Współczesność, to konieczność zmagania się z kolejnymi nadchodzącymi po sobie kryzysami. Funkcjonowanie w świecie wymaga umiejętności radzenia sobie z przeciążeniem emocjonalnym i psychicznym. Jeżeli nauczymy się dbać o swoje bezpieczeństwo, pozwoli nam to zapobiegać rozwojowi zaburzeń lękowych, depresji i zachowań agresywnych. Szczególnie trudne jest regulowanie emocji w przypadku osób młodych, które nie wypracowały jeszcze mechanizmów samoregulacji.
Zrozumieć stres
Warsztaty pt. „Bezpieczeństwo psychiczne i emocjonalne dzieci i młodzieży” w Drawsku Pomorskim skupiały się na dwóch aspektach. Pierwszym z nich było zrozumienie mechanizmów, które leżą u podstaw stresu. Uczestnicy poznali charakterystykę działania układu nerwowego, odpowiedzialnego za zapewnianie nam poczucia bezpieczeństwa. Drugim celem warsztatu było budowanie społeczności zdolnej do wspierania się w pracy z dziećmi i młodzieżą, oraz skupieniu się na zasobach osobistych.
Uczestnicy poznali teorię dotyczącą funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego. Pozwoliło im to zrozumieć jak dokładnie działa przeciążony bodźcami mózg i jakie są tego konsekwencje. Ramy teoretyczne zaczerpnięte zostały z teorii poliwagalnej Stevena Porgesa i terapii Somatic Experiencing. W trakcie ćwiczeń osoby biorące udział w warsztacie stworzyły listę symptomów pobudzonego i wyciszonego układu nerwowego, uprzednio wizualizując sobie zarówno stresujące jak i przyjemne sytuacje. Innym ćwiczeniem było EmotionAid, czyli pierwsza pomoc w zarządzaniu stresem. Składa się ono z pięciu prostych kroków, które prowadzą do rozładowania nadmiaru stresu i do większej regulacji emocjonalnej.
BHP pomagania
W drugiej części spotkania skupiliśmy się na poszukiwaniu osobistych i grupowych zasobów, które pozwalają na skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla nas samych funkcjonowanie w środowisku pracy. Każdy z uczestników stworzył swoją własną listę miejsc, rzeczy, żywych istot, aktywności i przekonań, które wspomagają ich poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ pozwala odbudowywać energię życiową i tym samym stanowić lepsze wsparcie dla dzieci i młodzieży. Wykonaliśmy również ćwiczenie, pozwalające nam znaleźć i nazwać osobistą motywację do wykonywania swojej pracy.
Co na to emocje?
Trzecia część warsztatu poświęcona była emocjom. Ich funkcje próbowaliśmy zrozumieć, wykorzystując do tego ćwiczenie, w którym poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: “co powiedziałyby emocje, gdyby umiały mówić?”. Świadomość tych mechanizmów jest kluczowa dla zrozumienia zachowań dzieci i ich potrzeb. Szczególnie w przypadku zachowań trudnych, którym towarzyszy złość, lęk, czy smutek.
Warsztaty przebiegły w atmosferze życzliwości i zabawy, dzięki czemu, uczestnicy mogli zdobywać wiedzę w poczuciu bezpieczeństwa. Osoby biorące udział zwróciły uwagę na wartość skupiania się na zasobach, oraz siłę płynącą ze wzajemnego wspierania się.