Home Szkolenia i webinaria dla bibliotekarzy 2025

Szkolenia i webinaria dla bibliotekarzy 2025

Oferta szkoleniowa na 2025 rok została wzbogacona o aktualne tematy. Z pewnością warto wykorzystać ten czas na podniesienie swoich kwalifikacji i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do swojej biblioteki! W związku z tym prezentujemy poniżej ponad 350 tematów szkoleń dla bibliotekarzy, które realizuje zespół blisko 40 trenerów – specjalistów i praktyków z całej Polski. Szkolenia możemy przeprowadzić stacjonarnie lub w formie webinariów online. Nowością jest formuła 3+2, czyli dwa spotkania w jednym terminie – jedno dedykowane kadrze (3 godz.), a drugie skierowane do odbiorców (2 godz.). Dzięki temu minimalizujesz koszty logistyczne i organizacyjne! Szkolenia podzieliliśmy na kategorie, które pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego zagadnienia.

  • Sprawdź propozycje działań, które świetnie wpisują się w zasady i cele programów MKiDN 2025 dla bibliotek! W naszej ofercie znajdziesz propozycje szkoleń dla pracowników oraz działań edukacyjnych i animacyjnych dla odbiorców.

  • Zobacz, które szkolenia cieszą się największą popularnością wśród bibliotekarzy! Dotyczą aktualnych tematów, sposobów na promocję czytelnictwa, nowych narzędzi i standardów komunikacji z odbiorcami.

  • Przekonaj się, jak sztuczna inteligencja (AI) może odmienić twój zawód i wzbogacić doświadczenia Twoich czytelników! Spraw, aby Twoja biblioteka stała się prawdziwym liderem innowacji wśród instytucji kultury.

  • Oferta biblioteczna dla rodziców i dzieci to najlepsza inwestycja na przyszłość. To ważne, aby rodzice i bibliotekarze rozumieli potrzeby rozwojowe dziecka i wiedzieli, jak wychować małego czytelnika.

  • Pokolenie Alfa i pokolenie Z to najbardziej wymagające grupy użytkowników i czytelników. Stosunkowo rzadko zaglądają do biblioteki i potrzebują specjalnie przygotowanej oferty.

  • Nowe technologie i innowacje w bibliotece to dziś konieczność. Dowiedz się jak działa Chmura Google, Facebook, Instagram, Canva, e-booki, druk 3 D, VR (wirtualna rzeczywistość), newslettery etc.

  • Nasi eksperci wprowadzają bibliotekarzy w świat osób ze szczególnymi potrzebami. Poznają oni obowiązujące prawo, zasady WCAG 2.1 i pomysły na działania dla osób z niepełnosprawnościami w bibliotece.

  • Biblioteka ma ważną rolę w ochronie dziedzictwa lokalnego. Jak pracować ze społecznością nad tworzeniem izb pamięci, archiwów życia miejscowości oraz prowadzić działania edukacyjne dla młodzieży?

  • Słowiańskość staje się jednym ze znaczących trendów na rynku książki. Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i dowiedz się, jak wykorzystać słowiańskość do promocji czytelnictwa i animacji kulturalnej.

  • Pisanie wniosków o dotacje zajmuje sporą część pracy bibliotekarzy. Na szkoleniach dowiesz się, gdzie pozyskiwać dotacje, jak tworzyć dobre wnioski, jak je realizować i przeprowadzić ich ewaluację.

  • Dzięki naszym szkoleniom zaplanujesz strategię marketingową swojej instytucji, rozwiniesz jej media społecznościowe i poznasz nowe kanały komunikacji z potencjalnymi odbiorcami.

  • Szkolenia w zakresie budowania współpracy z trudnym klientem, komunikacji, rozwijania kompetencji społecznych i emocjonalnych, przeciwdziałania mowie nienawiści oraz zwalczania cyberprzemocy.

  • Propozycje gotowych spotkań i działań animacyjnych, które możesz zrealizować w Twojej bibliotece: dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Tematyka? Jaka tylko chcesz!

  • Seniorzy to duża grupa odbiorców biblioteki. Przychodzą poczytać czasopisma, wypożyczyć książki, ale także aby spotkać się, spędzić aktywnie czas. Warto stworzyć ofertę odpowiadającą ich potrzebom.

  • Prowadzenie regularnej diagnozy potrzeb czytelników (analizowanie danych i wyciąganie wniosków na ich podstawie) daje lepsze możliwości dopasowania oferty bibliotecznej do potrzeb jej użytkowników.

  • Szkolenia z zarządzania w bibliotece uwzględniają takie tematy jak: organizacja instytucji, zarządzanie zespołem, tematy dla dyrektorów i kierowników. Oferujemy także szkolenia z kompetencji miękkich.

  • Literatury narodowe, gatunki literackie, książki dla różnych grup odbiorców, tematy dla DKK

  • W czasach dynamicznych zmian instytucje kultury muszą być gotowe na reagowanie na zagrożenia wpływające na ich działalność. Szkolenia zapewnią wiedzę i narzędzia do efektywnego zarządzania ryzykiem.

Jeśli brakuje Ci jakiegoś tematu, napisz do nas, chętnie go przygotujemy: szkolenia@goodbooks.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń!

Joanna Czuszel

+48 530 752 569

Katarzyna Makarewicz

+48 730 215 888

Aleksandra Batruch

+48 537 449 555