Home szkoleniadla czytelników „Skarpetki, do boju!”. Warsztaty literacko-teatralne w Gniewie

„Skarpetki, do boju!”. Warsztaty literacko-teatralne w Gniewie

20 września 2023 r. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie zmieniły się w prawdziwy teatr! Wszystko za sprawą klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, która wzięła udział w warsztatach literacko-teatralnych pt. “Skarpetki, do boju!”. Warsztaty były nagrodą w konkursie “Biblioteka – kocham to miejsce” organizowanym przez gniewską ksiażnicę. 

Na początek – ćwiczenia dramowe

Po zabawie integracyjnej przyszedł czas na teatralną rozgrzewkę. Aby uczniowie lepiej wczuli się w temat, zaproponowano im dwa ćwiczenia dramowe. Pierwsze, “spacer skarpetek”, polegała na swobodnym poruszaniu się po sali. Na hasło wypowiadane przez prowadzącego młodzież zmieniała swoje zachowanie, próbując jak najwierniej odwzorować daną sytuację. I tak skarpetki m.in.: śpieszyły się na autobus, gimnastykowały się, głośno się śmiały i wracały zmęczone ze szkoły do domu. Druga aktywność polegała na zbudowaniu pomnika wybranej emocji. W małych grupach uczestnicy zajęć próbowali jak najwierniej odtworzyć zadany temat. Choć zadanie to nie należało do najłatwiejszych, pozostałe grupy doskonale poradziły sobie z rozpoznaniem co przedstawiają żywe rzeźby.

Stały punkt zajęć – czytanie fragmentów książki

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Tym razem warsztaty oparte były na fragmencie książki Justyny Bednarek “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Uczniowie wysłuchali opowieści o czarnej, jedwabnej skarpetce, która została gwiazdą filmową. Prezentacja opowiadania, wraz z jego omówieniem, stanowiła inspirację do dalszej twórczej pracy.

Praca kreatywna

Po dramowej rozgrzewce i głośnym czytaniu przyszła kolej na ponowne uruchomienie drzemiącej w grupie kreatywności. Tym razem zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego przedstawienia kukiełkowego. Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytania: kim są bohaterowie opowieści? Jakie mają cechy? Gdzie i kiedy rozgrywać się będzie akcja przedstawienia? Inspirację do stworzenia fabuł swoich przedstawień uczniowie czerpali z popularnych programów telewizyjnych, kasowych filmów, oraz kości opowieści, które mieli do dyspozycji. Każde z przedstawień, w których brały udział własnoręcznie wykonane papierowe kukiełki, prezentowane były na forum klasy.

Mogłoby się wydawać, że dwunastolatkowie nie zainteresują się książką o skarpetkach, a tym bardziej nie będą mieli ochoty przygotować własnych przedstawień. Nic bardziej mylnego! Młodzież z zaangażowaniem włączyła się w całe warsztaty oraz, co więcej, sama wyszła z inicjatywą, aby przeprowadzić głosowanie na najlepszą opowieść. Spotkanie udowodniło, że uczniowie z przyjemnością angażują się w “analogowe” rozrywki – wystarczy oddać im inicjatywę.

Skarpetki, do boju!Chciałbyś zorganizować artystyczne warsztaty literacko-teatralne w swojej instytucji? Skontaktuj się z nami przez poniższy formularz!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Ola: +48 537 449 555, Ania: +48 730 935 222, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!


    Zobacz także