Home inne Literatura Young Adult – młodzież czyta!

Literatura Young Adult – młodzież czyta!

Najnowsze raporty nie pozostawiają wątpliwości – młodzież czyta naprawdę dużo. Według ostatniego raportu Biblioteki Narodowej, w grupie wiekowej 15-18 lat aż 70% respondentów deklarowało przeczytanie choć jednego tytułu rocznie. Trend rosnącego poziomu czytelnictwa wśród tej grupy wiekowej można zauważyć nie tylko przeglądając badania Biblioteki Narodowej i innych instytucji – wystarczy spojrzeć na to, jaki wzrost sprzedaży na przestrzeni ostatnich lat odnotowują książki zaliczane do literatury Young Adult. W wyniku tego zjawiska wiele księgarni (w tym Empik) zdecydowało się na stworzenie dedykowanych półek w placówkach stacjonarnych oraz odrębnych kategorii w sklepach internetowych. Jakie czynniki mają wpływ na takie zmiany na rynku? 

Młodzież czyta!

Ostatni raport opisujący stan czytelnictwa w Polsce pokazuje, że liczba czytelników wśród nastolatków stale rośnie. Według najnowszego sprawozdania, aż 72% osób w przedziale wiekowym 15-18 lat przeczytało w ciągu roku choć jeden tytuł. To wzrost o 12% w stosunku do danych z poprzedniego raportu. Ponadto, 18% badanych w tej grupie wiekowej można sklasyfikować jako intensywnych czytelników, czyli osoby, które przeczytały przynajmniej 7 książek w ciągu roku.

Takie dane cieszą i napawają optymizmem na przyszłość. Młodzież nie tylko uczestniczy w rynku książki, ale także wywiera na nim coraz większy wpływ. Wydawcy zaczęli dostrzegać potrzeby młodych dorosłych i stale poszerzają ofertę kierowaną właśnie do tej grupy wiekowej. Dodatkowo, w wielu księgarniach (zarówno w placówkach fizycznych jak i sklepach internetowych) zaczęły pojawiać się kategorie poświęcone literaturze Young Adult.

Czym jest dokładnie Young Adult? To kategoria, która określa utwory literackie (i nie tylko) skierowane do osób z przedziału wiekowego 12-18 lat. Tematyka tych dzieł przeważnie związana jest z doświadczeniami i problemami nastolatków, przedstawionymi na przykładzie przeżyć bohaterów w podobnym wieku.

Literatura Young Adult podbija księgarnie

Jedną z księgarni, która zdecydowała się na stworzenie kategorii Young Adult jest Empik – w placówkach stacjonarnych dostępne są półki, na których znajdziemy książki dla młodych dorosłych, a na stronie internetowej znajdziemy osobną zakładkę dla tej grupy utworów. Na stronie Empiku figuruje już niemalże 1000 tytułów zaliczanych do literatury Young Adult!

Obecnie „na topie” w tej kategorii znajduje się wiele polskich autorek. Są to m. in. Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Agata Polte, czy też Aleksandra Negrońska. Z dwiema ostatnimi autorkami mieliśmy przyjemność współpracować jako Good Games, tworząc grę „End Of Love”, która miała premierę na ubiegłorocznych Targach Książki Empiku. Przeczytaj relację z premiery gry!

Co przyczyniło się do wzrostu popularności literatury Young Adult?

Wśród prawdopodobnych przyczyn wzrostu popularności książek dla młodych dorosłych widocznych jest kilka czynników. Można zakładać, że ten efekt przyniosły pewne zmiany społeczne związane z wzrastającym poziomem edukacji oraz większą świadomością rodziców osób urodzonych po 2005 roku. Jednak swój spory udział miał przy tym niewątpliwie także Internet.

Wattpad

Któż w dzisiejszych czasach nie słyszał o narzędziu takim jak Wattpad? Większość osób zapewne przynajmniej kojarzy nazwę tego serwisu – dla niewtajemniczonych śpieszymy z wytłumaczeniem zasad jego funkcjonowania. Jest to platforma internetowa, która zaciera granice pomiędzy twórcą (pisarzem), a odbiorcą. Każdy użytkownik może zamieścić swoje dzieła – opowiadania, fan fiction czy też wiersze, które następnie oceniane są przez inne osoby zrzeszone na portalu. Łatwość dostępu, szeroka „publiczność” i możliwość otrzymania feedbacku sprawia, że Wattpad to doskonały wybór na początek działalności osób aspirujących do zostania profesjonalnymi pisarzami. Na tym portalu debiutowała m. in. Katarzyna Barlińska, której książki są aktualnie jednymi z najpopularniejszych w kategorii Young Adult na stronie Empiku.

Użytkownicy serwisu to w dużej części nastolatkowie i młodzi dorośli. Ta grupa tworzy również najwięcej treści w serwisie.  Aktualnie Wattpad liczy już ponad 90 mln zarejestrowanych osób, a sam portal miał (i nadal ma) duży wpływ na rozwój literatury Young Adult.

Influencerzy książki

Coraz większą popularność w polskim Internecie zyskują również influencerzy książki. Pole do publikacji treści jest naprawdę szerokie. Facebook, Instagram, blogi, YouTube, Spotify czy też inne platformy do publikowania podcastów – wszędzie znajdziemy polskie treści związane z literaturą. Redakcja serwisu granice.pl jak co roku od 5 lat, tak również w 2023 wyróżniła twórców promujących literaturę i czytelnictwo. Wśród takich twórców znaleźli się m. in.: Robert Jasiak prowadzący profile Wspieraj Kulturę; Emilia Jachimczyk publikująca przez konto Mrukbooki; Vela z profilu Lost reading soul czy też Nela znana pod pseudonimem Culturomaniaczka.

Przeglądając niektóre z wymienionych w plebiscycie profili widzimy, że powyżsi twórcy nie tylko docierają do najmłodszych, ale także część z nich należy do właśnie tej grupy wiekowej. Takie czynniki jeszcze bardziej wzmacniają efekt rosnącego zainteresowania literaturą wśród młodych dorosłych.

Young Adult w promocji biblioteki

Fakt rosnącego zainteresowania czytelnictwem i literaturą Young Adult wśród młodzieży może pozwolić promować instytucje kultury i biblioteki wśród tej grupy. W tym celu warto pomyśleć nad zorganizowaniem ciekawych eventów. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób to zrobić, może zainteresuje Cię któreś z naszych szkoleń? Podczas spotkań omawiamy m. in. działania animacyjne dla młodzieży oraz badamy potrzeby młodych dorosłych. Sprawdź naszą ofertę klikające w poniższy baner!

jak pracować z młodzieżą? Literatura Young Adult

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o ofercie szkoleń!

    Skontaktuj się z nami! Zadzwoń: Kasia: 730 215 888, Ania: 730 935 222, Asia: 530 752 569, napisz na szkolenia@goodbooks.pl lub wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą!

     

     

    Zobacz także