Home inne Biblioteka „Nowy Horyzont” jako idealne „trzecie miejsce”

Biblioteka „Nowy Horyzont” jako idealne „trzecie miejsce”

Pojęcie „trzecie miejsce” staje się coraz bardziej popularne we wszystkich środowiskach. Termin ten ma określać miejsce neutralne i przyjazne – takie w którym możemy odpocząć od codziennej rutyny, zarówno tej związanej z pracą, jak i obowiązkami domowymi. Trzecie miejsca coraz częściej zapewniają nam bezpieczeństwo ontologiczne, sprawiają, że czujemy przywiązanie do danej przestrzeni, czy też społeczności skupionej wokół niej. Również wiele bibliotek działa w tej idei, starając się stworzyć odpowiedni klimat, który ma sprawić, że odwiedzający będą czuć się swobodnie. Po przeprowadzeniu modernizacji w takim założeniu miała funkcjonować także biblioteka „Nowy Horyzont”  i dziś możemy stwierdzić, że cel został osiągnięty. 

Biblioteka „Nowy Horyzont” w Kraśniku

3 marca 2023 roku odbyło się oficjalne otwarcie odmienionej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku. Nazwa „Nowy Horyzont” ma wskazywać na jedną z ról jakie powinna spełniać każda biblioteka – pobudzanie wyobraźni. Ponadto osobom odpowiedzialnym za modernizację zależało na tym, by już sama nazwa pokazywała, że jest to przestrzeń przyjazna każdemu – miejsce pozwalające użytkownikom z każdej grupy wiekowej na rozwijanie swoich zainteresowań.

Sprawcami całego „zamieszania” są Dyrektor MBP w Kraśniku Michał Zimowski, Kierownik MBP Dorota Dziewa oraz Grzegorz Kłoda z biurem architektonicznym GK-atelier. Środki pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego pozwoliły na:

  • termomodernizację budynku,
  • wymianę okien,
  • wykonanie fotowoltaiki,
  • modernizację instalacji wewnętrznych,
  • przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych (montaż windy),
  • przemianę wnętrza.

Architektoniczne innowacje

Zatrzymajmy się na chwilę przy aranżacji wnętrza biblioteki, bo jest to sprawa naprawdę istotna, zwłaszcza w kwestii znaczenia terminu „trzecie miejsce”. Grzegorz Kłoda, czyli autor projektu, postanowił podzielić użytkowników (a w rezultacie wnętrze) według typów osobowości. W ten sp

osób trzy główne sale zostały wyodrębnione według przeznaczenia dla osób o typach osobowości: ekstrawertycznej, introwertycznej i pośredniej. Dodatkowo, każda sala została odpowiednia wyposażona tak, by zmaksymalizować komfort wszystkich czytelników.  Do sali dla introwertyków trafiły kameralne loże w kształcie litery „U”. W otoczeniu dla ekstrawertyków znajdziemy bar z wysokimi krzesłami, gdzie użytkownicy mogą napić się kawy lub herbaty. Natomiast osoby o „pośrednim” typie osobowości świetnie odnajdą się w swoim miejscu z otwartą przestrzenią i kilkoma cichymi zakamarkami.  Całości wystroju towarzyszy zieleń oraz motywy florystyczne.

„Trzecie miejsce”

Trzecie miejsce to nie tylko kwestia komfortowego samopoczucia użytkowników. W wielu przypadkach to także ważne zadania i role, jakie może ono odegrać. Dla przykładu MBP w Kraśniku często angażuje mieszkańców w różne, niezwykle istotne wydarzenia. Propaguje idee związane m. in. z ekologią, aktywnością społeczną i charytatywną oraz kultywowaniem tradycji. Instytucja spełnia także swoją funkcję edukacyjną nie tylko dla najmłodszych, ale również dla osób starszych, poszukujących nowych pasji. Dzięki sali multimedialnej z 6 mobilnymi stanowiskami komputerowymi pomaga też osobom wykluczonym cyfrowo.

Weź udział w zwiedzaniu biblioteki „Nowy Horyzont”!

Już 7 grudnia odwiedzimy bibliotekę „Nowy Horyzont” wraz z gośćmi specjalnymi: Grzegorzem Kłodą, architektem, założycielem biura architektonicznego GK-atelier oraz Dorotą Dziewą, kierownik MBP w Kraśniku. Całe wydarzenie będzie transmitowane online, a w trakcie jego trwania postaramy się odpowiedzieć na istotne pytania.

Zarejestruj się na wydarzenie!

Autorem fotografii zamieszczonych w artykule jest Grzegorz Wasylko.

Zastanawiasz się nad remontem wnętrza swojej instytucji? Za naszym pośrednictwem możesz skontaktować się z Grzegorzem Kłodą wypełniając poniższy formularz!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

     

     

    Zobacz także