Good Books wraz z Fundacją Good Culture realizuje cykl szkoleń dla pracowników Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, obiektu z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szkolenia odbywają się w ramach międzynarodowego projektu pt.…
szkolenia
„Pandemia COVID-19 pokazała, że w dzisiejszym świecie niezwykle ważne jest sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy.” Takimi słowami rozpoczynają się regulaminy trzech programów dotacyjnych: Cyfrowa Gmina, Cyfrowy Powiat i Cyfrowe…
- szkolenia
Animacja poklatkowa w bibliotece – jak ożywić historię lokalną?
by Łukasz BraunŁukasz BraunWarsztaty tworzenia filmu poklatkowego „Animujemy historię Konina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie były niezwykle inspirującym doświadczeniem. Animacja poklatkowa w bibliotece okazała się świetnym sposobem na ożywienie i eksplorację lokalnej…
Współczesna technologia często nas onieśmiela, a niekiedy nawet trochę przeraża, nawet jeżeli już na dobre zadomowiła się na naszych biurkach i w kieszeniach. Takich problemów nie mają uczestnicy szkolenia „Nowe…
- szkoleniaSztuczna inteligencja w bibliotece
Szkolenie „Sztuczna inteligencja (SI) w bibliotece”
by Łukasz BraunŁukasz BraunPod koniec czerwca mieliśmy przyjemność odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie na warsztacie zamykającym cykl szkoleń w ramach projektu „Bliskoteka”, który otrzymał dofinansowanie z programu BLISKO. To…
- szkolenia
Szkolenia z zarządzania dziedzictwem kulturowym dla pracowników Twierdzy Srebrna Góra
by Łukasz BraunŁukasz BraunGood Books wspólnie z Fundacją Good Culture realizuje ambitny projekt szkoleniowy, który ma na celu rozwój umiejętności i kompetencji pracowników Twierdzy Srebrna Góra. Ważnym elementem projektu są szkolenia z zarządzania…
Czy dzieci lubią folklor? Oczywiście, że tak! Polska kultura ludowa jest kolorowa i dość błyszcząca, doskonale więc przyciąga wzrok młodych ludzi. Miałam okazję przekonać się o tym w Piotrkowie Trybunalskim,…
- szkolenia
Audiodeskrypcja i czytaki – osoby niewidome i słabowidzące w bibliotece
by GabrielaJoanna FeikiszW Bibliotece Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu właśnie zakończył się cykl szkoleń z dostępności dofinansowanych z programu „Kultura bez barier”. Oczywiście rozpoczął się on od spotkań wprowadzających do tematu…
„Archiwa domowe i edukacja regionalna w bibliotece” – pod takim tytułem zrealizowane zostało 5 listopada 2022 r. szkolenie, w którym udział wzięli pracownicy Biblioteki w Raciborzu oraz zaproszeni przez nich…
- szkolenia
Biblioteka – trzecie miejsce i przestrzeń lokalnego życia kulturalnego
by GabrielaAnita NogalBiblioteka, do której czytelnicy przychodzą tylnymi drzwiami, podczas remontu i przed godzinami otwarcia? Czy to możliwe? W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Polkowicach tak właśnie się dzieje. Społeczność lokalna lubi przestrzeń…
- szkolenia
Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią?
by GabrielaMarcin MusiałSzkolenie pt. „Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią?” zostało zorganizowane dla pracowników biblioteki w Iłży oraz innych zaproszonych bibliotekarzy z okolicznych placówek. To uniwersalny temat,…
- szkolenia
Narzędzia marketingowe i nowe technologie w animacji czytelnictwa
by GabrielaAgnieszka KawaCzęsto współpracujemy z bibliotekami pedagogicznymi, ale nieczęsto zdarza nam się prowadzić szkolenia dla Rady Pedagogicznej. A właśnie takie zajęcia organizowaliśmy niedawno dla Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Uczestnicy wzięli udział w…
Satysfakcjonująca komunikacja interpersonalna jest nieodzownie związana z empatią i asertywnością. Warto zadbać o jej jakość, bo wpływa na atmosferę, samopoczucie i efektywność pracy zespołu. Czym są komunikacyjne role? Jak zauważyć,…
W ostatnich dziesięcioleciach w Polsce i Europie przybywa osób starszych. Wynika to zarówno z przemian struktury demograficznej, w tym spadku liczby urodzeń, jak i wzrostu długości życia. Zespół Biblioteki Publicznej…
Południowa część województwa mazowieckiego przywitała mnie przepiękną zimą: śnieg łagodnie błyszczał na polach otaczających bibliotekę w Pasztowej Woli. Sama biblioteka zresztą nie jest do końca zwyczajna: odróżnia się wyjątkowa nazwa.…
- szkolenia
Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią?
Monika Sobczak-WaliśW fantastycznych, nowoczesnych wnętrzach piotrkowskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej wspólnie z bibliotekarzami szukaliśmy ciekawych metod do pracy z młodzieżą eksplorując obszar pn. edukacja regionalna. Edukacja regionalna – czyli jaka? Spotkanie rozpoczęliśmy…
- szkolenia
Jak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów
by GabrielaMarcin MusiałJak zbierać i upowszechniać historię regionalną z uwzględnieniem seniorów – pod takim tytułem zrealizowane zostało szkolenie zorganizowane przez Good Books dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, 11 października 2022 r.…
Czy stworzenie oryginalnej grafiki na stronę internetową to droga sprawa? A ile kosztuje projekt plakatu dla bibliotecznego wydarzenia? Albo ile trzeba zapłacić za profesjonalne zdjęcia, które można byłoby wykorzystać we…
Millenialsi dorośli i założyli swoje rodziny – teraz ich dzieci dorastają i wchodzą powoli w wiek nastoletni. Pokolenie Alfa ma coraz więcej do powiedzenia na temat swoich potrzeb. Jakie są…
- szkolenia
Kariera, gotowi, start! Doradztwo zawodowe dla młodzieży w bibliotece
by GabrielaGabriela Kwarta27 października 2022 spotkałam się z młodzieżą ze szkoły w Jastrzębiu-Zdroju na warsztatach „Kariera, gotowi, start! Warsztaty tworzenia CV i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Zajęcia zorganizowali bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki…
- szkolenia
Warsztat kreatywności – czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach
by GabrielaKamila Froń-MalinowskaKontakty z czytelnikami, zarówno dorosłymi jak i najmłodszymi, wymagają od bibliotek wzbudzenia zainteresowania ofertą w sposób niekonwencjonalny. Warsztat kreatywności wychodzi naprzeciw tym potrzebom proponując uczestnikom formy pracy, które zarówno przykują…
Książnica Płocka to przykład biblioteki, która aktywnie działa na rzecz zapewnienia jak najlepszej dostępności swojej oferty dla osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. W ramach tych działań w 2022 r.…
- szkolenia
Mamo, możesz więcej – czyli realizacja projektu Skrzydła dla Mamy w GOK w Samborcu
by GabrielaGabriela KwartaPoza szkoleniami dla bibliotekarzy Good Books organizuje również warsztaty dla odbiorców bibliotek i ośrodków kultury! W związku z projektem realizowanym w ramach dotacji „Skrzydła dla Mamy” Fundacji BGK w Gminnym…
- szkolenia
Biblioteka na Instagramie – relacja ze szkolenia w Książnicy Beskidzkiej
by Łukasz BraunŁukasz BraunBiblioteka na Instagramie? Jak najbardziej! Instagram dla bibliotek to szansa na dotarcie do młodszej części odbiorców. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników, Facebook wciąż pozostaje najpopularniejszym medium społecznościowym. Jednak to Instagram…
W jaki sposób wykorzystać gry komputerowe w bibliotece, aby promować literaturę i czytelnictwo? Tak postawione pytanie było punktem wyjścia dla dwudniowego szkolenia i warsztatu dla bibliotekarzy pt. „Gry wideo dla…
- szkolenia
Jak stworzyć regulamin imprezy kulturalnej? Szkolenie dla bibliotekarzy
by Łukasz BraunMarta GustynKoniec wakacji to jednocześnie początek wzmożonej działalności instytucji kultury, w tym bibliotek. To czas planowania nadchodzących imprez i wydarzeń. Aby dobrze się do nich przygotować, warto zwrócić baczną uwagę na…
16 maja 2022 pracownicy Bytomskiego Centrum Kultury wzięli udział w warsztacie na temat „Dbanie o wewnętrzny balans – jak się o siebie troszczyć w czasach wielkiej niepewności”, które miałam przyjemność…
Kobiety wybierające książki tylko i wyłącznie na podstawie rekomendacji, żołnierze armii USA przebywający w okolicy, osoby chorujące w domach, rodzice dzieci, które nie garną się do czytania książek – to…
Biblioteka będąc miejscem spotkań, dyskusji, miejscem efektywnego zagospodarowania czasu wolnego, staje się niewątpliwie idealnym miejscem rozwijającym zainteresowania i osobowość osób starszych. Dlatego tak ważne jest, aby oferta kulturalna dla seniorów…
- szkolenia
Nie taki romantyzm straszny… O słowiańskim spotkaniu z młodzieżą w Bibliotece pod Atlantami w Wałbrzychu
by Łukasz BraunNatalia KościńskaJednym z najfajniejszych aspektów mojej pracy w Good Books jest to, że mogę łączyć ją z moją pasją. Mało tego, mogą nią zarażać innych! I taki właśnie cel miała moja…
13 czerwca 2022 w Czarni (woj. mazowieckie) odbył się warsztat poświęcony tematowi komunikacji międzyludzkiej prowadzony przez Agnieszkę Szczerek. W szkoleniu wzięło udział kilkanaście osób z różnych lokalnych ośrodków kulturalnych, społecznych i…
- szkolenia
Animacja czytelnicza dzieci: warsztaty i szkolenie dla bibliotekarzy [GALERIA]
by Łukasz BraunAnita NogalAnimacja czytelnicza dzieci była tematem dwóch dni szkoleń w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie. Wspólnie przenieśliśmy się do świata literatury dziecięcej. Dzieci to najchętniej odwiedzająca biblioteki grupa, dlatego trzeba stale się…
- szkolenia
Klub Ojca w bibliotece – czytający tata jako nowy typ użytkownika w bibliotece
by Łukasz BraunWojciech KlocKlub Ojca w bibliotece w Raciborzu rozpoczął swoją działalność 11 czerwca 2022 r. Klub jest jednym z działań w ramach projektu „Łączy nas biblioteka”, który otrzymał dofinansowanie z programu BLISKO…
- szkolenia
Podatek dochodowy od osób fizycznych oraz zakład pracy jako płatnik (PIT) – relacja ze szkolenia
by Łukasz BraunPodatek dochodowy od osób fizycznych i zbliżające się zmiany w przepisach były tematem ciekawego szkolenia zorganizowanego przez Good Books we współpracy z Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Szkolenie dotyczyło zagadnień…
- szkolenia
Neurobik – trening pamięci i koncentracji uwagi dla seniorów
by GabrielaKatarzyna Dettlaff-LubiejewskaW ostatnich dziesięcioleciach notuje się w Polsce i Europie znaczny wzrost odsetka osób starszych. Wynika to zarówno z przemian w zakresie struktury demograficznej ludności (spadek liczby urodzeń), jak i z…
- newsszkoleniateksty bibliotekarzy
Innowacyjny manager kultury w bibliotece
by BożenaJoanna KrasowskaKim jest manager kultury w bibliotece? Manager to osoba, której podstawowym zadaniem jest całościowe zarządzanie projektem. Natomiast każdy manager biblioteki jest specjalistą, który ten proces realizuje w sposób kreatywny, przy…
- szkolenia
Klub planszówek dla młodzieży w bibliotece – jak go stworzyć i prowadzić?
by Łukasz BraunMartyna GontarzOd ponad dwudziestu lat mówimy o renesansie gier planszowych. Coraz więcej bibliotek w reakcji na to zjawisko rozszerza swoją ofertę właśnie o gry bez prądu. Czy musimy zatrzymywać się na…
Biorąc pod uwagę szybko rozwijający się sposób przekazu informacji, bibliotekarze i bibliotekarki potrzebują odpowiedzi, które wymagają nowych perspektyw, narzędzi, podejścia. Wiele bibliotek zmienia się, aby dostosować się do potrzeb XXI…
W jaki sposób wykorzystać podcast w bibliotece? Nad tym zastanawialiśmy się wspólnie z uczestnikami szkolenia „Podcasty na podstawie książki” w Stargardzie. Było to moje pierwsze stacjonarne szkolenie od naprawdę długiego…
- szkolenia
Kamera, światło, dźwięk! Szkolenie „Montaż filmowy w pakiecie Adobe”
by Łukasz BraunMarek ZygmuntW dniach 11-12 kwietnia miałem przyjemność spotkać się z pracownikami Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Okazją do naszego spotkania było szkolenie „Montaż filmowy w pakiecie Adobe”. Podczas dwóch intensywnych…
- szkolenia
Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera i inne aspekty techniczne nowej rzeczywistości
by GabrielaGabriela KwartaCentrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie jest beneficjentem programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. W ramach projektu realizujemy wspólnie cykl szkoleń. Miałam okazję poprowadzić szkolenie „Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera…
Pod koniec lutego spotkaliśmy się z pracownikami Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie na stacjonarnym szkoleniu „Instagram w instytucji kultury”. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Zainteresowanie…
18 listopada z przyjemnością poprowadziłam szkolenie “Metody współpracy i budowanie partnerstw” w Bibliotece Publicznej Gminy Ustronie Morskie. W pięciogodzinnym spotkaniu, oprócz bibliotekarek, udział wzięli zaproszeni przez nie partnerzy – kobiety, …
22 września to międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Ja jednak wsiadłam za kierownicę i pojechałam do Stargardu by w gościnnych murach Domu Kultury Kolejarza poprowadzić szkolenie „Wirtualna rzeczywistość w bibliotece. Jak zmienić…
Mimo iż biblioteki są dla nas niezbędne, potencjał wielu z nich nie jest wykorzystywany. Biorąc pod uwagę szybko rozwijający się sposób przekazu informacji, bibliotekarze i bibliotekarki potrzebują nowych odpowiedzi, które wymagają…
Biblioteczne rewolucje, czyli jak zostać MasterChefem w swojej bibliotece? Praca z bezdomnymi w bibliotece – to tytuł szkolenia, zorganizowanego dla Pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie, które…
Wydaje się, że w temacie pracy z książką bibliotekarze wiedzą już wszystko. Wciąż jednak okazuje się, że czują wielki głód wiedzy. Poszukiwanie nowych pomysłów na pracę z czytelnikami przez bibliotekarki…
- szkolenia
„Ach, ta dzisiejsza młodzież!” – pokolenie „Z” w bibliotece
by Łukasz BraunNatalia Kościńska„Młodzież się stoczyła na dno i bliski jest koniec świata” – głosi napis sprzed 4 tysięcy lat umieszczony na odkrytej przez archeologów glinianej tabliczce. Konflikt pokoleń nie jest niczym nowym,…
We wrześniu Książnica Zamojska realizowała projekt „E-nergiczny czytelnik” finansowany z dotacji MKiDN, czyli warsztaty z kompetencji cyfrowych dla osób 50+. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób w wieku 50+, które…
Szkolenie z podcastów w Stargardzie, zorganizowane przez Książnicę Stargardzką, było pierwszym stacjonarnym od naprawdę długiego czasu. Nic więc dziwnego, że byłam podekscytowana perspektywą spotkania na żywo, możliwością rozmów bez pomocy…
Drogi Turysto! Przed tobą rozciąga się przepiękny park w Gołuchowie, założony w XIX wieku przez Jana Działyńskiego. Ozdobą parku jest zamek, przebudowywany na zlecenie żony Jana – Izabeli z Czartoryskich,…
Szkolenie „Bibliotekarz filmowcem…” przeprowadzone zostało w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu w dniu 2021.06.05. Trwało 5 godzin. Podzielone zostało na cztery części – teoretyczne i praktyczne. Dotyczyło przygotowania…
- szkolenia
Edukacja regionalna w bibliotece – jak zainteresować młode pokolenie lokalną historią?
by GabrielaKatarzyna KamlerCzym jest dziedzictwo lokalne, kultura w szerokim ujęciu oraz w jaki sposób opowiadać o lokalnej historii, aby zaciekawić nią dzieci, młodzież oraz dorosłych? Między innymi na te pytania staraliśmy się…
Spowite w deszczu i mroku metropolie oświetlane neonami wszechobecnych reklam, zamieszkałe przez hakerów, gangi i rządzone przez bezwzględne, ponadnarodowe korporacje. W centrum nowoczesne biura i apartamentowce, na obrzeżach tłoczne i…
Książnica Beskidzka realizuje projekt „Biblioteka(rz) łączy pokolenia, czyli szkolenia poświęcone budowaniu oferty dla różnych grup odbiorców”. W jego ramach 12 listopada odbyło się zrealizowane przez Good Books szkolenie „Senior w…
- szkolenia
Podcasty – czym są i jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece?
by GabrielaMagdalena MitrofaniukSzkolenie „Podcasty – czym są i jak wykorzystać ich potencjał w bibliotece” było prowadzone przez Magdalenę Mitrofaniuk, trenerkę Good Books, autorkę podcastu „Co robić w życiu?”, doradcę zawodowego i edukacyjnego.…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Rocznica COVID-19 w bibliotece. Jak było i jak jest teraz?
by BożenaBożena KorolDokładnie rok temu, 11 marca polski rząd zawiesił wszystkie zajęcia w placówkach oświatowych na dwa tygodnie (do 25 marca), żeby zapobiec rozpowszechnianiu wirusa COVID-19. Biblioteki jeszcze wtedy pozostawały otwarte. 15…
- newsszkolenia
Czytniki i E-booki w bibliotece – jak zacząć wprowadzać je do oferty
by GabrielaJoanna GolczykSzkolenie online, które przeprowadziłam dla 28 członków mazowieckich struktur SBP zostało podzielone na dwie 2 i półgodzinne sesje. Uczestnicy reprezentowali biblioteki publiczne, pedagogiczne oraz szkolne. Chcieli dowiedzieć się, jak wprowadzić…
Najpiękniejsze prezenty to te, wykonane samodzielnie. Taki pogląd z pewnością podzielają wszyscy, którzy otrzymali kiedykolwiek taki wzruszający podarunek od swojego dziecka. Albo spróbowali kiedyś techniki decoupage, lub innej formy DIY…
- newsszkolenia
Ukraińcy w bibliotece – jakie wydarzenia zorganizować w styczniu?
by BożenaBożena KorolJak na każdym szkoleniu, poświęconym tematowi „Ukraińcy w bibliotece”, zaczynamy spotkanie od liczb i statystyk. Później analizujemy potrzeby osób, które przyjeżdżają zza ukraińskiej granicy. A potem zastanawiamy się nad tym,…
W sieci Max Burgers sprzedaż wege burgerów w 2015 r. wynosiła 2% całej sprzedaży. W roku 2019 było to już 22%. McDonald’s zapowiedział premierę nowego wege burgera na 2021 r.…
Listopad to miesiąc pisania wniosków. Z tego powodu organizujemy dla Was dwa bezpłatne webinaria dla bibliotekarzy z pisania wniosków do MKiDN! Oprócz tego zapraszamy Was i Waszych czytelników na spotkanie…
Czym jest pojęcie „EKO”? Zapewne zetknęliście się z nim kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt razy. Może gdy błądziliście w labiryncie sklepowych półek? Albo kiedy siedzieliście w ulubionym fotelu podczas oglądania telewizji?…
Wkład Bibliotekarzy w rozwój i promocję czytelnictwa w naszym kraju jest ogromny. Dzięki pasji i chęci niesienia misji, książki docierają do nowych czytelników. To codzienna praca Bibliotekarzy sprawia, że coraz…
W związku z obecną sytuacją większość szkoleń Good Books przeniosło się do wirtualnej przestrzeni online. Co jest w tym dobrego? To, że możemy zaprosić na nie Was – bibliotekarzy z…
Szkolenie „Druk 3d w bibliotece” dla Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się 25 września 2020 roku. Można by się zastanawiać, czy połączenie druku 3d i biblioteki jest możliwe. Jak to zrobić?…
Choć pojęcie bajkoterapia wydaje się być powszechnie znane, nie gaśnie zainteresowanie nim. I słusznie! Bo praca z książkami o cudownych właściwościach jest czymś wyjątkowym – dla każdej z osób biorących…
Trwające restrykcje epidemiczne uniemożliwiły nam spotkanie na żywo w Toruniu. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Szkolenie wirtualne pozwoliło na udział także bibliotekarzom i bibliotekarkom…
- newsszkoleniaszkolenia online
Edukacja regionalna – jak zainteresować młode pokolenia lokalną historią
by GabrielaMichał SzmajCo to w zasadzie jest dziedzictwo lokalne i edukacja regionalna? Kiedy możemy jakąś część naszej rzeczywistości określić to tym mianem? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać,…
- newsszkolenia
„OK Boomer!” Pokolenie millenialsów i pokolenie Z w bibliotece.
by BożenaMarcin Białecki„OK Boomer!” Ten krótki zwrot wypowiedziany przez młodą posłankę nowozelandzkiego parlamentu do swojego starszego kolegi w zeszłym roku, stał się nie tylko hitem internetu, ale również symbolem pokoleniowej zmiany, która…
- newsszkoleniaszkolenia online
Jak zorganizować konkurs online w bibliotece?
by BożenaKonrad GrochowskiJakiś czas temu mieliśmy okazję poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy z Murowanej Gośliny w formie online. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak zorganizować konkurs online w bibliotece. Każde działanie, które ma…
- newsszkoleniaszkolenia online
Biblioterapia. Od złości do radości. Wszystkie emocje w życiu dziecka
by GabrielaPaulina StoleckaChyba nikt, kto bywa w bibliotece i zna jej pracowników, nie ma wątpliwości, że ten szczególny czas, kiedy instytucje kultury dostosowują się do nowych zasad obsługi użytkowników, jest czasem wzmożonej…
Jeszcze przed wybuchem pandemii mieliśmy okazje pojechać do Polkowic, żeby poprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy i wspólnie z uczestnikami odpowiedzieć sobie na pytanie jak promować czytanie za bardzo małe pieniądze. Przeszkoliliśmy…
- newsszkoleniaszkolenia online
Canva i chmura Google: warsztaty dla bibliotekarzy w Radomiu
by BożenaKrzysztof BieganowskiKolejne dwa ciekawe praktyczne warsztaty dla bibliotekarzy za nami. Tym razem dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przygotowaliśmy mieszankę wręcz „wybuchową”. Nie było to jednak, w tym przypadku, nic niebezpiecznego,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Groza w bibliotece – sposób na przyciągnięcie młodzieży
by BożenaAdam FlammaHistorie z dreszczykiem, wampirze kły i czytelnicza pasja – groza w bibliotece. Od samego początku taki nastrój towarzyszył nam w trakcie szkolenia z energicznymi bibliotekarzami z Krosna i okolic. To…
Czy można poznać każdego czytelnika w swojej bibliotece? Osobiście – raczej nie. A online? Dzięki narzędziom służącym do zbierania i analizowania danych na naszej stronie internetowej możemy dowiedzieć się bardzo…
- newsszkoleniaszkolenia online
Komunikacja międzyludzka w pracy bibliotekarza
by BożenaMichał SzczypekKompetencje związane z efektywnym komunikowaniem się z drugim człowiekiem należą do katalogu jednych z najważniejszych kompetencji społecznych. Realizując założenie Briana Tracy’ego, że kompetencję tę warto trenować i rozwijać, przeprowadziliśmy szkolenie…
- szkoleniaszkolenia online
Wordpress – tani i łatwy sposób na stronę internetową dla biblioteki
by GabrielaGabriela KwartaKto może stworzyć stronę internetową dla biblioteki? Na pewno wykwalifikowani programiści (web deweloperzy), informatycy, marketingowcy albo… sami bibliotekarze! Ci, którzy uczestniczyli w szkoleniu online „Wordpress jako przyjazne narzędzie”, zrobili to…
- newsszkoleniaszkolenia online
Nowe technologie w animacji czytelnictwa – od szkolenia do wdrożenia!
by BożenaKarol Baranowski„Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja”. Taki warsztat online poprowadziliśmy ostatnio dla bibliotekarzy w Białej Podlaskiej. Okres zamknięcia bibliotek w związku z pandemią COVID-19 to nie tylko…
- newsszkoleniaszkolenia online
Public Relations w bibliotece – organizacja wydarzeń małych i dużych
by BożenaAleksander GniotPublic Relations w bibliotece i organizacja różnej wielkości wydarzeń to był główny temat szkolenia dla bibliotekarzy w Krakowie, które zorganizowaliśmy w formie online pod koniec czerwca. Silny stereotyp, dotyczący zarówno…
- newsszkoleniaszkolenia online
Jak organizować spotkania autorskie online w bibliotece?
by BożenaBożena KorolRzeczywistość pandemii zmusiła nas wszystkich do przejścia w online. Także my w Good Books, musieliśmy się przystosować do nowej rzeczywistości. Instytucja czy firma która chce realizować działania online musi sobie…
- newsszkoleniaszkolenia online
Gotują, hodują pszczoły i jeżdżą radiowozem, czyli animacja czytelnictwa w Zawierciu
by BożenaAnita NogalAnimacja czytelnictwa w czasie koronawirusa – czy możliwa i jak do niej podejść? W Good Books pokazujemy, że czas izolacji społecznej, kiedy w bibliotekach nie odbywają się warsztaty i spotkania,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Standardy obsługi klienta w bibliotece i proaktywne podejście do pracy z czytelnikiem
by BożenaMichał SzczypekStandardy obsługi klienta w bibliotece – to jeden z moich ulubionych tematów szkoleń. Bardzo lubię ten moment spotkania, gdy udaje mi się przekonać uczestników to tego, że pewien zestaw uniwersalnych…
Przed nami ostatni tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Byliśmy w Islandii, Norwegii, Danii i Finlandii. Teraz czas na Szwecję, która słynie ze wspaniałej literatury dziecięcej i nie tylko, o czym przekonamy…
- newsszkoleniaszkolenia online
Gry wideo w bibliotece – jak animować czytelnictwo wśród gamerów?
by BożenaAdam FlammaDobry nastrój, energia i gotowość do działania – właśnie tych cech wypatruję u ludzi, z którymi chcę współpracować. Tym razem poszukiwania zaprowadziły mnie to wspaniałej grupy bibliotekarzy z Tczewa. Miałem…
W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy czwarty tydzień – fiński – Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Szkolenia dla bibliotekarzy i kadr kultury z literatury fińskiej poprowadzi Sebastian Musielak – tłumacz…
- newsszkoleniaszkolenia online
Bajkowa apteczka. Słów kilka o bajkoterapii.
by BożenaPaulina StoleckaBajkoterapia jest lekarstwem, na które nie potrzeba recepty. Jednak podobnie jak z prawdziwymi lekarstwami, należy odpowiednio je dobrać i dawkować. W jaki sposób, podczas zajęć bibliotecznych, efektywnie korzystać z bajek?…
- innenewsszkoleniaszkolenia online
Spotkanie z literaturą czeską i słowacką online
by GabrielaGabriela Kwarta17 czerwca o godzinie 17:00 odbędzie się bezpłatne spotkanie online o literaturze naszych południowych sąsiadów. O czeskiej i słowackiej literaturze opowiedzą specjaliści: współorganizator spotkania Marcin Skrabka z Good Books oraz…
Kraków to miasto nowych spotkań, nowych ludzi i nowych kultur, a Biblioteka Kraków jest centrum wiedzy, które razem z miastem coraz bardziej otwiera się na użytkowników z innych krajów. Obcokrajowcy…
W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy trzeci tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! Koordynatorką wydarzeń tygodnia duńskiego będzie Bogusława Sochańska – tłumaczka i dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury. Na Północ: wydarzenia…
W ramach projektu „Na Północ. Literatura Skandynawska” rozpoczynamy drugi tydzień Festiwalu Literatury Skandynawskiej! We wtorek 9.06 i środę 10.06 od godziny 10:00 odbędą się dwa otwarte, bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy…
- newsszkoleniaszkolenia online
Festiwal Literatury Skandynawskiej ONLINE – zaczynamy!
by GabrielaGabriela KwartaMarzysz o tym, aby zwiedzić któreś skandynawskie państwo? Najlepiej wszystkie i z dobrą książką w podróży! Jeśli tak, mamy dla Ciebie Festiwal Literatury Skandynawskiej – wakacyjną propozycję szkoleniową. Od 1…
- newsszkolenia
Biblioteka w czasie epidemii: jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów?
by BożenaBożena KorolPolskie biblioteki już powoli wracają do „normalności” i otwierają biblioteki dla swoich użytkowników. A jak sobie radzi biblioteka w czasie epidemii u naszych wschodnich sąsiadów? Zapytaliśmy się o to Dyrektorki…
- newsszkoleniaszkolenia online
Facebook w czasie epidemii: działaj niskobudżetowo i skutecznie
by BożenaKrzysztof BieganowskiFacebook w czasie epidemii – taki był temat otwartego szkolenia dla bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów. Przeprowadziliśmy go w formie online dwa tygodnie temu. Dotarcie do czytelników zwłaszcza w czasie epidemii…
Stworzenie dobrego konkursu w Internecie nie jest sprawą banalną, nie jest też rzeczą prostą. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jest to jedno z najtrudniejszych działań marketingowych, które podejmują instytucje…
Biblioteki i instytucje kultury już zaczęły się otwierać dla swoich użytkowników. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kolejne dwa szkolenia online dla bibliotekarzy i kadr kultury z tematów, które najbardziej…
Kiedy spotykam się z bibliotekarzami z różnych miejsc w Polsce, rozmawiamy o największych wyzwaniach związanych z pracą w bibliotekach. Zawsze w tych rozmowach wraca jeden temat – jak zachęcić młodych…
Chmura Google jest narzędziem, bez którego trudno jest sobie poradzić w codziennej pracy bibliotekarza. Czas to pieniądz, pieniądz to czas. Żyjemy w czasach kiedy praca nad projektem powinna być maksymalnie…
- newsszkoleniaszkolenia online
Rodzice w bibliotece – jak zachęcić ich do przyjścia z dziećmi?
by BożenaPaulina StoleckaRodzice w bibliotece są niezwykle ważną grupą odbiorców, ze względu na rolę, którą pełnią w procesie wychowania czytelniczego dzieci. Ich obecność w bibliotece daje dużą szansę na powiększenie grona czytelników…
- newsszkoleniaszkolenia online
Canva dla bibliotekarzy w Pleszewie – przyjazne narzędzie
by BożenaKrzysztof BieganowskiOrganizując szkolenia dla bibliotekarzy w formie online, dbamy o to, żeby były one jak najbardziej praktyczne. W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy taki warsztat dla bibliotekarzy z Pleszewskiej Biblioteki. Uczestnicy sami się…
- newsszkolenia
Zapisz się na szkolenia online dla kadr kultury! Już 14 i 19 maja!
by BożenaJoanna CzuszelBiblioteki i instytucje kultury powoli się otwierają. Przygotowaliśmy dla Was z tej okazji, nowe szkolenia online, z tematów, na które najczęściej zgłaszaliście zapotrzebowanie. Tym razem zajmiemy się działaniem social mediów,…
- newsszkoleniaszkolenia online
Literatura grozy – szkolenie dla bibliotekarzy online
by BożenaMarcin BiałeckiCzy da się przeprowadzić szkolenie dla bibliotekarzy bez wychodzenia z domu? Da się, da się. Jeszcze jak! Szczególnie jeśli głównym tematem jest literatura grozy, która wcale nie musi być taka…
- newsszkolenia
Nabór na szkolenia online dla kadr kultury – wykorzystajmy kwarantannę produktywnie!
by BożenaBożena KorolBibliotekarze, nauczyciele, edukatorzy, animatorzy kulturalni i wszyscy zainteresowani! Ogłaszamy nabór na pierwsze szkolenia online dla kadr kultury! W dniach 27-30 kwietnia zapraszamy na pierwsze trzy, otwarte szkolenia online, które sami…
Komiks w instytucji kultury, bibliotece i szkole coraz częściej gości. I coraz więcej osób musi zmierzyć się z nim w codziennej pracy. Jeszcze przed wybuchem pandemii w Polsce we Wrocławiu…
- newsszkolenia
Prowadzenie relacji na żywo na Facebooku w czasie kwarantanny
by BożenaMarcin BiałeckiRozprzestrzenienie się koronawirusa wprowadziło dość spory zamęt do naszego życia. Nie ma co ukrywać. Zamęt ten mocno dopadł również instytucje kultury, w tym biblioteki. Zamykane oddziały, praca zdalna dla części…
- gamifikacjanewsszkolenia
Ochrona danych osobowych w bibliotecznych grach mobilnych od A do Z
by BożenaAnna CykmanDobry scenariusz i świetnie przygotowana gra to nie wszystko. Poza warstwą kreatywną, na twórców gier czeka szereg formalności i szczegółów organizacyjnych, o które należy zadbać. Sprawdź, dlaczego ochrona danych osobowych…
Bibliotekarki i bibliotekarze z regionu w Ostrowi Mazowieckiej spotkali się na warsztacie zatytułowanym Nowe technologie w animacji czytelnictwa. Aplikacje, narzędzia, multimedia, gamifikacja. Praktyczny przegląd trendów i budowanie innowacyjnej oferty biblioteki/mediateki.…
Krok 1. – Czego problem dotyczy? Rozważając o tym, czym jest prawo autorskie w bibliotece, należy najpierw zapytać – czym jest książka? Zwykle postrzegamy książki, jako źródło wiedzy czy dobrej…
W komiksie, tak jak w innych mediach, możemy mówić o różnych gatunkach, także gatunkach non-fiction. W zasadzie bez problemu znaleźć możemy przykłady z konkretnych gatunków. Pojawiają się komiksy historyczne, reportażowe,…
Za 7 górami i za 7 lasami, była sobie zupełnie magiczna kraina nazywana województwem pomorskim. Nie znajdzie się tam kolegiów magii, handlarzy magicznych przedmiotów, czy smoków pilnujących niewyobrażalnych bogactw. Zamiast…
- newsszkolenia
Gry planszowe w praktyce, czyli jak bibliotekarze uczyli się grać
by BożenaMarcin BiałeckiSzkolenia mogą być różne. Nudne, ciekawe, dłużące się niemiłosiernie i takie, na których czas mija nawet za szybko. Miałem niewątpliwą przyjemność poprowadzić szkolenie w bibliotece w Jarocinie. Szkolenie, którego na…
„Modelowe spotkanie klubu książki” to warsztat praktyczny dla bibliotekarzy, który odbył się w Warszawie i między innymi odpowiedział na pytania: Jak przygotować się do prowadzenia ciekawego spotkania w DKK? Jak…
“Bibliotekarz na miarę wyzwań” to cykl szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy, którego częścią mieliśmy przyjemność się stać. Pokolenia Zetek i Igreków było tematem, który tym razem omawialiśmy. Grudzień to specyficzny…
Social media w bibliotece to nie słup ogłoszeniowy! To jedna z najważniejszych informacji, jakie staram się przekazywać podczas moich szkoleń z promowania biblioteki w social mediach. Przejście z myślenia “ogłoszeniowego”…
- newsszkoleniawydarzenia
„Komiks w instytucji kultury i szkole” – szkolenia otwarte. Czas start!
by BożenaJoanna CzuszelKomiks staje się coraz popularniejszy wśród dzieci, młodzieży i… dorosłych. Mamy wielu fanów superbohaterów, ale także niszowych wydawnictw. Historie rysunkowe świetnie wpisują się w rytm naszych czasów. Czyta się je…
„Książka wszystkimi zmysłami” jest to warsztat tworzenia scenariuszy poczytanek sensorycznych dla małych dzieci (w wieku 2-5 lat). Bibliotekarze Jarocina podczas tego szkolenia poznali wskazówki na to, jak takie poczytanki robić…
- newsszkolenia
Wspieranie kreatywności zespołu – trening dla bibliotekarzy
by BożenaCecylia BieganowskaJeśli organizacji zależy na tym, aby proponować swoim klientom ofertę, która jest atrakcyjna i odpowiada ich potrzebom, musi na liście swoich priorytetów działania wysoko umiejscowić wspieranie kreatywności zespołu. Jest to…
Czy szczecińska biblioteka jest dla hipsterów? Zanim uda nam się odpowiedzieć na to pytanie, warto się zastanowić: co sprawia, że Szczecin może być dla nich atrakcyjny? To ponad 400-tysięczne miasto…
Jemy oczami. Bardziej niż nam się wydaje, ponieważ aktualnie wizualna część w marketingu i promocji jest bardzo ważna dla odbiorców. CANVA w bibliotece — jest to kontynuacja cyklu o tym,…
- newsszkolenia
Edukacja regionalna w bibliotece: gry i ochrona dziedzictwa lokalnego
by BożenaMichał Szmaj“Edukacja regionalna”? “Ochrona dziedzictwa lokalnego”? Brzmi znajomo? A może straszno i nudno? Czy dostrzegasz wartość w tym, by prowadzić działania edukacyjne związane z dziedzictwem, które Cię otacza? A jeśli tak,…
Wirtualna rzeczywistość w bibliotece – takie szkolenie Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zorganizowała dla swoich bibliotekarzy od Good Books. Tematyka warsztatów dotyczyła nie tylko wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale również…
W ostatnich latach wyraźnie obserwujemy wzrost popularności komiksu w bibliotekach, instytucjach kultury, szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Mimo że powieść graficzna wyrosła z kultury masowej, wiele spośród współczesnych komiksów jest…
- newsszkolenia
Promocja biblioteki: jak wykorzystać bezpłatne narzędzia online?
by BożenaKarol BaranowskiOd samego rana grupa około dwudziestu bibliotekarek i bibliotekarzy z województwa mazowieckiego stawiła się w Książnicy Płockiej, by móc uczestniczyć w warsztatach pt. „Jak wykorzystać bezpłatne narzędzia online do promocji…
Przychodzi czytelnik do biblioteki i… i od tego momentu, bibliotekarzu, zaczyna się wyzwanie. Czy potrzebuje zdobyć informacje? Będzie przyjaźnie, czy negatywnie nastawiony? Czy wie czego chce? Czy jego potrzeby mieszczą…
Odwiedziliśmy Bibliotekę Kraków ze szkoleniem „Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń”. Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Czas Bibliotekarzy”. Celem jest…
- newsszkolenia
Druk 3D w bibliotece: od projektowania modeli do codziennego wykorzystania
by BożenaBarbara HalskaBiblioteka w wielu miejscach pełni funkcje centrum kultury, które może stać się centrum innowacji. Miejscem, gdzie młodzież, ma szanse realizować swoje pasje i zaznajomić się z nowymi technologiami. Do takich…
Jeśli chcesz przyciągnąć nie-czytelników do biblioteki, stwórz ciekawą, twórczą przestrzeń dla społeczności lokalnej. Zastanów się: czego potrzebują mieszkańcy twojej okolicy, jakiej oferty im brakuje. I tutaj nie chodzi o nowe…
- gamifikacjagry miejskienewsszkoleniateksty bibliotekarzy
Gamifikacja literatury pięknej w Książnicy Beskidzkiej
by BożenaGamifikacja literatury pięknej na smartfonach w połączeniu z bajkoterapią i biblioterapią w procesie kształtowania kompetencji czytelniczych. Taki był zakres tematyczny działań Książnicy Beskidzkiej w 2019 roku. Biblioteka zrealizowała projekt Od…
Dyskusyjny klub książki i prowadzenie spotkań na nim może wydawać się rzeczą prostą. Czy jednak naprawdę łatwo jest tak opracować omawianą książkę, żeby przeprowadzić o niej ciekawą dla uczestników, żywą…
Czy współczesna literatura hiszpańska to tylko uwielbiany na całym świecie Carlos Ruiz Zafón lub znany z monumentalnych powieści Ildefonso Falcones? A czy uosobieniem włoskiej literatury jest jedynie Umberto Eco i…
Ciekaw jestem, co masz przed oczami gdy słyszysz “ochrona dziedzictwa lokalnego”? Może monotonny głos przewodnika, który co chwila musi uciszać grupę, by nikt nie przerywał jego monologu. A może znużenie…
Spotkaliśmy się z lokalnymi bibliotekarzami w Ostrowi Mazowieckiej, aby przyjrzeć się specyfice pracy z seniorami. Podczas 5-godzinnego szkolenia „Biblioteka dla seniorów” poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: kim jest senior i jak…
Ostatnie miesiące przed przyjściem na świat dziecka i pierwsze miesiące po narodzinach to dla kobiet nieznana wcześniej rzeczywistość. Wśród wielu zmian, nowych emocji i obowiązków, pojawia się często samotność i…
Druk 3D jest coraz bardziej powszechny i coraz częściej wkracza do naszego życia. Technologia ta używana jest równie w bibliotekach, uczeniach, firmach, ale także swoje zastosowanie znajduje w innych działach.…
Podczas spotkania w całkiem sfeminizowanym gronie bibliotekarzy w Środzie Śląskiej wspólnie z uczestniczkami szkolenia omawiałyśmy to, w jaki sposób można przeprowadzić badanie potrzeb różnych grup użytkowników biblioteki. Także szlifowałyśmy podstawowe…
Większość bibliotek, z którymi miałem okazję współpracować na wielu płaszczyznach, otwarcie przyznaje, że posiada listę mailingową do czytelników, ale nigdy jeszcze jej nie wykorzystała do wysyłania newslettera. Jakie mogą być…
Komiks w bibliotece – jest to temat bardzo obszerny. Ale ciężko jest do niego się zabrać, jeżeli prawie nic nie wiemy na ten temat. Słowo komiks powstało z połączenia angielskich…
Mrok i groza w bibliotece… W pewnym spokojnym, położonym na uboczu miasteczku, stała Biblioteka. Nowoczesna, pełna światła i przestrzeni. Biblioteka, która uwielbiała przyjmować gości i która robiła wszystko, aby mrok,…
Ukraińcy w bibliotece w Szczecinie Szacuje się, że w Szczecinie mieszka około 30 tysięcy Ukraińców, którzy stanowią pokaźną grupę potencjalnych, nowych użytkowników biblioteki. Sam Szczecin liczy około 404 tysięcy mieszkańców,…
Biblioteka a biznesowe podejście do promocji? Przyciągnięcie oczu odbiorców do naszych treści w mediach społecznościowych to naprawdę duże wyzwanie. I nie mówię tylko o czasie, jaki należy poświęcić na stworzenie…
Wiele bibliotek posiada tablety. Pozyskane z programów dotacyjnych lub kupione za wysupłane z budżetu pieniądze urządzenia służą najczęściej do urozmaicania zajęć z użytkownikami. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno…
Wydawać by się mogło, że Biblioteka to miejsce ciszy i spokoju, gdzie raczej trudno spotkać tzw. trudnego klienta. Nic bardziej mylnego. Kim jest trudny klient? Jak sobie z nim radzić…
Gatunek wymarły? Historia społeczeństwa już jakiś czas temu zamknęła rozdział subkultur. Socjologowie i antropolodzy są raczej zgodni w przeświadczeniu, że era grup skupionych wokół jednego stylu życia, ubioru i muzyki…
Każdy, kto miał odrobinę styczności z pracą bibliotekarza, od tej drugiej strony wie, że nie jest to prosty zawód. Dużo różnorodnych zadań, zmieniające się wyzwania, ciągła potrzeba dokształcania… gdzie w…
Czym jest dziedzictwo lokalne? Ile “coś” musi mieć lat, byśmy mogli określić to tym mianem? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać? Między innymi na takie pytania…
- innenewsszkolenia
Jesteś młodym bibliotekarzem do 26 roku życia? Ta ulga jest dla Ciebie!
by BożenaGrzegorz RutkowskiZerowy PIT dla młodych wszedł w życie z początkiem sierpnia. Zakłada większe oszczędności dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Jednym z celów programu jest zmobilizowanie młodych ludzi do…
Lato zmierza ku końcowi. Wielkimi krokami zbliża się czas pisania wniosków o dotacje. Część z bibliotekarzy, wykorzystała mijające wakacje, aby pogłębić wiedzę w tej dziedzinie. Takie podejście pozwala spokojnie przygotować…
Pewnie nie raz zdarzyło Wam się usłyszeć o renesansie gier planszowych. O tym, że gry znowu wracają do łask, dobrze się sprzedają i mnożą w niesamowitym tempie. Planszówkowi maniacy dość…
Czytając prasę, śledząc newsfeedy, oglądając tv można czasem odnieść wrażenie, że „kreatywność” stała się jednym z tych pojęć, które odmieniane jest przez wszystkie przypadki już tak długo i przez wszystkich,…
Bibliotekarz ze smartfonem i tabletem? Oczywiście, że tak! Nowe technologie już dawno wkroczyły do polskich bibliotek. Ale które aplikacje mobilne i webowe warto wykorzystywać w codziennej pracy z czytelnikiem? Jak je wybierać i obsługiwać? Na…
Literatura grecka to nie tylko Homer i Sofokles, a wspólne wątki polsko-tureckie nie kończą się na XVII-wiecznych wojnach i bitwie pod Wiedniem. Poznaj subiektywny wybór najciekawszych książek i reportaży dotyczących Turcji i Grecji, przygotowany przez…
Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym to prawdziwa sztuka. Również dla bibliotekarzy i bibliotekarek. Czy wiecie, jak zadbać o siebie w przebodźcowanym świecie i budować swój dobrostan psychiczny na co dzień? Techniki relaksacyjne, praca…
Żeby przyciągnąć młodzież do biblioteki, bibliotekarze muszą wiedzieć, co młodym chodzi po głowie. Na naszych szkoleniach poznają teorię generacji, elementy psychologii rozwojowej, socjologii, pedagogiki i poradnictwa. Ale, co najważniejsze, dzielą się swoim doświadczeniem zawodowym, pomysłami…
Jak w dzisiejszych czasach nadążać za galopującymi social mediami? Jak nie pogubić się w gąszczu funkcji, trendów i mód, które co chwila zmieniają oblicze internetu? Co zrobić, żeby utrzymać się na powierzchni medialnej zupy? Wraz…
W Polsce mieszka już ponad 2 mln Ukraińców. Widać to zwłaszcza w wielkich miastach i na uczelniach wyższych – ale czy również w bibliotekach? Postanowiliśmy to sprawdzić. Zwłaszcza że według badań aż 48% Ukraińców regularnie sięga…
Tegoroczne Warszawskie Targi Książki były okazją do zainaugurowania programu szkolimy-księgarzy.pl i odbycia dwóch spotkań szkoleniowych z edukatorami Good Books. Jedno dotyczyło pracy z NIEczytelnikami, drugie koncentrowało się na praktycznych aspektach prowadzenia profilu na Facebooku.
Pracując z ludźmi w bezpośrednim kontakcie, pracownicy doświadczają stresu kilkakrotnie częściej. Tendencja ta nie omija też pracowników bibliotek. W ramach szkolenia z pracy z tzw. „trudnym klientem” przyglądaliśmy się temu zagadnieniu, patrząc przez pryzmat warunków…
Szkolimy-Księgarzy.pl to ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy organizowany przez dystrybutora książek – OSDW Azymut i realizowany w partnerstwie z Good Books. Program będzie trwał cały rok i obejmie różne działania: szkolenia stacjonarne, poradniki wideo, internetowy…
Co zrobić, aby zespół był wspierający, rozwiązywał swoje problemy i działał twórczo? Czego trzeba zespołowi do budowania wspólnych strategii i osiągania celów? Jak identyfikować potencjał i wspierać rozwój jednostek po to, aby zwiększać faktyczną wartość…
Czytniki e-booków uatrakcyjnią ofertę biblioteki, nie będąc żadnym zagrożeniem dla tradycyjnego czytelnictwa. Uruchomienie nowej usługi wymaga jednak od bibliotekarzy znajomości rynku publikacji elektronicznych oraz sprzętu do ich czytania. Właśnie dlatego warto szkolić się w tym…
Szkolenie z GoodBooks zapoczątkowało cały cykl warsztatów dla bibliotekarzy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Jaki temat mógł zatem być bardziej odpowiedni niż praca z młodym pokoleniem? Nie mamy wątpliwości, że to ważny…
Jak sprawić, że przedstawiciele nowego pokolenia będą chętniej odwiedzać biblioteki? To pytanie, które zadaje sobie wielu bibliotekarzy, a odpowiedź nie jest prosta. Nie jesteśmy w stanie walczyć z obiektywnymi utrudnieniami, takimi jak brak czasu i…
Zwykły śmiertelnik nie zastanawia się, ile pracy trzeba włożyć w to, aby w bibliotece wszystko działało jak w zegarku. Nie myślimy ile zajmuje katalogowanie zbiorów, prowadzenie dokumentacji, zamawianie nowości i organizowanie wydarzeń. A zajmuje. Dużo.…
- gry miejskieszkolenia
Gry w muzeum, czyli szkolimy Centrum Historii Zajezdnia
by KalinaPiotr MilewskiPo cyklu naszych szkoleń w CH Zajezdnia we Wrocławiu powstało 5 bardzo dobrych scenariuszy. Jeden opowiada o polskiej przygodzie z lotami w kosmos, kolejny to horror nawiązujący do prawdziwej epidemii ospy w latach 60-tych. Oczywiście…
Życie w sieci, w której tak istotne są kwestie ilości subów, followersów, likeów i hashtagów, może stać się źródłem cierpienia, problemów psychicznych, wycofania z relacji, a nawet prób samobójczych w realu. Dlaczego tak jest? Jak…
Dyskusyjne Kluby Książki rosną w siłę. W całej Polsce jest ich już 1713, a co roku pojawiają się nowe. Dzisiaj przypominamy moderatorom i czytelnikom o programie dotacyjnym Instytutu Książki. DKK mogą już składać wnioski o…
Co to w zasadzie jest dziedzictwo lokalne? Ile “coś” musi mieć lat, byśmy mogli nadać mu to miano? Jak możemy je skutecznie chronić i w atrakcyjny sposób upowszechniać? Między innymi na takie pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi…
Jeśli komuś wydaje się, że prowadzenie kampanii e-mailowych w bibliotece nie ma sensu, jest w ogromnym błędzie! Moc i możliwości newsletterów są ogromne, a bibliotekarze mają wszystkie narzędzia, by robić to naprawdę dobrze.
Biblioteka organizuje kolejne wydarzenie i znów potrzebny jest plakat. Najlepiej w wersji do druku i do mediów społecznościowych. Sprawa jest na tyle prosta, że nie ma potrzeby zatrudniania grafika, a jednak ktoś musi ten plakat…
Jesteście ciekawi, co można zrobić z drukarką 3D w bibliotece? Zastanawiacie się, ile kosztuje taki sprzęt? O tym wszystkim mówiła Karolina Antkowiak podczas warsztatów w bolesławieckim Centrum Wiedzy. Uczestnicy spotkania mogli zrobić swoje pierwsze wydruki…
Czy nowe technologie to ogromna przeszkoda, czy wręcz przeciwnie, szansa dla bibliotek? Czy możliwe jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w promocji literatury, sztuki i kultury? Jak wirtualna rzeczywistość i technologia rozszerzonej rzeczywistości może zaktywizować użytkowników biblioteki?
Jeśli szukacie niebanalnych sposobów na promocję biblioteki, powinniście spotkać się z naszą Martą. Opowie Wam, jak działa reklama ambientowa, marketing czasu rzeczywistego i promocyjna partyzantka, którą można wdrożyć do polskiej biblioteki.
W Łodzi rozmawialiśmy z bibliotekarkami i bibliotekarzami o tym, czym jest gamifikacja i jakie może mieć zastosowania przy promocji czytelnictwa i rozwijaniu interakcji czytelnika z książką. Od teorii szybko przeszliśmy do praktyki - w efekcie…
Mniej niż jedna czwarta naszych czytelników to mężczyźni. Co stoi za tak niskimi wskaźnikami? Strach? Wstyd i duma? Przyzwyczajenie do samotnej lektury zakupionych przez siebie książek i indywidualnego ich odbioru? Odpowiedziami na te pytania zajęliśmy…
- książkinewsszkolenia
Współczesna literatura niemiecka na polskim rynku wydawniczym
by KalinaAnna Kierejewska„Cierpienia młodego Wertera” czy „Blaszany bębenek” bez wątpienia należą do kanonu literatury niemieckiej. Ale przecież nie samą klasyką żyje czytelnik! Literatura naszych zachodnich sąsiadów ma do zaoferowania tak dużo, że szkoda by było nie przyjrzeć…
Usługi chmurowe w znakomitym stopniu upraszczają wiele spraw dzięki możliwości współdzielenia pracy nad konkretnym zadaniem. Jak wykorzystać je dla usprawnienia pracy i obiegu informacji w bibliotece? O tym rozmawialiśmy podczas szkolenia w Chełmży.
Kolejna grupa Bibliotekarzy chce wyjść naprzeciw potrzebom czytelników stale weryfikując swoją ofertę, styl pracy i podejście, bo to daje nadzieję, a wręcz niemal pewność, że ta olbrzymia dawka potencjału, która drzemie w Z-etach i Y-grekach,…
Przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy nad nową ofertą, która zainspiruje Was do sięgania po innowacje i do podnoszenia swoich kwalifikacji. Wprowadziliśmy wiele zmian i świeżych tematów oraz zaprosiliśmy do współpracy kilkunastu ekspertów z różnych dziedzin.…
Chcemy się szkolić, ale jest nas za mało. To może porozumiemy się z innymi, podobnymi bibliotekami, i razem zorganizujemy szkolenie? Z takiego założenia wyszli bibliotekarze z ośmiu bibliotek, m.in. ze…
- newsszkolenia
Czytniki e-booków w bibliotece. Nowe wyzwania, nowe możliwości.
by KalinaJoanna GolczykCzy e-booki i czytniki zagrażają tradycyjnej bibliotece? Jak przygotować do e-czytelnictwa użytkowników biblioteki i samych bibliotekarzy? I w końcu czy ta nowa usługa nie spowoduje, że bibliotekarze stracą pracę? Na te ważne pytania odpowiedzieliśmy sobie…
Które pokolenie lubi swoje sprawy załatwiać „online”, ale odpoczywa już raczej „offline”? To pytanie nie stanowi już zagadki dla bibliotekarzy, którzy wzięli udział w szkoleniu „Pokolenie Y i Z w bibliotece”.
Na szkoleniu poruszane były tematy definicji, historii, teraźniejszości gier miejskich. Zebrani poznali metody projektowania, przygotowania i organizacji gier miejskich. Dowiedzieli się jak ważna jest fabuła, skąd czerpać pomysły i dlaczego tak istotnym jest, aby gry…
Przeanalizowaliśmy dobre praktyki, pogadaliśmy o gamifikacji i przystąpiliśmy do twórczej pracy i wprowadzania innowacji do wielu wartościowych działań, które uczestnicy szkolenia już robią, a także opracowywania całkiem nowych, ciekawych projektów
Czy lepiej zapraszać do biblioteki telewizyjnych celebrytów czy pisarzy? A jeśli już pisarzy to których – znanych czy tych debiutujących? A może reporterów lub podróżników? Kogo najbardziej potrzebują nasi czytelnicy…
Kilkudziesięciu nauczycieli bibliotekarzy z Łomży i okolic wspólnie z zaproszonymi przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży gośćmi poszukiwało sposobów na innowacyjne działania w bibliotekach szkolnych i promocję czytelnictwa. Wszystko to w ramach konferencji "Nowoczesna biblioteka…
Niezwykle intensywne okazały się dwa kolejne spotkania w Lęborku i Nowej Wsi Lęborskiej w ramach warsztatu „Budowanie relacji bibliotekarz - nastoletni czytelnik”. Paniom, dzielnym i hiperaktywnym bibliotekarkom - Pomorzankom, nie tylko wystarczyło energii, zapału i…
Stworzenie dobrej strategii wymaga najpierw przeprowadzenia gruntownej analizy - samej instytucji, ale i jej otoczenia. Należy to zrobić, aby uniknąć sytuacji, że - jak to w znanym dowcipie - nie widzimy lasu, bo drzewa nam…
W warsztacie “Budowanie relacji bibliotekarz - nastoletni czytelnik” wzięło udział 14 osób, które chciały zdobyć wiedzę o pracy z nastoletnimi czytelnikami w bibliotece.
Jakie najbardziej zaskakujące wyzwanie z czytelnikami mają bibliotekarze? Chociażby to, że stałe klientki zadłużają książkę… A dlaczego? Okazuje się, że po wiernej czytelniczce książkę przejmują kolejne 3-4 osoby. Osoby najbliższe z otoczenia, czyli mama, babcia,…
Biblioteki ochoczo korzystają z mediów społecznościowych i próbują w ten sposób aktywizować społeczność gromadzącą się wokół ich instytucji. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto poznać pomysły na rozkręcenie fejsbukowej strony.
Szkolenia dla bibliotekarzy i pracowników instytucji kultury. Przedstawiamy ofertę tematyczną na 2018 rok: gry w instytucji kultury, animacja czytelnictwa, marketing i social media, prawo, nowe technologie, literatura dla dorosłych i dzieci.
Jak przygotować się do wprowadzenia RODO w bibliotece? Czy możemy mieć papierowe karty wypożyczeń lub zeszyt, w którym odnotowujemy korzystanie z komputerów? Kim jest podmiot przetwarzający dane i jak wyłonić odrębnych administratorów?
"Dwa bratanki- odkrywamy literaturę węgierską w Polsce" to cykl szkoleń, które wraz z Węgierskim Instytutem Kultury oraz Instytutem Książki zorganizowaliśmy w ubiegłym roku. Zobaczcie efekty węgierskiego tournee po bibliotekach.
Na 10-lecie naszej działalności do współtworzenia oferty szkoleń i warsztatów na 2018 r. zaprosiliśmy doświadczonych fachowców i ekspertów z różnych dziedzin, dzięki którym możemy zaoferować Państwu jeszcze praktyczniejszą wiedzę.…
Młody człowiek i biblioteka W Zielonej Górze zawsze możemy liczyć na radosne powitanie i smaczne kanapki. I tym razem się nie zawiedliśmy :) W ostatnią środę, 23.11.2017 r., zawitaliśmy do…
16-ego listopada w czeskiej Karwinie odbyło się spotkanie z Marcinem Skrabką z Good Books, niezależnym specjalistą od wydawania i promowania czeskiej i słowackiej literatury w Polsce. Była to część projektu „……
W listopadzie przeprowadziliśmy w Bydgoszczy cykl nowych szkoleń pt. „praca w chmurze”. W ciągu dwóch dni udało nam się spotkać z niemal czterdziestoma bibliotekarzami, którzy chcieli zdobyć konkretne umiejętności usprawniające…
Millenialsi i „Pokolenie Z” Przyciąganie młodych pokoleń do bibliotek i zachęcanie ich do sięgania po książki nie jest łatwym zadaniem. Wychowani w wirtualnej rzeczywistości, pobudzani niezliczoną ilością bodźców, nastawieni na…
W dniach 16-17 lutego 2017 r. odbyło się II Metropolitalne Forum Kultury poświęcone bibliotekom jako ośrodkom kultury lokalnej. Podczas pierwszego dnia spotkań, w Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskim Centrum Kultury przedstawiciele bibliotek…
Diagnozowanie i ewaluowanie potrzeb szkoleniowych oraz budowania polityki i strategii szkoleniowych stanowią obecnie jedno z największych wyzwań dla edukacji i podnoszenia kompetencji bibliotekarzy. Chcąc pomóc bibliotekarzom w tym zakresie Good…
30 listopada odbyło się seminarium Myśl nieszablonowo, działaj innowacyjnie poświęcone nowatorskim działaniom w projektach kulturalnych. Salę konferencyjną w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 w Warszawie wypełniło 61 osób (reprezentujących…
Podczas ubiegłotygodniowego 11 Forum Młodych Bibliotekarzy, które tym razem odbywało się w Opolu prowadziliśmy warsztaty z zakresu gamifikowania literatury pięknej na urządzeniach mobilnych. Przewodnie hasło tegorocznego forum – W bibliotece…
To tylko jedno z wielu wyzwań, przed którym stają dziś moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki. Idea klubów czytelniczych przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Jednak na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat moderatorzy…
Poszukiwanie informacji o literaturze w Telewizji Polskiej nie jest proste. Czy wiecie, że od poniedziałku do piątku, w TVP 1 i TVP 2 między g. 16.00 -22.00, czyli wtedy kiedy najwięcej ludzi…
Wiadomo nie od dziś, że wydawnictwa każdą książkę przedstawiają jako bestseller. Czy jednak biblioteka powinna kupować wszystkie książki, które według wydawcy mają ten status? Jak bibliotekarze mają oddzielić przysłowiowe ziarno od plew? Gdzie…
Zorganizowanie i prowadzenie spotkań autorskich to jedna z podstawowych aktywności służących promocji czytelnictwa i audience development w instytucjach kultury. Nie jest to jednak tak proste jakby mogło się na pierwszy…