Home inne 5 pomysłów na podcast w bibliotece

5 pomysłów na podcast w bibliotece

Polacy słuchają coraz więcej podcastów. Z roku na rok zainteresowanie tym formatem rośnie – nie tylko wśród słuchaczy, ale i wśród twórców. Nic więc dziwnego, że także instytucje kultury próbują swoich sił w tworzeniu własnych podcastów. Podcast w bibliotece ma olbrzymi potencjał! Może być świetnym narzędziem promocyjnym, może towarzyszyć obchodom ważnych wydarzeń, może też stanowić ofertę zajęć w ośrodku kultury. Poniżej 5 pomysłów na wykorzystanie podcastu w Twojej instytucji!

1. Zajęcia dla młodzieży

Dlaczego nie oddać tworzenia podcastu w ręce młodych ludzi? Oni najlepiej wiedzą, co interesuje ich rówieśników! W ramach regularnych zajęć młodzież pozna warsztat dziennikarski (niezbędny w tej formule), a także zagłębi się w kwestie techniczne. Zdobytą wiedzę wykorzysta w praktyce, projektując i tworząc swój własny, autorski podcast. Ważne, by nakierować młodzież na „właściwą tematykę”, by dobra zabawa przy pracy nad podcastem przynosiła także konkretne korzyści – czyli wzrost zainteresowania kulturą i ofertą instytucji.

Zobacz przykład podcastu zrealizowanego w CKiBP w Gniewie przez młodzież po warsztatach z podcastów

2. Archiwum opowieści

Podcast jest doskonałym narzędziem do archiwizowania opowieści najstarszych mieszkańców regionu. Zachowuje nie tylko historię, ale i głos, a także zawarte w nim emocje. Takie nagranie można później spisać, ale warto je wykorzystać właśnie w formie dźwiękowej. Dodatkową korzyścią może być także współpraca międzypokoleniowa – realizatorami technicznymi i merytorycznymi (oczywiście pod kierunkiem pracowników instytucji) podcastu może być miejscowa młodzież, dla której będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z żywą historią.

3. Historia regionu w przystępnej formiePodcast Biblioteki Raczyńskich

Badania podcastów wskazują, że ich słuchacze interesują się kulturą, nauką i sprawami społecznymi oraz sięgają po nie między innymi po to, by pogłębić swoją wiedzę. To doskonała wiadomość dla instytucji kultury – podcast może i wręcz powinien służyć edukacji. Dobrym pomysłem na cykl odcinków może być historia regionu – zwłaszcza niezbyt znana, czasem sensacyjna (Polacy kochają podcasty kryminalne!).

Sprawdź: podcast o książkach i historii w Bibliotece Raczyńskich ➜

4. Recenzje książkowe

Biblioteki mogą wykorzystywać podcasty do promowania czytelnictwa poprzez dźwiękową – mówioną formę recenzji. Książki recenzować mogą zarówno pracownicy biblioteki, jak i czytelnicy, a także zaproszeni goście, np. lokalne osobistości czy ludzie związani z literaturą. Podcasty literackie mają tę zaletę, że mogą zainteresować słuchaczy z całej Polski.

Sprawdź: podcast z recenzjami książek Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim ➜

5. Podcasty okolicznościowe

Choć podcasty w większości są programami w odcinkach, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać je tylko od czasu do czasu. Podcast może stanowić świetne uzupełnienie materiałów wydawanych z okazji ważnej rocznicy. Na przykład rocznicy lokacji miasta, rocznicy ustanowienia biblioteki czy innego, dowolnego święta.  Takie okolicznościowe podcasty także mogą stanowić pewien cykl, tylko częstotliwość ich publikowania będzie rzadsza. To dobre rozwiązanie dla instytucji z małymi zespołami, które nie są w stanie przygotowywać regularnie odcinków podcastu, ale chciałyby wykorzystać tę formułę. 

Zobacz jak wyglądało szkolenie „Podcast w bibliotece” w Książnicy Stargardzkiej! 

Chcesz zorganizować szkolenie z podcastów w swojej bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ania Krzykowska: +48 730 215 888, Ola: +48 537 449 555, Ania Jakubowska: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także