Za nami półmetek projektu „Gry edukacyjne na urządzenia mobilne – sposób na kształtowanie kompetencji i uczenie się biologii”. Projekt jest realizowany w ramach XII edycji Miejskiego Programu Wsparcia Partnerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Sektora Aktywności Gospodarczej we Wrocławiu MOZART przy współpracy dr Józefa Krawczyka, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego i firmy Good Books.
Dlaczego gry?
Przeładowane programy nauczania skłaniają do poszukiwania metod, które ułatwią ich realizację i poprawią efektywność nauki w szkołach. Równolegle obserwujemy spadek zainteresowania naukami przyrodniczymi. Wyzwania dzisiejszej dydaktyki obejmują umiejętności cyfrowe, pracę zespołową i krytyczne myślenie. Ponadto, edukacja dla zrównoważonego rozwoju powinna być integralną częścią programu nauczania, obejmującą ekologię, społeczeństwo i ekonomię. Nie mniej istotne jest rozwijanie kompetencji uczniów, aby przygotować ich do przyszłej pracy zawodowej. Zastosowanie gier terenowych pozwoli na holistyczne nauczanie biologii, a ich osadzenie w środowisku lokalnym wskaże problemy i skłoni do działania.
Inicjacja i rozpoczęcie projektu
W pierwszym etapie realizacji projektu została przeprowadzona analiza podręczników pod kątem identyfikacji obszarów tematycznych społecznie istotnych z potencjałem do wykorzystania w np. bioróżnorodność, zrównoważony rozwój, postawy ekologiczne, ochrona klimatu, zarządzania i ochrona obiegu wody.
Następnie, przy współpracy z Wrocławskim Centrum Doskonalenia nauczycieli przeprowadziliśmy webinar dla nauczycieli biologii w celu weryfikacji, które ze zidentyfikowanych tematów będą najbardziej użyteczne w nauczaniu biologii.
Praca nad grami – program MOZART
Mając wybrane tematy, naukowiec (Prof. Józef Krawczyk) wraz ze specjalistami z zespołu Good Books i Fundacji Good Culture opracowali scenariusze gier mobilnych:
- Świat według RUDEJ
- GRYZELDA w wielkim mieście
- EEE- Ekologiczne eksperymenty ERNESTA
- Ja brzoza. BJORK.
- Kreatywny KAROLEK
Gry zaprojektowano w aplikacji ActionTrack. Mają też opracowaną specjalną szatę graficzną. Aktualnie powstają scenariusze do lekcji z wykorzystaniem gier. Już niedługo we wrocławskich szkołach będziemy przeprowadzać testy gier z udziałem uczniów. Wtedy też zdradzimy, skąd wzięły się tytuły gier.