ ma m.in. budząca dużą ciekawość popularność aplikacji.

TikTok w bibliotece to budowanie relacji

Czy TikTok może sprawdzić się jako narzędzie w pracy bibliotekarza? Jak najbardziej! Ku swojemu zaskoczeniu przekonała się o tym m.in. Kelsey Bogan, pracownica biblioteki w liceum Great Valley w USA. Z powodzeniem prowadziła biblioteczne konto na Instagramie, postanowiła więc wypróbować TikToka. Założyła konto i nagrała pierwszy filmik. Następnego ranka na szkolnym korytarzu zaczepił ją jeden z uczniów. „Pani Bogan, jest pani sławna na TikToku!” Okazało się, że filmik w ciągu nocy uzyskał 300 tys. wyświetleń. Po tygodniu obejrzało go już pół miliona użytkowników TikToka. Od tego momentu pani Bogan dysponuje nowym kanałem komunikacji z uczniami szkoły – kanałem, który chętnie oglądają i który jest naturalnie obecny w ich codziennym życiu. Warto jednak zwrócić uwagę, że konto ma o wiele szerszy zasięg, ponieważ obserwuje je ponad 36 tys. użytkowników TikToka!

 

@gvhslibraryHaving fun w the library’s new display screen! ##librariansoftiktok ##tiktokteacher ##librarian ##schoollibrary♬ Chinese New Year – SALES

„Gdy odkryjesz, że nowy ekran w twojej bibliotece można świetnie wykorzystać w filmiku na TikToka.”

Ten TikTok autorstwa wspomnianej pani Bogan z biblioteki w liceum Great Valley w USA został obejrzany ponad 140 tys. razy!

Ważnym aspektem jest stale rozrastająca się baza dźwięków TikToka. W filmiku podkład muzyczny to piosenka pochodząca właśnie z bazy, która stanowi nieodłączną część aplikacji. Tekst piosenki („I see you at the movies” – „Widuję cię w kinie”) żartobliwie nawiązuje do znikającej z kadru i pojawiającej się na monitorze bibliotekarki.

 

 

TikTok w bibliotece to promocja czytelnictwa

@bibliotekalegionowo##generalkenobi ##generalkenobichallenge ##generalkenobiii ##hellothere ##biblioteca ##starwars ##biblioteka ##bibliotekarka♬ original sound – NickyScherr

Wróćmy jednak do Polski.

Własne konto na TikToku posiada Biblioteka Publiczna w Legionowie, którego używa m. in. po to, aby w pomysłowy i zabawny sposób informować o ofercie biblioteki.

W tym TikToku za podkład dźwiękowy posłużył fragment ścieżki dźwiękowej i dialogu z filmu z serii „Gwiezdne Wojny”.

W momencie powstawania tego wpisu filmik obejrzano ponad 30 tys. razy. Pojawiło się pod nim ponad 130 komentarzy – wiele z nich to pytania o dostępność konkretnych tytułów książek i komiksów ze świata „Gwiezdnych Wojen”.

Kreatywny pomysł sprawił, że udało się zarówno wypromować placówkę, jak i nawiązać dobre relacje ze społecznością TikToka.

 

 

TikTok w bibliotece to sposób na dotarcie do nowych odbiorców

@bibliotekabemowoZnacie wszystkie piosenki? @ciapur @sebastiankowalczykkk♬ dźwięk oryginalny – bib.bemowo

Na koncie Biblioteki Publicznej Bemowo w filmikach gościnnie pojawiają się znani influencerzy. Ahmed Mans Vechess, pochodzący z Czeczenii aktor i model, oraz znany m. in. z serialu telewizji TVN „Szpital” Sebastian Kowalczyk. Obaj są jednymi z najpopularniejszych tiktokerów w Polsce. Każdy z nich posiada ponad 2 miliony obserwujących!

Na tym filmiku taniec po dwóch stronach ekranu opatrzonych naklejkami-emotkami pozwala wyrazić stosunek do popularnych obecnie na TikToku utworów, a użytkowników zachęca do komentowania. Filmik ma ponad 200 tys. wyświetleń.

Według badań niemal połowa użytkowników TikToka decyduje się na zakup produktów marki, jeśli zobaczy je u lubianego influencera. Współpraca z cenionymi przez społeczność postaciami to dobry sposób na uzyskanie rozgłosu i zwiększenie liczby obserwujących konto (na TikToku Biblioteka Publiczna Bemowo ma ponad 7600 obserwujących).

 

Podsumowanie

Podsumowując, jakie korzyści może przynieść TikTok w bibliotece?

  • Pozwala przełamać stereotyp biblioteki jako miejsca mało nowoczesnego czy związanego jedynie z edukacją.
  • Pokazuje nieznaną, często wesołą i mniej formalną stronę pracowników biblioteki.
  • Umożliwia nawiązanie i budowanie relacji z młodszym pokoleniem.
  • To ciekawy sposób na informowanie o nowościach i ofercie biblioteki.
  • Na koniec, to jeszcze jeden sposób na promocję czytelnictwa.

Interesują Cię możliwości wykorzystania TikToka w bibliotece? Chciałbyś zacząć, ale nie wiesz od czego? A może masz już wiedzę, ale szukasz inspiracji? Proponujemy udział w naszych szkoleniach z TikToka:

1) Od zera do bibliotecznego TikTokera – co to jest TikTok i dlaczego może przydać się w bibliotece?

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, skąd się wziął, na czym polega oraz czym różni się TikTok od innych mediów społecznościowych. Opowiemy, kto korzysta z aplikacji oraz w jaki sposób może się ona stać dodatkowym kanałem komunikacji w szkolnej lub publicznej bibliotece. Omówione zostaną różne rodzaje treści, które pojawiają się na TikToku – trendy, virale i challenge przestaną brzmieć obco. Uczestnicy zobaczą więcej przykładów bibliotecznych kont, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W końcu założą własne konto na TikToku i poznają najważniejsze elementy interfejsu i podstawowe funkcje aplikacji.

2) Tworzenie kreatywnych TikToków dla biblioteki – szkolenie i warsztaty dla bibliotekarzy

Uczestnicy tego szkolenia zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu prowadzenia konta biblioteki na TikToku. Dowiedzą się, jak skonfigurować i dbać o konto oraz jak budować relacje z innymi użytkownikami, aby szybko zdobyć ponad 1000 obserwujących i skutecznie promować swoją bibliotekę wśród społeczności TikToka.

Podpowiemy, jak nagrywać dobrej jakości filmy oraz omówimy zaawansowane możliwości obróbki i edycji nagrań dźwiękowych i wideo, które oferuje aplikacja. Uczestnicy zdobędą umiejętności, dzięki którym tworzenie tiktokowych filmików stanie się nie tylko proste, ale będzie też dobrą zabawą. To z kolei przełoży się na zaangażowanie przyszłych odbiorców.

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą potrafili samodzielnie prowadzić biblioteczne konto na TikToku. Dzięki znajomości aktualnych trendów bibliotekarze bez problemu będą nagrywać własne kreatywne TikToki, a ich instytucje wyróżnią się nowoczesną i kreatywną komunikacją.

3) W tiktokowym świecie książek – przegląd literackich TikToków

Przekonaj się, że TikTok to nie tylko śpiewanie i układy taneczne! To szkolenie to ogromna porcja inspiracji dla osób, które chcą zagłębić się w tiktokowy świat książek i literatury. Podpowiemy, jak wyszukiwać ciekawe treści związane z książkami, czytaniem, pisarzami i gatunkami literackimi.  Podczas szkolenia dowiesz się, jak nauczyć algorytm TikToka, aby wyświetlał treści interesujące dla Ciebie. Zobaczysz wiele przykładów kreatywnych TikToków związanych z książkami oraz nagrasz własne. Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które nie miały dotychczas do czynienia z TikTokiem lub dopiero zaczynają swoją przygodą z tą aplikacją.

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą, by opowiedzieć Ci więcej!

    Zobacz także