Home szkoleniapsychologia Sekrety lasu. Szumiący bohater – warsztaty przyrodnicze

Sekrety lasu. Szumiący bohater – warsztaty przyrodnicze

W czwartek 7 września, w Centrum Kultury w Śmiglu, w godzinach 10:00 – 15:00, odbyły się przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzy pt. „Sekrety lasu. Szumiący bohater”. Prowadzącą była edukatorka przyrodnicza Małgorzata Więckowicz – Żyła. Zajęcia miały zainspirować uczestników naturą, a w szczególności bogactwem i pięknem lasu. W czasach deficytu natury jest to temat bardzo istotny, z uwagi na korzyści płynące z przebywania w kontakcie z przyrodą. Bliskie spotkania ze środowiskiem naturalnym mogą poprawić nasz dobrostan psychiczny i fizyczny oraz zwiększyć poziom świadomego funkcjonowania w świecie.

Najważniejsze pytania

Wzbudzenie ciekawości naturą jest pierwszym krokiem do tworzenia z nią więzi, co może motywować do troski o przyrodę w której żyjemy. Dzięki temu zwiększamy szansę na podjęcie walki z globalnym ociepleniem, zanieczyszczeniem środowiska czy deficytem wody w świecie, w którym przyjdzie nam żyć jeszcze długo. Przeprowadzonym zajęciom towarzyszyły pytania: Jak zrobić ciekawe warsztaty o lesie dla dzieci? Jak samemu stać się lepszym, skuteczniejszym i inspirującym edukatorem? Co możemy zrobić, żeby zwiększyć swoją wiedzę o lesie, doświadczając przy tym natury, by móc dzielić się tym doświadczeniem?

Sekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzy

Ciekawostki z lasu

Uczestnicy mogli poznać historię ewolucji roślin, a także pooglądać skamieliny świadczące o ciągłych zmianach flory na Ziemi. Na jednym z etapów, przy pomocy mikroskopu zbadano dokładną strukturę budowy liścia. Skupiono się na nieocenionej roli jaką odgrywały rośliny w historii oraz na tym, jak ważne są dla nas obecnie.  Podczas ćwiczeń poznano mieszkańców lasu, jego roślinność oraz inne, ciekawe fakty. To niesamowite, że wiele zwierząt przypomina liść lub patyk, aby stać się niewidzialnym dla drapieżników. Trudno uwierzyć, że drzewa przyjaźnią się z grzybami i „wykorzystują” zwierzęta do przenoszenia nasion i zapylania. To są dopiero spryciarze!

Sekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzy

Kontakt z naturą

Spore emocje wywołała kąpiel leśna w pobliskim parku. Entuzjazm wzbudziło również chodzenie boso po lesie oraz szukanie naturalnych skarbów. W ramach zajęć zostały zademonstrowane przykładowe działania naukowe i proste zabawy terenowe dla dzieci. Wszyscy zgromadzeni osobiście wypróbowali nowo poznane tajniki, zbierając przy tym bezcenne doświadczenia.

Osoby biorące udział w warsztatach miały szansę na zapoznanie się z licznymi pomysłami na aktywności przyrodnicze (zabawy sensoryczne, wykorzystanie modeli). Ponadto, każdy stworzył szkic własnego warsztatu przyrodniczego w oparciu o zasady dobrego edukatora.  Życzymy powodzenia we wdrażaniu ich w życie!

Sekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzySekretny las. Szumiący bohater - przyrodnicze warsztaty dla bibliotekarzy

Zdjęcia pochodzą ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śmiglu.

 

Zobacz nasze warsztaty przyrodnicze i szkolenia z kategorii Ekobiblioteka ➜

 

 

Zobacz także