Home inne Trening kreatywności w Gołuchowie

Trening kreatywności w Gołuchowie

25 października w Bibliotece Publicznej Gminy Gołuchów odbyło się spotkanie dla bibliotekarzy pod tytułem „Trening kreatywności: jak wyjść ze schematów i twórczo rozwiązywać problemy?”. Szkolenie składało się z trzech części, których celem było:

  1. Zauważenie tego co wspiera i blokuje kreatywność.
  2. Poznanie ćwiczeń, które kreatywność wzmacniają.
  3. Poznanie przykładowych narzędzi i technik pozwalających zastosować twórczo rozwiązywać problemy.

Skojarzenia

Punktem wyjścia do dyskusji, było przyjrzenie się skojarzeniom, jakie wywołuje kreatywność. Pojawiły się takie pojęcia jak pomysłowość, tworzenie, działanie, talent, nowość i odwaga. Okazało się, że kreatywność przywodzi na myśl również skojarzenia związane z trudem, stresem, ryzykiem, czy też wymogiem.

Kreatywność jest naturalnym stanem człowieka, zdolnością do robienia rzeczy nowych. To czemu potrzebujemy się przyjrzeć, to czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które ten proces twórczy w nas wzmacniają, bądź blokują. Wspólnie ustaliliśmy, że czas, poczucie bezpieczeństwa, przyroda, wsparcie innych osób, obcowanie z kulturą sprawiają, że mamy większy dostęp do swojej twórczości.

Trening kreatywności

Kreatywność można przyrównać do mięśni – im więcej je ćwiczymy, tym bardziej się one rozwijają. W rezultacie taki trening powoduje, że tym chętniej chcemy z tych „mięśni” korzystać. Bycie twórczym sprzyja wymyślaniu nowych pomysłów, umożliwia stawianie czoła sytuacjom lub problemom, z jakimi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Drugą część spotkania poświęcona była właśnie takim ćwiczeniom. Szukaliśmy stu, niecodziennych zastosowań dla różnych obiektów, łączyliśmy przedmioty ze sobą i wymyślaliśmy ich nowe funkcje. Ponadto tworzyliśmy historie wykorzystując okładki książek.

Kreatywne rozwiązywanie problemów

Ostatnia część szkolenia dotyczyła technik, które w uporządkowany sposób pozwalają zaimplementować kreatywne myślenie do rozwiązywania problemów. Uczestnicy poznali zasady przeprowadzenia burzy mózgów, poznali metodę kapeluszy Edwarda de Bono, a także dowiedzieli się jak korzystać z metody Walta Disneya. W skrócie polega ona na wejściu w trzy role: Marzyciela, Realisty i Krytyka. W roli Marzyciela przenosimy się do krainy marzeń, otwieramy serca i snujemy wizje tak, jakby wszystko było możliwe. Zadaniem Realisty jest stworzenie planu działania, przyjrzenie się zasobom, a także sprawdzenie jakie są realne możliwości w szarej rzeczywistości. Wejście w ostatnią rolę oznacza przywdzianie surowej maski Krytyka i zidentyfikowanie problematycznych obszarów, oraz niedociągnięć.

Spotkanie podsumowaliśmy refleksją o tym, że warto sięgać do swoich marzeń i pragnień i w nich szukać energii do stawiania pierwszych, najmniejszych kroków w kierunku kreatywności. Jak podkreślali uczestnicy, wsparcie innych i czas na relaks jest dla bycia twórczym najlepszą pożywką.

Projekt BLISKO

Sprawdź naszą ofertę szkoleń!

Jesteś zainteresowany/a organizacją podobnego szkolenia? Skontaktuj się z nami!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także