Home inne Jak działają książki sensoryczne? Czytamy i angażujemy zmysły!

Jak działają książki sensoryczne? Czytamy i angażujemy zmysły!

Książka, czy zabawka? Nauka, czy zabawa? Książki sensoryczne zachwycają swoim pięknem i przekonują formą, uznaną przez terapeutów-specjalistów od integracji sensorycznej. Dzięki książeczkom sensorycznym niemowlaki i małe dzieci poznają świat, doświadczają różnorodnych bodźców i… oswajają się z książką! Jak działają książki sensoryczne? Które warto mieć w swojej bibliotece i polecać rodzicom?

Odkrywamy świat

Rok wydania: 2024, wydawnictwo: Aksjomat

Kartonowe książeczki z serii „Co odkryje paluszkiem?” pozwalają dziecku na samodzielną eksplorację. A rodzice mają co czytać! Bo oprócz kolorowych i kontrastowych obrazków książeczki pełne są krótkich, rymowanych tekstów. Jest też przestrzeń na dźwięki (liczne wyrazy dźwiękonaśladowcze) i inne zabawy językowe (rytm, łamańce językowe). I oczywiście na ruch. Dzięki ruchomym elementom książek mały czytelnik ćwiczy motorykę małą oraz uczy się tworzyć krótkie opowieści.

Dotykam poznaję

Rok wydania: 2019, wydawnictwo: AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

Książeczki z tradycyjnymi, rysowanymi (a nie cyfrowymi) grafikami mają swoich zwolenników. W serii „Dotykam poznaję” oprócz pastelowych rysunków znajdziemy różnorodne faktury, które stymulują zmysły dzieci. W ten sposób dzieci rozwijają zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo: wpływa to na ich rozumienie konstrukcji świata (kręte wzory muszli ślimaka i spiczaste kolce jeża) oraz na poczucie estetyki :)

Książki sensoryczne do przytulania i głaskania

Niektóre książki wyglądają jak… przytulanki! Albo są do nich dołączone pluszaki bohaterów, którzy w ten sposób „wychodzą” z książki i przyjmują ożywioną formę maskotki. Takie książki to prawdziwe małe arcydzieła wizualne i… uczta dla zmysłów. Można się nimi bawić na wiele różnych sposobów, a historie, które wymyślimy dla ich bohaterów będą rozwijać wyobraźnię, umiejętności komunikacyjne i językowe małych odbiorców. Tak bliski kontakt z postaciami buduje więź nie tylko z nimi, z rodzicami, ale i z samą formą – książką.

Praca z emocjami

Rok wydania: 2022, wydawnictwo: Edgard

Książki sensoryczne dla nieco starszych dzieci mogą być podstawą do pracy nie tylko nad odruchami ciała, ale i psychiki! Ukazywanie zależności i zmienności jest pretekstem do pierwszych rozmów o różnych nastrojach i radzeniu sobie z emocjami. Bajkowe ilustracje odbierają temu tematowi ciężar i oswajają go. W ten sposób książki sensoryczne stają się również podstawą do prowadzenia różnych zajęć biblioterapeutycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Chcesz przeprowadzić szkolenie z biblioterapii i zabaw sensorycznych w swojej bibliotece?

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

    Zobacz także